Свържи се с нас

Крими

Гимназистите грабват пушки до 2 години

Военното обучение се завръща в средното училище с уверенията, че всичко от миналото си е останало там

Published

on

Министърът на отбраната Аню Ангелов твърди, че военните лагери отпреди две десетилетия няма да се връщат.

Българските ученици ще получават знания за защита на отечеството от 1 септември 2013 година. Така нареченото военно обучение ще бъде част от учебния процес в IX и X клас на средното обучение. Това е становището на правителството. То го записа в приетия и изпратен за гласуване в парламента проект на закон за резерва на Въоръжените сили. Военните лагери и стрелбата с пистолет и автомат нямало да се връщат от времето преди 20 години, твърди министърът на отбраната Аню Ангелов, под чието ръководство бе разработен проектът.

Отсега е ясно, че учениците ще придобият “доста сериозна подготовка” за усвояване на знания за защита на отечеството.

За деветокласниците са предвидени цели пет учебни часа, а за десетокласниците – още пет

Пак е добре, че според проекта на закона това ще се случва в учебните планове, а няма да бъде по желание. Какво ще има в тези десет часа за подготовка на защитници на родината и как ще бъде организирано провеждането му е въпрос на една предстояща наредба на Министерския съвет. Засега е ясно, че парите ще бъдат от бюджета на Министерството на отбраната. В този смисъл би трябвало да очакваме, че този, който плаща той ще поръчва и музиката. Факт е, че армията разполага със специалисти в това отношение – действащи и от резерва. Реализирането на учебните планове може да има двоен ефект. Първият – получаването на знания от учениците, и вторият – осигуряване на заетост на освободени поради съкращения от армията. Разбира се, ако вторите отговарят на съответните изисквания, за което военното министерство би трябвало да започне подготовка още след приемането на закона.
Предвидените десет учебни часа в девети и десети клас ще бъдат единствената задължителна подготовка на българските граждани за усвояване на знания за защита на отечеството.

След средното училище всичко е доброволно

Такава е схемата, която чертае проектът на закон за резерва. Ако поискат студентите, ще могат да се включат в “специализирани курсове и семинари, групови и практически занятия, демонстративни военизирани занятия и военни игри или стажантски курсове”. Разбира се, ако органите за управление на съответното висше училище или академия решат при тях да има такава доброволна форма на обучение. Възможно е това да се случи на някои места, поне от гледна точка на това, че парите пак ще идват от бюджета на Министерството на отбраната, а няма да бъдат разходи на висшето учебно заведение. За доброволците защитници на родината се открива още един шанс. За тях ще има курсове, организирани от Министерството на отбраната. Там те ще получават начална и специализирана военна подготовка.

Предвижда се успешно завършилите доброволните курсове да положат клетва, да получат военно звание и понататък да се водят на военен отчет. Това ще им позволи да се включат в резерва на Въоръжените сили, който ще наброява 3400 души. И, разбира се, да получават определени финансови средства.

Въпросът е, защо цялата тази подготовка на българските граждани не започне от идващата учебна година, а ще трябва да пропуснем още една

От 1 януари 2008 година е в сила текст в Конституцията, който повелява: “Подготовката на гражданите за защита на отечеството се урежда със закон”. Такъв все още няма. Доста уроци по защита на отечеството вече са пропуснати. Очевидно законът за резерва има амбицията да изиграе тази роля. Спорно е обаче дали точно това изискват Конституцията и сигурността на държавата и нейните граждани.

автор: Спирдон Спирдонов

АргументиБГ

Крими

Внимание: Горещото време повишава риска от пожари!

Published

on

Във връзка с високите дневни температури и повишената пожарна опасност, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово отправя настойчив апел към гражданите, ръководителите на земеделски кооперации, частни арендатори, ловно-рибарски сдружения и всички юридически лица на територията на община Габрово за стриктно спазване на противопожарните мерки.

Категорично се забранява паленето на стърнища, суха трева, слама и отпадъци по слоговете, крайпътните ивици, междублоковите пространства, дворовете и други тревни площи. Горимите отпадъци като клони, храсти и треви трябва да се събират на безопасни места, без да се изгарят.

Паленето на огън в горите е разрешено само на специално обезопасени и обозначени места. Забранява се използването на открит огън във ветровито време или на необезопасени терени, поради повишения риск от възникване и разпространение на пожари.

От службата подчертават и риска от непогасени угарки от цигари, които могат да причинят пожар в суха и леснозапалима среда.

Как да действаме при горски пожар? Ако забележите дим, мирис на изгоряло или пламъци в гората, е важно бързо да оцените ситуацията – установете откъде идва пожарът, в каква посока се разпространява и с каква скорост. Ако съществува реална опасност, незабавно се отдалечете в посока, обратна на вятъра или покрай водоеми – реки, потоци и езера.

След като сте в безопасност, веднага подайте сигнал на телефон 112 или се свържете с най-близката хижа, лесничейство, туристически пункт или кметство. В случаи на пожари в начален стадий, огънят може да бъде потушен с пръст, пясък или с тупалки от зелени клони.

Изключително важно е да се предпазите от изгаряния – избягвайте запалими дрехи, особено от изкуствени материи, и защитавайте дихателните си пътища с мокри кърпи или маски.

Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово напомня: всяко навременно подадено съобщение може да спаси човешки живот и да предотврати значителни щети.

Зареди още

Крими

13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой

Published

on

Образувано е досъдебно производство по случай с 13-годишното момче, прието в болница в Габрово със счупено ребро.

След проведен координационен механизъм в Дирекция „Закрила на детето“ – Габрово с участието на представител на Районната прокуратура на 30 юни е образувано досъдебното производство за това, че на 29 юни т.г. в Габрово, била причинена лека телесна повреда на 13-годишно момче, изразяваща се във фрактура на 6-то ребро, като същата е нанесена в условията на домашно насилие.

За престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години. Досъдебното производство се провежда под наблюдението на Районна прокуратура – Габрово.

Детето е освидетелствано. Провеждат се разпити на свидетели, предстои изготвяне на съдебно-медицинска експертиза.

Зареди още

Крими

Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там

Published

on

По искане на Районната прокуратура в Габрово, съдът задържа под стража  27-годишния рецидивист, с инициали Б.А., за извършени кражби от жилища и автомобили.

Прокуратурата го е привлякла в качеството му на обвиняем за това, че през периода от 23 май до 5 юни т.г. при условията на опасен рецидив и продължавано престъпление, чрез използване на технически средства и чрез разрушаване на прегради, здраво направени за защита на имот, извършил кражби на пари – общо 3 420 лева, от три автомобила и две жилище в Габрово. Обвиняемият влязъл в двете жилища докато техните собственици били там.

Обвиняемият е многократно осъждан. По отношение на него са влезли в сила 9 присъди, предимно за извършени кражби. В края на месец април 2024 г. бил освободен от затвора, след като изтърпял наказание лишаване от свобода, в размер на 1 година и 6 месеца.

След извършване на поредните престъпления, на 26 юни Б.А. бил задържан от РП-Габрово за срок до 72 часа, до довеждането му в съда за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.

Съдът възприе доводите на прокуратурата, че е налице реална опасност подсъдимият да извърши и друго престъпление или да се укрие, поради което  взе най-тежката мярка за неотклонение.

Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица