Свържи се с нас

Крими

Как да се действа за недопускане конфликт на интереси от кметове и съветници

Едно от първите задължения на новите кметове и общински съветници, след встъпването им в длъжност…

Published

on

Д-р Николай Николов © Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Едно от първите задължения на новите кметове и общински съветници, след встъпването им в длъжност,  е подаването на декларации за несъвместимост по чл.12, т.1 и за конфликт на интереси по принцип по чл.12, т.2 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси /ЗПУКИ/, а също прекратяване на изпълнението на професии или дейности, осъществяването на които е несъвместимо с тези две публични позиции.

Несъвместимостите са предвидени в закон забрани за заемане на други длъжности или извършване на дейности, паралелно със заетата позиция.  За 264 кметове на общини и няколко хиляди  кметове на кметства те са предвидени в чл.41, ал.1 и чл.42, ал.1, т.7,  а за над 5 000 общински съветници в чл.30, ал.4, т.4 и чл.34, ал.5 от Закона за местното самоуправление и местната администрация. Предвидените несъвместимостите целят прекъсване на зависимости на овластеното лице от фирми, ведомства и др.  и недопускане използване на служебно положение в частен интерес.

         Често срещана картинка в родната действителност е скромният или едва кретащ бизнес на някой новоизпечен местен властник изведнъж да се „разрасне” след влизането му във властта. „Най-практикуваните”  начини за облагодетелстване от местната управление са – възлагане на обществени поръчки на фирми, уж прехвърлени  на някой роднина на кмета или заместник-кмета при встъпването му в длъжност, спечелване  на обществени поръчки от фирми на действащи общински съветници /строителство, застраховки, доставка на храни и др./, назначаване на близката рода в частни фирми, зависещи от общината или в самата местна администрация, изнасяне на информация към частния бизнес и др.  Това са форми на конфликт на интереси, които действащият български закон преследва и наказва. Те са колкото уродливи, толкова и недопустими, защото подкопават демокрацията, правовата държава, свободната конкуренция  и принципа, че властта съществува за гражданите, а не сама за себе си.

         Стриктното спазване на установените несъвместимости е важно условие за ограничаване на злоупотребите с власт. Не по-малко съществено е съобразяване на  системата от четири декларации по чл.12,т.1-4 ЗПУКИ, които целят публичност на факти като –  кой с какви зависимости /несъвместимости, фирми, задължения над 5 000 лева и др./ влиза във властта, как се развиват те във времето,  наличие на частен интерес във връзка с конкретно управленско пълномощие /гласуване, издаване на административен акт и т.н./.

Отстраняването на несъвместимостите и своевременното деклариране на частните  интереси  са формални изисквания.

         Предварителното познаване на тези правила е важно, за да се избегнат излишни санкции. За една държава е по-важно да създава и обяснява подходящ ред за почтенност на управлението, отколкото да  наказва и търси виновници.

         Чл.5 от ЗПУКИ, във връзка с 41, ал.1 от ЗМСМА забранява на кметовете на общини и кметства, кметските наместници, заместник-кметовете и кметовете на райони да извършват търговска дейност по Търговския закон, да са търговски представители, управители  контрольори, прокуристи и членове на колективни органи на търговски дружества. Няма пречка кметовете да притежават дялове или акции в търговски дружества или да са членове на управителни органи на сдружения с нестопанска цел. И двата факта подлежат на деклариране в съответните графи на декларацията по чл.12, т.2, която е приложение към закона.

         По-различни са изискванията за несъвместимост на общинските съветници, доколкото работата в Общинския съвет не е основното им занимание. Съгласно чл.34, ал.5 ЗМСМА  общинският съветник не може да бъде член на колективен орган, управител, контрольор, прокурист, синдик, ликвидатор на търговско дружество. За разлика от кметовете това ограничение е валидно само за онези дружества,  в които общината има участие или притежава в капитала му дори един дял или акция. Съветниците не могат да са директори на общински предприятия /например „Обредни дейности”/ или да са общински съветници в страна член на ЕС. Заемането на щатна длъжност в съответната общинска администрация също е забранено.

         Не съществуват забрани общинските съветници да бъдат ЕТ, управители или членове на бордове на частни или само държавни търговски дружества, да участват като членове на органи на сдружения с нестопанска цел, читалища и училищни настоятелства. Няма пречка също да са служители в общински фирми или да представляват Общинския съвет в техни общи събрания.

 Като врата в действащото законодателство, която трябва да бъде затворена,  може  да се определи съществуващата възможност директори на общински училища или домове на сираци  на общинска издръжка  да са общински съветници. Проблемът идва от позицията на работодател, която кметът на  общината заема  и от тук зависимостта на съответния съветник – директор при гласуване  предложенията на кмета.

         И кметовете, и съветниците не могат да съвместяват тези позиции с други публични длъжности, посочени в ЗМСМА, като народни представители, министри, областни и зам.-областни управители и други.

/следва продължение…/

Статията е публикувана във вестник „Труд”.
автор: Николай Николов
Доктор по право

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица

Published

on

Публикувани в социалните мрежи видеоклипове, показващи нерегламентирани автомобилни гонки в района на село Горна Росица, предизвикаха бързата реакция от страна на органите на реда.

Районното управление в Севлиево, под ръководството на Областната дирекция на МВР – Габрово, предприе незабавни действия за установяване на участниците в нарушенията. До момента са идентифицирани 11 лица, взели участие в гонките под различна форма.

Осем от тях са с постоянен адрес в град Габрово, а трима – в град Севлиево. На двама от севлиевските участници вече са съставени протоколи за полицейско предупреждение, с оглед бъдещи санкции по Закона за движение по пътищата (ЗДвП).

От ОДМВР-Габрово съобщават, че работата по случая продължава, като предстои предприемането на допълнителни мерки спрямо останалите установени лица. Органите на реда напомнят, че подобни прояви не само нарушават закона, но и създават сериозна опасност за живота и здравето както на участниците, така и на други граждани.

Зареди още

Крими

Внимание: Горещото време повишава риска от пожари!

Published

on

Във връзка с високите дневни температури и повишената пожарна опасност, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово отправя настойчив апел към гражданите, ръководителите на земеделски кооперации, частни арендатори, ловно-рибарски сдружения и всички юридически лица на територията на община Габрово за стриктно спазване на противопожарните мерки.

Категорично се забранява паленето на стърнища, суха трева, слама и отпадъци по слоговете, крайпътните ивици, междублоковите пространства, дворовете и други тревни площи. Горимите отпадъци като клони, храсти и треви трябва да се събират на безопасни места, без да се изгарят.

Паленето на огън в горите е разрешено само на специално обезопасени и обозначени места. Забранява се използването на открит огън във ветровито време или на необезопасени терени, поради повишения риск от възникване и разпространение на пожари.

От службата подчертават и риска от непогасени угарки от цигари, които могат да причинят пожар в суха и леснозапалима среда.

Как да действаме при горски пожар? Ако забележите дим, мирис на изгоряло или пламъци в гората, е важно бързо да оцените ситуацията – установете откъде идва пожарът, в каква посока се разпространява и с каква скорост. Ако съществува реална опасност, незабавно се отдалечете в посока, обратна на вятъра или покрай водоеми – реки, потоци и езера.

След като сте в безопасност, веднага подайте сигнал на телефон 112 или се свържете с най-близката хижа, лесничейство, туристически пункт или кметство. В случаи на пожари в начален стадий, огънят може да бъде потушен с пръст, пясък или с тупалки от зелени клони.

Изключително важно е да се предпазите от изгаряния – избягвайте запалими дрехи, особено от изкуствени материи, и защитавайте дихателните си пътища с мокри кърпи или маски.

Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово напомня: всяко навременно подадено съобщение може да спаси човешки живот и да предотврати значителни щети.

Зареди още

Крими

13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой

Published

on

Образувано е досъдебно производство по случай с 13-годишното момче, прието в болница в Габрово със счупено ребро.

След проведен координационен механизъм в Дирекция „Закрила на детето“ – Габрово с участието на представител на Районната прокуратура на 30 юни е образувано досъдебното производство за това, че на 29 юни т.г. в Габрово, била причинена лека телесна повреда на 13-годишно момче, изразяваща се във фрактура на 6-то ребро, като същата е нанесена в условията на домашно насилие.

За престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години. Досъдебното производство се провежда под наблюдението на Районна прокуратура – Габрово.

Детето е освидетелствано. Провеждат се разпити на свидетели, предстои изготвяне на съдебно-медицинска експертиза.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица