Свържи се с нас

Култура

Галина Динева спечели наградата на Общината за Празника на Габрово

Published

on

Галина Динева спечели ежегодната награда на Община Габрово, която се присъжда по случай Празника на града, свързана с високи постижения в областта на изобразителните изкуства.

Призът на победителя бе връчен от заместник – кмета на Габрово Невена Минева по време на откриването на традиционната майска изложба. Събитието се проведе днес, 17 май, в Художествената галерия „Христо Цокев“.

Творбата, която донесе на Галина Динева наградата на Общината, е „Неуловими хоризонти“.

Галина Динева е родена през 1993 г. Завършва средно специално образование в НГПИ „Тревненска школа“. Следва в Националната художествена академия в София – бакалавърска степен, специалност „Индустриален дизайн“ и магистърска степен, „Интериорен и екстериорен дизайн“. През 2016 г. започва да преподава Интериорен дизайн в НГПИ „Тревненска школа“.

Освен като учител, работи и като графичен и интериорен дизайнер. Участва в разнообразни творчески проекти и изложби. Твори в сферата на живописта, лендарта, рисунката и колажа. Темите, които я вълнуват са свързани с природата и всички нейни нюанси и живот, екологията, естествените материали и използването им в човешкото ежедневие, както и вътрешният свят на човека, неговата сетивност и чувствителност.

Тази  година в селекцията за наградата на Община Габрово бяха включени общо 27 автори и 49 творби. Специфичното в това издание бе наличието на нови артисти, част от които дебютиращи.

Стремежът и усилията на екипа на Галерията да осъвремени съдържанието на изложбите доведе до участието на Галина Динева, Георги Минчев,  Добрин Атанасов, Ива Съйкова, Ивета Велешка, Рая Златкова и Станимир Веселинов.

Впечатление прави присъствието на повече скулптурни творби, в сравнение с предходни издания. В настоящото се забелязват експериментални похвати за някои от авторите, като Анелия Бояджиева, Пепа Минчева, Пепа Църова и Симеон Абанос.

В традиционния за последните години творчески изказ са представени художници като – Амалия Минчева, Благой Господинов, Десислав Пънчев, Димитър Касъров, Димитра Йонкова, Ема Вертерава, Иван Христов – Грога, Румен Трифонов, Светозар Питкин, Христо Йонков, Цветан Колев, Янко Янев.

Развитие по отношение на цвета се забелязва при автори като Деян Боев и Евгени Недев. Живописта е по-експресивна, пластичните решения са най-вече в траен материал, а в сюжетно отношение темите са разнообразни.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Следкарнавална гюрултия в музей „Етър“ на 18 май

Published

on

На 18 май, ден след Карнавала на хумора и сатирата в Габрово, в музей „Етър“ започва Следкарнавалната гюрултия. През целия ден ще бъде представено градско облекло от първите десетилетия на миналия век.

Е, някои ще облекат народни носии – все пак през този период около 80% от населението е селско. На различни места в музея, между 11.00 и 14.00 часа, стари градски шлагери и фолклорни песни ще пеят музикантите от формация „Иванов“.

18 май е Международен ден на музеите. Тази година Международният съвет на музеите (ИКОМ), чиито председател за България е проф. Светла Димитрова – директор на РЕМО „Етър“, избра мотото „Бъдещето на музеите в бързо променящите се общности“.

По този повод на 16 ,17 и 18 май посетителите на „Етър“ могат да се присъединят към безплатните турове с начални часове 11.00 и 15.00 ч., по време на които да научат как се създава една експозиция и да се запознаят с работата на отделните специалисти – куратор, фотограф, дизайнер.

Зареди още

Култура

Две литературни вечери, посветени на изкуството, киното и словото

Published

on

В рамките на културните събития, посветени на 165 години от обявяването на Габрово за град, платформата за литература, изкуство и култура „Тетрадката“ и Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово, с партньорството на Община Габрово и платформата Култура ON AIR, организират две специални литературни вечери през месец май.

На 12 май, понеделник, от 17.30 ч. в Червеното фоайе на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово ще се състои представянето на книгата на Петринел Гочев – „Маршът Компарсита“ (Изд. „Бокал 77“). Сборникът включва три новели – „Маршът Компарсита“, „Златните струни“ и „Българският кораб потъва в бурно море“.

Според авторката на встъпителния текст Андроника Мартонова, творбите на Гочев са своеобразни киноновели – образни, визуални и по-близки до филмовата драматургия, отколкото до традиционната литература. Първата премиера на сборника се състоя през март в София, където актьори представиха откъси от текста. В Габрово авторът ще сподели повече за вдъхновението зад книгата и ще разговаря с публиката. Входът е свободен.

Петринел Гочев е театрален режисьор, сценограф и художник, роден в София през 1968 г. Има богата творческа биография с над 10 самостоятелни изложби, дебютен игрален филм („Български кораб потъва в бурно море“, 2023) и редица постановки в български театри. Бил е главен режисьор в Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово в периода 2018 – 2022 г.

На следващия ден, 13 май, вторник, от 18.30 ч. в зала „Възраждане“ – Габрово, ще се проведе специална вечер, посветена на първата дама на българското кино – Невена Коканова. Журналистът Георги Тошев ще представи новото допълнено издание на биографията ѝ „Години любов“ (изд. „Книгомания“).

Книгата съдържа уникални материали – страници от личния дневник на режисьора Въло Радев, над 250 редки и непубликувани снимки от архива на дъщеря ѝ Теодора Шарланджиева, както и спомени от един отминал свят, в който се създава златното българско кино.

След представянето ще бъде прожектиран документалният филм „Пътуване“ (продукция на ART Production) – визуална поема за живота, любовта и тайните на Невена Коканова, с редки архивни кадри, спомени и непоказвани моменти от живота ѝ. Лентата представя актрисата през погледа на близки ѝ хора – съпругът ѝ Любомир Шарланджиев, актьорът Григор Вачков, режисьорите Въло Радев, Гриша Островски, писателят Емилиян Станев и други. Входът е свободен, а на място ще могат да бъдат закупени и книги.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново отново ще се включи „Нощ на музеите“

Published

on

На 16 май, петък, за втора поредна година Исторически музей – Дряново ще се включи в инициативата „Нощ на музеите“ с богата и разнообразна програма, насочена към любителите на културата, литературата и историята.

Събитията ще се проведат на три локации: Икономовата къща, Лафчиевата къща и експозиция „Колю Фичето“. Програмата започва в 17.30 ч. с изложбата „Изкуството да имаш врагове и приятели“, посветена на 120-годишнината от рождението на писателя Орлин Василев. Гостува Националният литературен музей.

В 18.00 ч. ученици от 4А клас на СУ „Максим Райкович“ ще представят театрална адаптация „Дряновски мурафети“ по мотиви от „Криворазбраната цивилизация“. Програмата продължава в Лафчиевата къща, където ще се проведе демонстрация на явлението флуоресценция от експозицията „Сътворено от земята“, с начало 18.00 ч., последвани от фолклорен рецитал на Група за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица в 19.00 часа. Посетителите ще имат възможност да създадат собствено изделие от прежда.

Събитията продължават в експозиция „Колю Фичето“ с откриването на изложбата „Нашенци“ – акварели от Чудомир в 20.00 ч., както и представяне на книга за Чудомир от проф. дин Вера Бонева в 20.15 ч. Вечерта ще завърши с участието на музикалните изпълнения на дует Анна Верховска и Красимир Димитров.

Всички събития ще се проведат в интервала от 17.30 до 22.00 часа и са с вход свободен.

Нощ на музеите, 16 май 2025 година, Дряново
17.30 – 22. 00 часа
ВХОД СВОБОДЕН!

Програма

Икономовата къща
* 17.30 часа
Изложба „Изкуството да имаш врагове и приятели“ – 120 години от рождението на писателя Орлин Василев
Гостува: Национален литературен музей

*18.00 часа
Дряновски мурафети – адаптация по Криворазбраната цивилизация
В ролите: ученици 4 А на СУ „Максим Райкович“ – Дряново, сценарий и режисура: Светла
Станева.

Лафчиевата къща
*18.00 часа
Посещение на експозицията от минерали „Сътворено от земята“ и демонстрация на явлението флуоресценция

*19.00 часа
Рецитал на Група за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица
*Възможност за посетителите да изработят собственоръчно изделие от прежда.

Зала за временни изложби „Колю Фичето“ в Исторически музей – Дряново
*20.00 часа
Откриване на изложба „Нашенци“ – акварели от Димитър Чорбаджийски – Чудомир
Гостува: Литературно – художествен музей „Чудомир“

*20.15 часа
Представяне на книгата на проф. дин Вера Бонева „Въобщественик: Книга за Чудомир“
С участието на музикалния дует Анна Верховска и Красимир Димитров

Важно:
На 18 май, по повод Международния ден на музеите, всички експозиции на Исторически музей – Дряново ще бъдат с вход свободен.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица