Свържи се с нас

Крими

Николай Николов: Нужен е и Закон за конфликт на интереси в частния сектор

Published

on

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Действащият Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси регламентира конфликтите в държавния апарат. В приложното му поле попадат само актовете и действията на лица, които заемат публична длъжност и упражняват държавна власт.

Отношения и казуси, при които частни интереси  движат действията на лица, които  заемат длъжности или упражняват професии в частния сектор са извън приложното поле на закона. В понятието „частен сектор” влизат мениджъри в големи корпорации и търговски дружества и лицата, упражняващи свободни професии – лекари, стоматолози, еднолични търговци, адвокати, нотариуси, частни съдебни изпълнители, учители в случаите на извънучилищната си дейност  и т.н.

ПРАЩАНЕТО НА ПАЦИЕНТ НА НЕНУЖНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ СЕ САНКЦИОНИРА В САЩ

Регламентирането на конфликта на интереси в отношения между частноправни субекти е нова и авагардна тенденция в  развитието на тази материята. В страни като САЩ и Великобритания дори има приоритет пред уредбата и практиката по приложението на законите за конфликт на интереси в публичния сектор. В американското здравеопазване се приемат за конфликт на интереси случаи, при които лекари изпращат пациенти на различни клинични изследвания, без да са необходими, за което те вземат пари. Крайната цел на уредбата за конфликта на интереси е прекратяване на злоупотреби с власт и спестяването на средства. Често размерът на загубите на големи компании и на гражданите, ползващи услуги,  в резултат на конфликт на интереси,  е  по-голям от тези за държавните бюджети, причинени от сблъсък на интереси  в публичния сектор.

В България материята на конфликта на интереси е уредена фрагментарно в поне 11 закона на частното право.  Регламентите са  концентрирани основно в сферата  на корпоративните отношения и финансите и липсват почти изцяло от сектора, който ежедневно засяга обикновения гражданин – услугите и потреблението. Например, Чл.237, ал.4 от Търговския закон  забранява на членове на съвета на директорите на  акционерно дружество да извършват търговски сделки или участват в ръководните органи на търговско дружество, което извършва конкурентна дейност. Чл.51 от Закона за кредитните институции задължава администратори и други банкови служители да декларират личен делови интерес от определена банкова сделка и да не участват в подготовката и приемането  на решение за сключването й.

Тези закони съдържат отделни елементи от материята за конфликт на интереси – предварително деклариране на частен интерес, задължение за отстраняване от участие в дейности при наличие на частен интерес, оповестяване на мерки срещу конфликт на интереси, забрана за извършване на определена дейност след преустановяване заемането на определена позиция и т.н. Тази уредба, обаче е фрагментарна. В много малко случаи се съдържат всички или повечето характерни за конфликта на интереси елементи и дори легално определение за това понятие. А  поради липсата на ефикасен контролен механизъм, резултатите от приложението й са съмнителни.

СВОБОДНИТЕ  ПРОФЕСИИ СЕ ДВИЖАТ ОТ ЧАСТНИЯ ИНТЕРЕС

В законите, уреждащи статута на т.нар. свободни професии подобна уредба изобщо липсва и на този етап не е възможно да се търси реално отговорност, по който и да било закон. А точно там лоши практики, даващи приоритет на частния интерес на  съответния практикуващ пред този на клиента на предлаганата от него услуга, има достатъчно. Под влияние на рекламните кампании на фармацевтичните компании /семинари в чужбина, луксозни екскурзии и др./, лекар предписва на пациент по-скъп медикамент, въпреки че и по-евтиния, но произведен от конкурентна фирма,  би имал същия медицински ефект. Заради хонорар, адвокат убеждава клиента си да заведе дело, макар предварително да знае, че шансовете за спечелване  са нулеви или пък целенасочено завишава цената на иска, за да увеличи размера на хонорара.

Частен съдебен изпълнител не освобождава – след плащането на спечелилия съответната публична продан на недвижим имот цена – депозитите на неспечелилите, а ги задържа  поне един месец по банковата си сметка, за да реализира лихви и т.н.

Нуждата от законова регламентация на възникващи конфликти на интереси в отношенията между субекти на частното право е очевидна. Материята е огромна и включва изменения и допълнения в повече от десет закона. Ако Народното събрание се фокусира върху тази материя  ще се отвори работа за  поне два състава на парламента.  Как би могло да изглежда това законодателство?

Конкретните състави на конфликт на интереси, визиращи нарушение на задължения , предвидени при провеждането на частните занятия или дейности и процедурата за установяването и санкционирането им,  трябва да бъдат предвидени в съответните специални закони. Създаване на унифицирани състави на конфликт на интереси, както е в публичноправната уредба /осъществено гласуване, подписан договор, оказано влияние върху друг орган, издаден административен акт в частен интерес/ тук би било неработещо.

Общата концепция на конфликта на интереси в частния сектор се състои в изпълнение на задължения от оторизирано по силата на призната  компетентност   или заета позиция лице под влияние на частен интерес /облага/ за него или свързано с него лице в ущърб на интересите на друг субект. Конфликтът на интереси в частния сектор всъщност е сблъсък на два интереса – на потребителя и на предоставящия услугата или на компанията, в която съответният мениджър работи и на собственият му частен интерес. Той ще бъде налице , когато при тази колизия съответният мениджър, адвокат и т.н. действа при изпълнение на законните  и договорните си задължения, с оглед на собствения си интерес.

Новото законодателство за конфликт на интереси в частния сектор следва да съдържа режим за деклариране на частния интерес на съответното лице и свързани с него пред органа, който го назначава или  друг контролен такъв. Декларациите следва да бъдат два вида – за частни интереси по принцип в началото на изпълнение на задълженията или по конкретен повод.

Следва продължение…
Статията е публикувана във вестник „Труд”.
автор: Николай Николов
Доктор по право, член на Комисията
за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси

 

Крими

Внимание: Горещото време повишава риска от пожари!

Published

on

Във връзка с високите дневни температури и повишената пожарна опасност, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово отправя настойчив апел към гражданите, ръководителите на земеделски кооперации, частни арендатори, ловно-рибарски сдружения и всички юридически лица на територията на община Габрово за стриктно спазване на противопожарните мерки.

Категорично се забранява паленето на стърнища, суха трева, слама и отпадъци по слоговете, крайпътните ивици, междублоковите пространства, дворовете и други тревни площи. Горимите отпадъци като клони, храсти и треви трябва да се събират на безопасни места, без да се изгарят.

Паленето на огън в горите е разрешено само на специално обезопасени и обозначени места. Забранява се използването на открит огън във ветровито време или на необезопасени терени, поради повишения риск от възникване и разпространение на пожари.

От службата подчертават и риска от непогасени угарки от цигари, които могат да причинят пожар в суха и леснозапалима среда.

Как да действаме при горски пожар? Ако забележите дим, мирис на изгоряло или пламъци в гората, е важно бързо да оцените ситуацията – установете откъде идва пожарът, в каква посока се разпространява и с каква скорост. Ако съществува реална опасност, незабавно се отдалечете в посока, обратна на вятъра или покрай водоеми – реки, потоци и езера.

След като сте в безопасност, веднага подайте сигнал на телефон 112 или се свържете с най-близката хижа, лесничейство, туристически пункт или кметство. В случаи на пожари в начален стадий, огънят може да бъде потушен с пръст, пясък или с тупалки от зелени клони.

Изключително важно е да се предпазите от изгаряния – избягвайте запалими дрехи, особено от изкуствени материи, и защитавайте дихателните си пътища с мокри кърпи или маски.

Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово напомня: всяко навременно подадено съобщение може да спаси човешки живот и да предотврати значителни щети.

Зареди още

Крими

13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой

Published

on

Образувано е досъдебно производство по случай с 13-годишното момче, прието в болница в Габрово със счупено ребро.

След проведен координационен механизъм в Дирекция „Закрила на детето“ – Габрово с участието на представител на Районната прокуратура на 30 юни е образувано досъдебното производство за това, че на 29 юни т.г. в Габрово, била причинена лека телесна повреда на 13-годишно момче, изразяваща се във фрактура на 6-то ребро, като същата е нанесена в условията на домашно насилие.

За престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години. Досъдебното производство се провежда под наблюдението на Районна прокуратура – Габрово.

Детето е освидетелствано. Провеждат се разпити на свидетели, предстои изготвяне на съдебно-медицинска експертиза.

Зареди още

Крими

Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там

Published

on

По искане на Районната прокуратура в Габрово, съдът задържа под стража  27-годишния рецидивист, с инициали Б.А., за извършени кражби от жилища и автомобили.

Прокуратурата го е привлякла в качеството му на обвиняем за това, че през периода от 23 май до 5 юни т.г. при условията на опасен рецидив и продължавано престъпление, чрез използване на технически средства и чрез разрушаване на прегради, здраво направени за защита на имот, извършил кражби на пари – общо 3 420 лева, от три автомобила и две жилище в Габрово. Обвиняемият влязъл в двете жилища докато техните собственици били там.

Обвиняемият е многократно осъждан. По отношение на него са влезли в сила 9 присъди, предимно за извършени кражби. В края на месец април 2024 г. бил освободен от затвора, след като изтърпял наказание лишаване от свобода, в размер на 1 година и 6 месеца.

След извършване на поредните престъпления, на 26 юни Б.А. бил задържан от РП-Габрово за срок до 72 часа, до довеждането му в съда за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.

Съдът възприе доводите на прокуратурата, че е налице реална опасност подсъдимият да извърши и друго престъпление или да се укрие, поради което  взе най-тежката мярка за неотклонение.

Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица