

Култура
Галина Динева спечели наградата на Общината за Празника на Габрово

Галина Динева спечели ежегодната награда на Община Габрово, която се присъжда по случай Празника на града, свързана с високи постижения в областта на изобразителните изкуства.
Призът на победителя бе връчен от заместник – кмета на Габрово Невена Минева по време на откриването на традиционната майска изложба. Събитието се проведе днес, 17 май, в Художествената галерия „Христо Цокев“.
Творбата, която донесе на Галина Динева наградата на Общината, е „Неуловими хоризонти“.

Галина Динева е родена през 1993 г. Завършва средно специално образование в НГПИ „Тревненска школа“. Следва в Националната художествена академия в София – бакалавърска степен, специалност „Индустриален дизайн“ и магистърска степен, „Интериорен и екстериорен дизайн“. През 2016 г. започва да преподава Интериорен дизайн в НГПИ „Тревненска школа“.
Освен като учител, работи и като графичен и интериорен дизайнер. Участва в разнообразни творчески проекти и изложби. Твори в сферата на живописта, лендарта, рисунката и колажа. Темите, които я вълнуват са свързани с природата и всички нейни нюанси и живот, екологията, естествените материали и използването им в човешкото ежедневие, както и вътрешният свят на човека, неговата сетивност и чувствителност.

Тази година в селекцията за наградата на Община Габрово бяха включени общо 27 автори и 49 творби. Специфичното в това издание бе наличието на нови артисти, част от които дебютиращи.
Стремежът и усилията на екипа на Галерията да осъвремени съдържанието на изложбите доведе до участието на Галина Динева, Георги Минчев, Добрин Атанасов, Ива Съйкова, Ивета Велешка, Рая Златкова и Станимир Веселинов.

Впечатление прави присъствието на повече скулптурни творби, в сравнение с предходни издания. В настоящото се забелязват експериментални похвати за някои от авторите, като Анелия Бояджиева, Пепа Минчева, Пепа Църова и Симеон Абанос.
В традиционния за последните години творчески изказ са представени художници като – Амалия Минчева, Благой Господинов, Десислав Пънчев, Димитър Касъров, Димитра Йонкова, Ема Вертерава, Иван Христов – Грога, Румен Трифонов, Светозар Питкин, Христо Йонков, Цветан Колев, Янко Янев.

Развитие по отношение на цвета се забелязва при автори като Деян Боев и Евгени Недев. Живописта е по-експресивна, пластичните решения са най-вече в траен материал, а в сюжетно отношение темите са разнообразни.



Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Следкарнавална гюрултия в музей „Етър“ на 18 май


На 18 май, ден след Карнавала на хумора и сатирата в Габрово, в музей „Етър“ започва Следкарнавалната гюрултия. През целия ден ще бъде представено градско облекло от първите десетилетия на миналия век.
Е, някои ще облекат народни носии – все пак през този период около 80% от населението е селско. На различни места в музея, между 11.00 и 14.00 часа, стари градски шлагери и фолклорни песни ще пеят музикантите от формация „Иванов“.

18 май е Международен ден на музеите. Тази година Международният съвет на музеите (ИКОМ), чиито председател за България е проф. Светла Димитрова – директор на РЕМО „Етър“, избра мотото „Бъдещето на музеите в бързо променящите се общности“.
По този повод на 16 ,17 и 18 май посетителите на „Етър“ могат да се присъединят към безплатните турове с начални часове 11.00 и 15.00 ч., по време на които да научат как се създава една експозиция и да се запознаят с работата на отделните специалисти – куратор, фотограф, дизайнер.


Култура
Две литературни вечери, посветени на изкуството, киното и словото


В рамките на културните събития, посветени на 165 години от обявяването на Габрово за град, платформата за литература, изкуство и култура „Тетрадката“ и Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово, с партньорството на Община Габрово и платформата Култура ON AIR, организират две специални литературни вечери през месец май.
На 12 май, понеделник, от 17.30 ч. в Червеното фоайе на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово ще се състои представянето на книгата на Петринел Гочев – „Маршът Компарсита“ (Изд. „Бокал 77“). Сборникът включва три новели – „Маршът Компарсита“, „Златните струни“ и „Българският кораб потъва в бурно море“.

Според авторката на встъпителния текст Андроника Мартонова, творбите на Гочев са своеобразни киноновели – образни, визуални и по-близки до филмовата драматургия, отколкото до традиционната литература. Първата премиера на сборника се състоя през март в София, където актьори представиха откъси от текста. В Габрово авторът ще сподели повече за вдъхновението зад книгата и ще разговаря с публиката. Входът е свободен.
Петринел Гочев е театрален режисьор, сценограф и художник, роден в София през 1968 г. Има богата творческа биография с над 10 самостоятелни изложби, дебютен игрален филм („Български кораб потъва в бурно море“, 2023) и редица постановки в български театри. Бил е главен режисьор в Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово в периода 2018 – 2022 г.

На следващия ден, 13 май, вторник, от 18.30 ч. в зала „Възраждане“ – Габрово, ще се проведе специална вечер, посветена на първата дама на българското кино – Невена Коканова. Журналистът Георги Тошев ще представи новото допълнено издание на биографията ѝ „Години любов“ (изд. „Книгомания“).
Книгата съдържа уникални материали – страници от личния дневник на режисьора Въло Радев, над 250 редки и непубликувани снимки от архива на дъщеря ѝ Теодора Шарланджиева, както и спомени от един отминал свят, в който се създава златното българско кино.
След представянето ще бъде прожектиран документалният филм „Пътуване“ (продукция на ART Production) – визуална поема за живота, любовта и тайните на Невена Коканова, с редки архивни кадри, спомени и непоказвани моменти от живота ѝ. Лентата представя актрисата през погледа на близки ѝ хора – съпругът ѝ Любомир Шарланджиев, актьорът Григор Вачков, режисьорите Въло Радев, Гриша Островски, писателят Емилиян Станев и други. Входът е свободен, а на място ще могат да бъдат закупени и книги.


Култура
Исторически музей – Дряново отново ще се включи „Нощ на музеите“


На 16 май, петък, за втора поредна година Исторически музей – Дряново ще се включи в инициативата „Нощ на музеите“ с богата и разнообразна програма, насочена към любителите на културата, литературата и историята.
Събитията ще се проведат на три локации: Икономовата къща, Лафчиевата къща и експозиция „Колю Фичето“. Програмата започва в 17.30 ч. с изложбата „Изкуството да имаш врагове и приятели“, посветена на 120-годишнината от рождението на писателя Орлин Василев. Гостува Националният литературен музей.
В 18.00 ч. ученици от 4А клас на СУ „Максим Райкович“ ще представят театрална адаптация „Дряновски мурафети“ по мотиви от „Криворазбраната цивилизация“. Програмата продължава в Лафчиевата къща, където ще се проведе демонстрация на явлението флуоресценция от експозицията „Сътворено от земята“, с начало 18.00 ч., последвани от фолклорен рецитал на Група за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица в 19.00 часа. Посетителите ще имат възможност да създадат собствено изделие от прежда.
Събитията продължават в експозиция „Колю Фичето“ с откриването на изложбата „Нашенци“ – акварели от Чудомир в 20.00 ч., както и представяне на книга за Чудомир от проф. дин Вера Бонева в 20.15 ч. Вечерта ще завърши с участието на музикалните изпълнения на дует Анна Верховска и Красимир Димитров.
Всички събития ще се проведат в интервала от 17.30 до 22.00 часа и са с вход свободен.
Нощ на музеите, 16 май 2025 година, Дряново
17.30 – 22. 00 часа
ВХОД СВОБОДЕН!
Програма
Икономовата къща
* 17.30 часа
Изложба „Изкуството да имаш врагове и приятели“ – 120 години от рождението на писателя Орлин Василев
Гостува: Национален литературен музей
*18.00 часа
Дряновски мурафети – адаптация по Криворазбраната цивилизация
В ролите: ученици 4 А на СУ „Максим Райкович“ – Дряново, сценарий и режисура: Светла
Станева.
Лафчиевата къща
*18.00 часа
Посещение на експозицията от минерали „Сътворено от земята“ и демонстрация на явлението флуоресценция
*19.00 часа
Рецитал на Група за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица
*Възможност за посетителите да изработят собственоръчно изделие от прежда.
Зала за временни изложби „Колю Фичето“ в Исторически музей – Дряново
*20.00 часа
Откриване на изложба „Нашенци“ – акварели от Димитър Чорбаджийски – Чудомир
Гостува: Литературно – художествен музей „Чудомир“
*20.15 часа
Представяне на книгата на проф. дин Вера Бонева „Въобщественик: Книга за Чудомир“
С участието на музикалния дует Анна Верховска и Красимир Димитров
Важно:
На 18 май, по повод Международния ден на музеите, всички експозиции на Исторически музей – Дряново ще бъдат с вход свободен.


-
Новинипреди 4 дни
Купа и медали за състезателите на ШК „Орловец 1997“ от „Полски гамбит“
-
Новинипреди 4 дни
Честит Гергьовден – Ден на храбростта и българската армия!
-
Кримипреди 2 дни
Шофьор на такси блъсна жена, връщайки назад (снимки)
-
Икономикапреди 2 дни
Габрово направи нова важна стъпка към своето зелено бъдеще
-
Културапреди 3 дни
Габрово посреща хитовата комедия „Лъжата“
-
Кримипреди 2 дни
18-годишна е с опасност за живота след удар в дърво
-
Любопитнопреди 2 дни
На 16 и 17 май „Да разкършим котките“
-
Културапреди 2 дни
Две литературни вечери, посветени на изкуството, киното и словото