Свържи се с нас

Новини

Община Севлиево поема грижата за 12 деца с увреждания

Published

on

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Дванайсет деца с физически увреждания до 18-годишна възраст ще бъдат обгрижвани в бъдещия Център за настаняване от семеен тип, който Община Севлиево ще изгради със средства по Оперативна програма „Регионално развитие”. През тази пролет теренът, върху част от който ще се изгради центъра бе определен и одобрен от Общинския съвет. Той се намира в пространството между улиците „Воденичарска“ и „Крушевска“.

Парцелът е общински и по мнението на експерти е напълно подходящ за целта, тъй като отговаря на всички изисквания на Държавната агенция за закрила на детето /ДАЗД/ за местоположение – в тих квартал, в близост до здравни, социални и образователни структури. Заради това съветниците единодушно дадоха съгласие да се изготви подробен устройствен план, който да измени частично сегашния застроително-регулационен план на града.

Тези дни обаче, в Общината е депозирана подписка от 412 живеещи в района, около който ще се построи Центърът за настаняване от семеен тип. С нея хората изразяват опасенията си, че парцелът, върху който ще се построи центъра, ще лиши децата им от детска площадка. Инж.Красимира Йорданова – директора на Дирекция „Икономически, хуманитарни и социални дейности“ уточни, че за застрояването на бъдещия център е предвидена малка част от пространството, а съществуващата детска площадка ще се запази и облагороди.

Центърът за настаняване от семеен тип представляват малък дом, от типа на еднофамилна къща. Децата, които ще бъдат настанени в новия център са с тежки здравословни проблеми. В момента те живеят в домове за деца с физически увреждания и домове за медикосоциални грижи. Заради заболяванията си, малчуганите не могат да прекарват дните при семействата си. При някои се налага непрекъсната медицинска помощ, което в домашни условия е немислимо.

Съгласно държавната политика до 2014 година домовете от интернатен тип би трябвало навсякъде да са затворени. Първите домове, които ще бъдат закрити съгласно Плана за действие, приет от Министерски съвет през 2010 г., са домовете за деца с физически и умствени увреждания и заведенията за медикосоциални грижи за деца от 0 до 7 години. В тези институции в момента има настанени деца от община Севлиево. След затварянето на домовете, тези наши деца трябва да се настанят на подходящо място в града, съгласно разработената от ДАЗД „Национална карта на резидентните услуги” и да получат интегрирана подкрепа и грижи от медицински специалисти, социални работници и педагози.

Единственият начин това да се случи е изграждането на Център за настаняване от семеен тип с капацитет до 12 деца. За тях ще е осигурена 24-часова грижа в условия близки до домашната среда. През деня децата, според специфичните им потребности и възможности, ще получават образователни, социални или здравни услуги извън центъра. Г-жа Йорданова отрече бъдещия център да е заплаха за живеещите в района, където ще бъде изграден. И отхвърли слуховете, че с построяването му, децата от квартала ще бъдат лишени от детска площадка.
„Децата, които имат здравословни проблеми и специфични потребности не са само на своите родители. Цялото общество имаме ангажимент към тях. Защото само по това как се отнасяме към по-слабите и болните, към по-различните от нас, можем да покажем колко сме зрели като хора“, каза още инж. Йорданова.

Новини

Кметът Иван Иванов подписа споразумения за над 12 милиона

Published

on

Кметът на Севлиево д-р Иван Иванов подписа в Министерството на регионалното развитие и благоустройството 4 споразумения за стартиране на проекти на обща стойност 12 360 050 лв.

Първото от тях е за проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект: „Основен ремонт на улици в град Севлиево“. По него ще бъдат изплатени разходи за ремонт на улиците: ”Христо Ботев”, “ П. Р. Славейков”, “Дунав“, „Стара Планина”, „Хан Аспарух“,“Генерал Скобелев“,“Д-р Стойчо Христов”, „Ген. Никола Генев”, „Свети Княз Борис I”,“Воденичарска“,“Отец Паисий“, ул. “Здравец“. Проектът е на стойност: 3 620 800,00 лева с ДДС.

Второто споразумение е за инженеринг – проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект „Реконструкция на GAB1182“ (Добромирка – Младен) с дължина 7 км., на стойност 4 209 250 лева с ДДС.

По третото споразумение ще бъде извършено проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект: Реконструкция на участък от GAB1176 с дължина 2,7 км. на стойност 1 435 000,00 лева с ДДС, а четвъртото е за проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект: „Реконструкция на участък от GAB3161“ с дължина 5 км., на стойност 3 095 000,00 лева с ДДС. Това са двете части на пътя от местността “Чакала” до село Душево.

Зареди още

Култура

Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов

Published

on

На 4 юли , петък, от 17.30 ч. в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита трогателната фотоизложба „Светът на Улични сърца“. Изложбата е посветена на живота и обитателите на Приюта за безстопанствени кучета „Улични Сърца БГ“ в село Глушка.

Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на приюта, като видят света през погледа на неговите четириноги обитатели чрез силни, емоционални и разтапящи сърцето фотографии.

„Светът на Улични Сърца“ ще може да бъде разгледана до 28 юли, като всеки кадър от експозицията разказва история на надежда и преданост. Събитието насочва внимание към нелеката съдба на изоставените кучета и провокира хората да осиновят домашен любимец.

Зареди още

Любопитно

Исторически фестивал на „Градище“ тази събота (Програма)

Published

on

Тази събота, 5 юли, местността „Градище“ над Габрово ще оживее със сцени от миналото по време на Историческия фестивал „Градище“, организиран от Регионалния исторически музей – Габрово.

Събитието отбелязва значими годишнини, сред които 165 години от обявяването на Габрово за град и 142 години от създаването на историческия музей. Програмата ще предложи на посетителите исторически възстановки, включително изграждане на походен лагер, антични ритуали и демонстрации на римската армия.

Любителите на древната култура ще могат да се включат в кулинарни и винени презентации, стрелба с лък, монетосечене и занаяти като свещолеене и дърворезба.

Един от акцентите в програмата е концертът на Теодосий Спасов и Иван Шопов от 20.00 ч., последван от светлинно шоу с дронове, което ще озари небето над Габрово.

Събитието е с вход свободен, а организаторите обещават незабравимо преживяване за всички, които искат да се докоснат до духа на миналото.

ПРОГРАМА
от 10.00 часа до 22.00 часа

Туристически пешеходен поход:
По Римския път с Travel Plus История и природа – интерпретиран пешеходен преход по Римския път Начало: Габрово (с автобус до Боженци) – в 8:30 ч.
Край: м. Градище (Габрово)
Подходящ за възрастни и за семейства с деца над 8-годишна възраст
Записването се осъществява на адрес travel.plus@abv.bg
Повече информация на: https://travel-plus.net/tours/po-rimskiya-pat-bozhenci-gabrovo/

10.00 часа – Откриване,
Исторически възстановки на живота в крепостта, с продължителност през целия ден

20.00 часа – Концерт на Теодосий Спасов и Иван Шопов, продължителност 60 минути

21.00 часа – СВЕТЛИННО ШОУ С ДРОНОВЕ, с 204 дрона

Участници:
Асоциация „Виа Претория“; Asociatia Culturala Tomis – Констанца, Румъния, свободни реконструктори и занаятчии. Общ брой на участниците – 32 души. Сдружение Via Praetoria е оборудвано с екипировка за късна античност, IV–VI век, каквато е датировката на обект Ранновизантийска крепост „Градище“.

Всеки може да се запише за участие в томбола с награди. Ще получи номер, който трябва да пази и още един, който да пусне в кутията.

В програмата на фестивала ще може да видите:
10.00 ч. Представяне на участниците и екипировката, характерна за периода IV-VI век. Изграждане на походен лагер, отряд с прилежащото цивилно селище на търговци и занаятчии, заведение за храна и напитки (по антични рецепти) и религиозни ритуали.

10.30 ч. Антични ритуали – раждане, припознаване на новороденото.

12.00 ч. Кулинарна презентация – същност и развитие на кулинарията през античността, ритуал за убиване на животно за пир, дегустация на блюда по рецепти на Апиций, Катон и Плиний Стари. Ще се приготвят дегустационни порции за минимум 70 човека.

Винена презентация – виното през късната античност, култове, начин на отглеждане на лозята, начин на приготвяне на виното, дегустация на подправени вина, приготвени по запазени рецепти.

13.30 ч. Представяне на занаяти, практикувани през Античността.

– Керамична презентация – възникване, развитие и значение на керамичния занаят, техники за изработка на керамични съдове, демонстрация на работа с крачно керамично колело;
– Свещолеене, дърворезба, монетосечене и бижутерия;
– Пазар, представяне и продажба на ръчно изработени занаятчийски продукти;
– Стрелбище и стрелба с лък. 15.00 ч. Строй и порядки в римската армия – късният римски легион.

17.00 ч. Трансформация на армията, готите в римската империя, визиготи и остроготи – от битката при Адрианопол до Теодорих Велики.

18.00 ч. Томбола с награди.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица