Свържи се с нас

Крими

Гимназистите грабват пушки до 2 години

Военното обучение се завръща в средното училище с уверенията, че всичко от миналото си е останало там

Published

on

Министърът на отбраната Аню Ангелов твърди, че военните лагери отпреди две десетилетия няма да се връщат.

Българските ученици ще получават знания за защита на отечеството от 1 септември 2013 година. Така нареченото военно обучение ще бъде част от учебния процес в IX и X клас на средното обучение. Това е становището на правителството. То го записа в приетия и изпратен за гласуване в парламента проект на закон за резерва на Въоръжените сили. Военните лагери и стрелбата с пистолет и автомат нямало да се връщат от времето преди 20 години, твърди министърът на отбраната Аню Ангелов, под чието ръководство бе разработен проектът.

Отсега е ясно, че учениците ще придобият “доста сериозна подготовка” за усвояване на знания за защита на отечеството.

За деветокласниците са предвидени цели пет учебни часа, а за десетокласниците – още пет

Пак е добре, че според проекта на закона това ще се случва в учебните планове, а няма да бъде по желание. Какво ще има в тези десет часа за подготовка на защитници на родината и как ще бъде организирано провеждането му е въпрос на една предстояща наредба на Министерския съвет. Засега е ясно, че парите ще бъдат от бюджета на Министерството на отбраната. В този смисъл би трябвало да очакваме, че този, който плаща той ще поръчва и музиката. Факт е, че армията разполага със специалисти в това отношение – действащи и от резерва. Реализирането на учебните планове може да има двоен ефект. Първият – получаването на знания от учениците, и вторият – осигуряване на заетост на освободени поради съкращения от армията. Разбира се, ако вторите отговарят на съответните изисквания, за което военното министерство би трябвало да започне подготовка още след приемането на закона.
Предвидените десет учебни часа в девети и десети клас ще бъдат единствената задължителна подготовка на българските граждани за усвояване на знания за защита на отечеството.

След средното училище всичко е доброволно

Такава е схемата, която чертае проектът на закон за резерва. Ако поискат студентите, ще могат да се включат в “специализирани курсове и семинари, групови и практически занятия, демонстративни военизирани занятия и военни игри или стажантски курсове”. Разбира се, ако органите за управление на съответното висше училище или академия решат при тях да има такава доброволна форма на обучение. Възможно е това да се случи на някои места, поне от гледна точка на това, че парите пак ще идват от бюджета на Министерството на отбраната, а няма да бъдат разходи на висшето учебно заведение. За доброволците защитници на родината се открива още един шанс. За тях ще има курсове, организирани от Министерството на отбраната. Там те ще получават начална и специализирана военна подготовка.

Предвижда се успешно завършилите доброволните курсове да положат клетва, да получат военно звание и понататък да се водят на военен отчет. Това ще им позволи да се включат в резерва на Въоръжените сили, който ще наброява 3400 души. И, разбира се, да получават определени финансови средства.

Въпросът е, защо цялата тази подготовка на българските граждани не започне от идващата учебна година, а ще трябва да пропуснем още една

От 1 януари 2008 година е в сила текст в Конституцията, който повелява: “Подготовката на гражданите за защита на отечеството се урежда със закон”. Такъв все още няма. Доста уроци по защита на отечеството вече са пропуснати. Очевидно законът за резерва има амбицията да изиграе тази роля. Спорно е обаче дали точно това изискват Конституцията и сигурността на държавата и нейните граждани.

автор: Спирдон Спирдонов

АргументиБГ

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Крими

Старши комисар Пламен Иванов е новият директор на ОДМВР – Габрово

Published

on

Със заповед на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов старши комисар Пламен Иванов е временно преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР- Габрово.

Днес новият ръководител на областната дирекция бе представен пред състава от изпълняващия длъжността главен секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР – Габрово.

Старши комисар Пламен Иванов е роден на 01.12.1967 г. в Добрич. Завършил е висше образование в Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ и Великотърновски университет “Св. Св. Кирил и Методий”.

В системата на МВР постъпва през 1987 г. От 2020 г. изпълнява длъжността началник на Районно управление Трявна. Досегашният директор старши комисар Илиян Иванов е преназначен на друга длъжност в МВР.

Зареди още

Крими

Спряха пиян габровец без книжка на ранина при проверка в Дряново

Published

on

38-годишен габровец, с отнета за употребата на алкохол шофьорска книжка, бе засечен отново в нетрезво състояние зад волана. Срещу него е заведено бързо полицейско производство.

Пияният водач бил отбил за проверка в неделя, 14 април, 10 минути преди 08.00 часа в Дряново. Тогава екип на полицията, патрулиращ в града на Майстор Колю Фичето, проверил шофьора на лек автомобил „Пежо 206“.

Водачът бил тестван за алкохол, тъй като видимо изглеждал употребил. Техническото средство отчело 1.05 промила в количеството издишан въздух.

При извършената справка в информационните масиви на МВР проверяващите полицаи установили, че мъжът управлявала автомобила след влязла в сила присъда за управление на МПС след употреба на алкохол.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица