Свържи се с нас

Новини

Лекуват ли се алергиите?

Published

on

Това е темата на поредната, четвърта лектория, посветена на здравето, организирана от Народно читалище „Будителите 2017” в Габрово. След двегодишно пандемично прекъсване, тя ще се състои на 7 юни, вторник, от 18.30 часа в зала „Възраждане”.

Лектор ще бъде доц. д-р Ваня Цветкова, дм Алерголог, завеждащ Отделение по алергология към Медицински университет – Плевен. Със специалното участие на габровския алерголог Д-р Божидар Паралчев, Д-р Иво Станчев- пулмолог, Д-р Димитър Димитров-УНГ, д-р Дарена Русинова- дерматолог и много други лекари- специалисти, общопрактикуващи лекари и представители на здравни институции.

„Информацията, която ще бъде представена, ще е от полза за хора от различни възрасти, които се интересуват от здравето си и ще е в помощ на страдащите. Участниците в срещата ще имат възможност да чуят на популярен език за новите достижения в алергологията, ще могат да се включат в дискусията и да задават въпроси от най-широк характер”, анонсират организаторите.

Инициативата се провежда в партньорство с Община Габрово и с подкрепата на „Мирта Медикус” и е достъпна за всички, защото входът е свободен.

Алергията е свръхчувствителност, или прекомерна реакция на имунната система към вещество (алерген), считано за безопасно за повечето хора. Тя може да бъде опасна, дори смъртоносна, за радост в редки изключения. Възможно ли е човек да умре, ако получи алергичен шок от миризмата на цъфнал храст, или цвете? Да, разбира се, ако няма кой да му помогне, и то веднага? Дори да не страдате в никаква степен и от никакъв вид алергия, срещата с доц. д-р Ваня Цветкова и медиците, които ще присъстват на срещата, ще ви бъде полезна, защото можете да се окажете на точното място и в точното време, за да помогнете.

Д-р Цветкова е доктор по медицина в областта на алергологията. Защитила е дисертация на тема “Генетични и имунологични изследвания на пациенти с алергичен ринит и бронхиална хиперреактивност” и има специалности: Вътрешни болести и Клинична Алергология. Тя има научни интереси: в областта на атопична бронхиална астма, алергичен ринит, медикаментозна, хранителна алергия и инсект алергия. Занимава се с активна преподавателска дейност и води лекционни курсове „Клинична алергология“ на български и английски език за студенти и лекари-специализанти и затова е интересен събеседник. Има редица международни курсове и специализации, член е на Европейската академия по алергология и клинична имунология, на Съюз на учените в България, на Българското алергологично дружество и др. и е в крак с новостите в областта на алергологията. Вероятно всеки човек се среща с алергиите в своя житейски път, а някои от нас – и с опасните им форми.

Какво трябва да носим със себе си, когато сме надалеко и задълго сред природата, как трябва да реагираме при ужилване от оса или стършел, можем ли да познаем кой от козметичните продукти, които ползваме, води до реакция на организма, какви са видовете алергии, кои са най-често срещаните алергени и алергични реакции? Можете да попитате за всичко по време на лекторията. И да получите подарък от спонсорите за своята активност.

Най-вече, да си тръгнете от залата не по-предпазливи, а по уверени в себе си с новите знания, които ще получите.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица