Новини
Край на разградската прокоба – 1:0

„Янтра“ постигна ценна победа с 1:0 над дублиращия отбор на „Лудогорец“ в мач от 9-я кръг на първенството във Втора професионална лига. Това беше първи успех за състава ни в изиграните до момента пет официални мача срещу втория тим на „орлите“. Преди него статистиката беше изцяло в полза на водения от Тодор Живондов отбор от Разград – три победи и едно равенство.
„Янтра“ стигна до успеха напълно заслужено. Съставът ни диктуваше събитията на стадион „Христо Ботев“ и при малко повече концентрация в завършващата фаза можеше да запише и по-убедителен успех. В 10-та минута удар на Костадин Гаджалов мина на сантиметри покрай гредата. В 17-та шут на Ивайло Михайлов затрудни вратаря на гостите, а три по-късно Иван Василев и Иван Петков се разминаха с топката в наказателното поле след добро центриране на Ивайло Иванов. Добри Бонев и Ивайло Иванов също пробваха точността си от дистанция, като след удара на „десятката“ вратарят на „Лудогорец“ II Дамян Христов изби с плонж.

Логичното се случи пет минути след почивката. Недобре изчистена топка попадна у Ивайло Михайлов, който пое на гърди и с хубав удар от въздуха я заби в мрежата зад Христов – 1:0. „Янтра“ продължи да контролира играта и почти не допусна опасни ситуации пред вратата на Християн Василев. Три минути преди края на редовното време Даниел Гаджев пропусна златна възможност да удвои резултата. Валери Христов го намери с центриране абсолютно непокрит на малкия пеналт, но удара на Гаджев с глава беше избит от вратаря на разградчани.
През последния половин час в игра за дубъла на „Лудогорец“ игра и габровецът Росен Иванов, брат на бившия играч на габровския тим Тони Иванов. В добавеното време на срещата пък за „Янтра“ се появи Симеон Чатов, който направи завръщане на терена в официален мач след 9-месечно лечение на травма.
С актив от 12 точки „Янтра“ се изкачи на 10-а позиция във временното класиране. В следващия кръг отборът ни ще гостува на „Добруджа“. Мачът е в събота.
Oнлайн букмейкърите, курирани от onlinebukmeikari.bg, дават коефициент около 9.00 за победа на „Лудогорец“ срещу „Бетис“, при участието им във втория кръг на Лига Европа.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
До 4 841 евро подкрепа за пострадалите от наводненията в Габрово

Жителите на община Габрово, чието имущество пострада след обилните валежи, могат да се възползват от три форми на финансова подкрепа. Две от тях се отпускат чрез Агенцията за социално подпомагане (АСП), а третата — чрез самата Община.
Първата мярка е еднократна помощ за инцидентно възникнали жизненоважни потребности, която може да достигне до трикратния размер на линията на бедност, или около 1 171 евро.
Втората помощ е насочена към възстановяване на нанесените щети и е в размер до 1 550 евро.
В допълнение, чрез Община Габрово гражданите могат да кандидатстват и за средства от фонд „Социална закрила“ към Министерството на труда и социалната политика – до 1 300 евро, предназначени за закупуване на унищожени домакински уреди и обзавеждане.
Важно условие за получаване на подкрепа е пострадалият имот да представлява основното жилище на домакинството и да е законно построен.
За повече информация гражданите могат да се обърнат към Дирекция „Социално подпомагане“ — Габрово на телефон 066 807 247, както и към Община Габрово на телефони 066 818 390 и 818 399.

Култура
Габровски захарни декоратори представят България чрез ядливо изкуство

Габровските захарни декоратори шеф Мария Озтюрк, Албена Божидарова, Ваня Гавазова-Митева, Диана Петракиева и Надежда Аврамова представят своя талант и майсторство в националната захарна асамблея „Моята България“ – изложба, която обединява български творци от страната и чужбина в общ културен разказ за България.
Тяхното участие поставя Габрово сред активните центрове на съвременното захарно и арт декораторско изкуство у нас. Чрез изцяло ръчно изработени композиции от ядливи материали габровските автори показват, че сладкарството може да надхвърли познатите си граници и да се превърне в изящна форма на скулптура, живопис и културно послание.
Произведенията на габровските захарни декоратори са създадени с висока прецизност, художествен усет и сложни техники за моделиране. Всеки детайл е изработен на ръка, а всяка композиция носи емоционален разказ, вдъхновен от българската история, традиции, духовност и национална памет.
„За нас това участие е не само професионално признание, но и възможност да покажем, че захарното изкуство може да разказва истории, да съхранява памет и да носи силно българско послание. Вярваме, че когато едно произведение е създадено с вдъхновение и майсторство, то говори на универсален език“, споделят габровските захарни декоратори.
Особено значимо е, че всички експонати са изработени изцяло от ядливи материали, но не са предназначени за консумация. Те представляват висок клас захарно и арт декораторско изкуство, в което захарта се превръща в материал за създаване на скулптурни произведения с културна и емоционална стойност.

Захарната асамблея „Моята България“ е създадена от шеф Мария Озтюрк – утвърден захарен артист, международен съдия и многократно отличаван творец в престижни международни конкурси. Началото на проекта е поставено през 2017 година, а през годините асамблеята се превръща в едно от най- разпознаваемите български събития в света на захарното изкуство.

Юбилейното издание през 2026 година е под надслов „Разкажи България“ и събира творби на 44 участници: българи, живеещи както в България, така и в Англия, Уелс, Ирландия, Белгия, Италия и Турция. Участниците са представители на 19 български града и населени места, което подчертава националния и международния обхват на проекта. Изложбата представя теми от българската история, духовност, фолклор, архитектура и култура.
Сред сюжетите оживяват образи и символи, свързани с българската държавност, православна традиция, народни обичаи, емблематични личности и културни забележителности. Тазгодишното издание ще се проведе в рамките на третия Фестивал на захарните изкуства в България – събитие, което все по-уверено се утвърждава като една от най-значимите сцени за захарно и арт декораторско изкуство у нас.
С участието си габровските захарни декоратори доказват, че България има творци, способни да създават произведения, които впечатляват не само със своята красота, но и със сложността на изпълнението, силата на посланието и уважението към културното наследство.

Любопитно
Габрово с мащабен празник за Деня на детето (Програма)

Община Габрово организира мащабен празник по повод Международния ден на детето – 1 юни, който ще събере най-малките жители на града и техните семейства в следобедните часове на площад „Възраждане“ и в парк „Градинката с мечето“. Събитието ще предложи музика, игри, артателиета, спортни занимания, танци и още много активности на открито, информира Миглена Въгленова,“Протокол и връзки с обществеността“.
Началото ще бъде поставено в 16.30 часа на сцената на площад „Възраждане“ със спектакъла на детските градини „Градът на мечтите“. От 18.00 часа отново там публиката ще може да се наслади и на концерт на Фолклорен ансамбъл „Габровче“, а при лошо време той ще се проведе в Дома на културата „Емануил Манолов“.

Паралелно с концертите в любимия на габровци парк „Градинката с мечето“ от 17.30 часа ще започне артистична програма с игри и забавления. Предвидени са творчески дейности, изработване на хвърчила, рисуване, игри за памет и координация, както и различни спортни предизвикателства, сред които крикет, футболен слалом, баскетбол, мини щафети и семейни игри.
Специални гости на празника ще бъдат любими приказни герои, които ще посрещат децата за снимки и весело настроение. За всички участници са подготвени изненади, награди, 360- градусова атракция и положителни емоции.
В организацията и провеждането на събитието се включват Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, детският отдел на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, аниматори от център „Весели патиланци“, денс клуб „Олимпея“, вокални и фолклорни формации, социални услуги и детски градини.

-
Кримипреди 2 дниСгащиха непълнолетен, посегнал на кутия с дарения в Габрово
-
Новинипреди един денВодата под контрол: РЗИ – Габрово следи качеството ѝ след наводненията!
-
Новинипреди 2 дниДнес ще излязат резултатите на водата от засегнатите при наводненията райони
-
Новинипреди 2 дни„Янтра“ излиза за исторически шанс срещу „Септември“
-
Любопитнопреди 14 часаГаброво с мащабен празник за Деня на детето (Програма)
-
Кримипреди 2 дниПроверяват пръчка на Държавната психиатрична болница в Севлиево
-
Любопитнопреди 2 дниКакви обувки ще бъдат модерни този сезон?
-
Кримипреди един денЗадържаха рецидивист на място, намъкнал се в апартамент да краде










