

Новини
Ген. Атанасов: Ивелин Стоянов живее в Габрово и ще работи за хората! Подкрепете го!

Последните социологически проучвания дават сериозно основание, да се смята, че е възможно да бъде изградено устойчиво мнозинство в новия парламент. Генерал Атанасов почти на финала на кампанията сме, какви са вашите впечатления от обиколките из страната, за какво най-много се тревожат избирателите?
– Сериозната здравна и задаващата се икономическа кризи, са това, от което хората се тревожат най-много. Непоследователните мерки, които не създадоха спокойствие, а напротив, допълнително напрегнаха бизнеса, заработват или твърде бавно или не дават очаквания резултат. Необходимо е да бъде изграден сериозен и обоснован здравен и икономически план за действие. Ние от Демократична България ще работим за солидно мнозинство в новия парламент, което да излъчи компетентно и адекватно правителство, което да е в състояние да се справи с тези тежки задачи.
Почти в навечерието на изборите сме, ще успее ли служебният кабинет и по-конкретно служебният вътрешен министър Бойко Рашков да осигури честни избори и спокоен изборен ден? Вие казахте в предишно интервю, че сте споделил на лична среща с него определена информация за извънредно висок брой подвижни секции, които са отворени в райони, в който ДПС са традиционен изборен победител?
– Намирам, че министър Рашков иска да си свърши работата и да осигури прозрачен изборен процес. Дали ще успее, предстои да видим, но акциите в последните дни разкриха, че от години има заложени схеми за купуване на гласове, през които ГЕРБ и ДПС са се възползвали.
Машинното гласуване до голяма степен, особено сега, когато ще се гласува „две в едно“ ще затрудни този механизъм на кражба и манипулация на вота. Надявам се тази битка да бъде окончателно спечелена и да върнем доверието на избирателите в изборния процес и резултат.
На финала, днес сте в Габрово, Демократична България спечели мандат при последните избори тук и успя да вкара един депутат, в лицето на водача на листата Ивелин Стоянов. Очаквате ли да затвърдите този резултат?
– За Габрово и региона е важно да получат местен представител, които разбира добре проблемите на региона и аз смятам, че в лицето на Ивелин Стоянов, те ще имат достоен и честен човек, който ще работи за хората. Затова моля за вашата подкрепа на 14 ноември, с номер 30, преференция 101.

„Аз съм Ивелин Стоянов. Живея и работя Габрово, бях избран за ваш представител в 46 Народно събрание. За трети път имам честта и отговорността, да водя листата на Демократична България. Лоялен съм към нашите избиратели и няма да предам доверието им.
Вярвам, че на 14 ноември гражданите ще гласуват за управление, което да ни донесе свобода, законност и модернизация.
Моля за вашето доверие, за да създадем алтернатива на корупционния модел, задушаващ развитието на България.

Вярвам, че България може да се движи с много по-висока скорост в развитието си, да има своето достойно място сред успешните и развити държави, където свободата и предприемаческият дух създават благосъстояние и растеж.
Време е политическите партии ГЕРБ и ДПС да понесат вината си за бруталните корупционни схеми, превърнали България в най-бедната държава в ЕС.
Нуждаем се от честни избори и от истинска промяна, за да отприщим потенциала на нацията. Това е моето разбиране за дълг и патриотизъм.
Скъпи приятели от Габровска област, моля за вашето доверие!
Гласувайте с номер 30 и преференция 101. Благодаря Ви!“
Ивелин Стоянов предупреждава, че купуването и продаването на гласове е престъпление.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на Демократична България, във връзка с изборите за 47 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. Демократична България е под номер 30 в бюлетината. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*
Новини
Отбелязваме Светли понеделник!

Вторият ден на Великден се нарича Светли или „разтурни“ понеделник. Той е свързан с обичая „размятване на яйца“ за предпазване от градушка и за плодородие.
В някои села на Казанлъшко и Габровско на втория ден от Великден младите се събират на някоя поляна, застават едни срещу други и търкалят помежду си червени яйца. Обичаят е за предпазване от градушка и за плодородие. През трите празнични дни има общоселски хорà, чиято основна функция е предпазно магическа.
Великден се празнува три дни. Първият е винаги неделя, когато всички отиват на тържествена църковна служба. Поздравът „Христос Воскресе“ се спазва 40 дни. Седмицата след Великден се нарича Томина неделя. Тя поставя завършека на великденския празничен цикъл. Тази седмица се нарича празна заради забраната да се работи каквото и да е.
Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред учениците му. Когато мълвата за изчезването на тялото на Христос се разпространила, само апостол Тома не повярвал. На осмия ден след възкръсването си сам Исус му се явил и го накарал да се убеди в истината. Оттогава е останал изразът „Тома неверни“, а денят е наречен Томина неделя.

Новини
Великден е! Христос Воскресе!

Великден (Възкресение Христово, Пасха) е денят, в който християните празнуват възкресението на сина Божи Иисус Христос.
В християнската религия на Възкресение Христово (Великден) се чества възкръсването на Исус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба. Иисус Христос се явява на Мария Магдалена и на апостолите.
Подготовката за честването му започва в седмицата преди Великден, наричана Страстна седмица. Празнува се 3 дни. Вечерта преди полунощ в събота се отслужва тържествено богослужение, всички светлини в храма се изгасяват и малко преди полунощ свещеникът изнася запален трисвещник с думите (пеейки) „Приидите, приимите свет, от невечернаго света и прославите Христа, воскресшаго из мертвих“. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма „Св. Възкресение“, при слизането на Благодатния огън. От трисвещника всички присъстващи палят своите свещи (които по традиция носят по домовете си). При пеене на тропара „Воскресение Твое Христе Спасе“ всички излизат от храма. Точно в полунощ и извън храма при биене на камбаните свещеникът обявява Възкресението с думите „Христос Воскресе“. При обявяването на Възкресението се пее празничният тропар и се обикаля кръстопоклонно иконата на Въскресението, положена на специален аналой, след това се чете Евангелие и Апостол. После свещеникът чука на храмовите врата с кръста при думите „Отворете се, адови врата, да влезе Царят на Славата“ на което подучено лице отвръща „Кой е този Цар Слави?“. Хората влизат с песнопения в храма, за да се извърши литургията на празника.
В България традиция е яйцата да се боядисват на Велики четвъртък или Велика събота, като броят им зависи от членовете на семейството. Първото се оцветява винаги в червено от най-възрастната жена. Докато то е още топло и прясно боядисано, тя рисува кръстен знак на челата на децата, за да бъдат здрави.
До появата на изкуствени оцветители са се използвали отвари от билки, ядки и др. С отвара от риган се получавала червена багра, от смрадлика — оранжева, зелено — от коприва, жълто — от орехи и кори от ябълка или отвара от стар кромид лук.
Винаги, когато са се боядисвали яйца, се е приготвяла и отделна кошничка и за кумовете. Яйце се дарявало и на всеки гост, прекрачил прага. За допълнителна украса се ползвали отпечатъците на листенца от магданоз или фигурки, нарисувани с восък или с цветни моливи. Според поверието този, чието яйце остане здраво след чукането, ще е най-здрав през годината.

Новини
Днес е Велика събота!

На Велика събота църквата възпоменава телесното погребение на Христос и слизането му в ада. Църковното богослужение започва рано сутринта и продължава непрекъснато до края на деня. Последните съботни песнопения се сливат с възкресните (неделните) и свършват вече при звуците на тържественото “Христос воскресе!”
Днес хората отдават почит на починалите си близки, посещават гробищата, преливат и прекадяват. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове. Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден.
Празникът е свързан с оплакването и погребението на Исус Христос от майка му Света Богородица и от жени, носещи миро. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.
По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили ги в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалеч от Голгота. Първосвещениците и фарисеите знаели, че Исус Христос е предрекъл възкресението си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат тялото, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.
Църквата прославя Велика събота като “най-благословения седми ден”. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете.
Положен вече в гроба, Духът на Исус е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново райските двери. Това ще се случи на другия ден – в Неделята, наречена с най-краткото име – Великден.

-
Новинипреди 6 дни
Габрово аплодира своите герои: Децата, които плуват със сърце!
-
Новинипреди 6 дни
14 медала и отборен трофей за габровските джудисти
-
Любопитнопреди 6 дни
Габровската пианистка Адриана Кънева с ново Гран при
-
Новинипреди 5 дни
Кметът предлага средства за ремонт на басейна в ПМГ – Габрово с новия Бюджет
-
Новинипреди 7 дни
Юношите на РК „Янтра“ триумфираха с Купа България
-
Културапреди 4 дни
Днес е Велики Четвъртък – денят за багрене на яйца
-
Културапреди 4 дни
Изложба в музей „Етър“, посветена на Великден
-
Новинипреди 3 дни
Разпети петък е