Свържи се с нас

Култура

Архивните документи в дигиталната реалност

Published

on

По повод 70-годишнината от създаването на българските държавни архиви, Държавен арахив – Габрово подготвя поредица от публикации, посветени на тяхното минало, настояще и бъдеще. Днес ви представяме дейностите по дигитализация.

Една от дългосрочните стратегически цели на Държавна агенция „Архиви“ е изграждането на Дигитален архив. Приоритетна задача на Държавен архив – Габрово е системното попълване на масиви с данни за съхраняваните в него документи. Създадената архивна съкровищница в електронна среда става все по-популярна и достъпна за голяма част от потребителите на архивна информация само с няколко кликвания. Дигитализирането на хартиените документи – снимки, протоколи, чертежи, схеми и др. е предизвикателен процес, който преминава през много стъпки, свързан с оборудване с модерна техника, осигуряване на нарастващи обеми сървърно пространство, гарантиране на надеждно съхранение на тези сървъри и т.н.

Изглед към страницата на ДА – Габрово в подсайта Фотоархив – photoarchives.archives.bg

През 2007 г. Главно управление на архивите при МС ( днес Държавна агенция “Архиви”) стартира инициатива за създаване на Дигитален архив в рамките на централизирана дългосрочна политика по дигитализация. Основната цел е да се разшири и улесни достъпът до най-ценните архивни документи без да се застрашава тяхното физическо състояние. Дигиталният архив се изгражда като комплекс от взаимосвързани дейности, включващи изготвяне на дигитални образи и съответните метаданни, контрол по качеството, съхранение и използване. Всички дейности се извършват в съответствие с единна методическа основа и институционални стандарти, съобразени със съвременните изисквания и най-добрите практики в областта на дигитализацията на архивни документи. Софтуерът за управление на дигиталния архив е интегрална част от новата информационна система на националните архиви, а метаданните за дигиталните обекти са част от базата с архивни описания на системата.

Ежегодно се обогатява дигиталното архивно богатство в Информационната система на държавните архиви (ИСДА), чрез дигитализиране на документи и снимки. ИСДА е централизирана информационна система за управление на архивните процеси в държавните архиви. ИСДА съдържа архивни описания за архивните документи, приети в държавните архиви за постоянно съхранение, и дигитални обекти – дигитални копия на архивни документи със съответните метаданни. Описанията са съвместими с международния стандарт за архивно описание General International Standard Archival Description (ISAD (G) и с утвърдената методика в българските държавни архиви. Архивните описания са структурирани на йерархични нива с различна степен на детайлност за всеки отделен архив: “Архивен фонд”, “Инвентарен опис”, “Архивна единица” и “Документ” с необходимата връзка между данните от отделните нива.

Изглед към страницата на ДА – Габрово в подсайта АртАрхив – art.archives.bg

Дигиталните колекции са нововъведение от 2012 г. насам и се обособяват по различни признаци и са достъпни онлайн както за гражданите, така и за служителите в Агенцията и структурните й звена, за да улесни работата на всички, независимо от времето и мястото за използване. Всеки човек би могъл от домашния си компютър и/или смартфон да провери в кой архив в страната се съхраняват интересуващите го документи, да се запознае със съдържанието на дигиталните им копия и в случай, че те са дигитализирани и по свое желание може да получи дигитално копие.

Изградени са подсайтове Фотоархив, Арт архив, Войните на България (1878 – 1945 г.), Народният съд (1944 – 1945 г.), Протоколи на политбюро и на ЦК на БКП (1944 -1989 г.) и др. в платформата „Архивите говорят“, както и поредица от списъци, съдържащи документи и снимки, които разказват за емблематични събития и паметници на културата.

Изглед към подсайта „Войните на България (1878 – 1945 г.)“ archives.bg/wars/

Всяка година се обогатява и развива фотоархивната колекция като се добавят нови дигитални изображения, съхранявани във фондовете на Държавен архив – Габрово. Подбраните снимки или картички разказват за живота ни такъв, какъвто е бил в миналото ни, разкривайки ни различни моменти от съответната епоха. Снимките са сканирани според действащата в ДА „Архиви“ методика за дигитализация на архивни документи, чиято първа цел е достоверност и максимално приближаване до вида на оригинала. В съответствие с изискванията, не е извършена каквато и да е допълнителна обработка на изображенията.

Арт архивът ни разкрива, съхраняваните в Държавен архив – Габрово произведения на изкуството, които постъпват чрез лични фондове на художници, писатели и от фондове на местни печати. Често срещани са карикатури, шаржове на известни наши личности или рисунки, които самите те са рисували и/или са получени като подарък по различни поводи.

Изглед към подсайта „Протоколи на Политбюро и на ЦК на БКП (1944 – 1989 г.)“ politburo.archives.b

През 2014 г. Държавен архив – Габрово стартира работа по тема „Органи на власт и управление за периода 1878 -1944 г.“ като за целта започват да се дигитализират Протоколните книги на градските общински съвети. Първите протоколни книги на Градско общинско управление – Габрово (1879 г.), Градско общинско управление – Севлиево (1878 г.), Градско общинско управление – Дряново (1883 г.) и Градско общинско управление – Трявна (1888 г.) са определени като особено ценни и са включена в Списък на особено ценните и уникални документи на Държавен архив – Габрово. Дигитализацията на протоколните книги продължава и до днес. Процесът по изготвяне на дигитални обекти и образи е регламентиран от дирекция „ Дигитализация, реставрация, консервация и микрофилмиране“.

През последните пет години Държавен архив – Габрово разработи и дигитализира документи и снимки по теми, които разказват за емблематични събития и паметници на културата. Такива са: 140 година от Шипченската епопея през 2017 г., Проект за прокарване на Трансбалканската жп линия с тунел под вр. Шипка през 2018 г., 100 години габровски футбол през 2019 г., 85 години от построяване и откриване паметника на Васил Априлов през 2020 г. През настоящата години се разработи темата 30 години от наводнението в Габрово през 1991 г. По гореизложените теми са дигитализирани над 1000 образа. Документите са от разнороден характер, като снимки, телеграми, заповеди на различни органи, най-интересните сред които са: кадри от откриване на Паметника на Свободата, Благодарствено писмо от габровски граждани до Министър-президента (министър-председателя) [Константин] Стоилов за решението за прокарване на Трансбалканската жп линия, със собственоръчни подписи на гражданите, снимки и лични документи на първите габровски футболисти и първите отбори, както и кадър от първия футболен мач, играл се в Габрово, снимка на знаковия момент на спускането на лавровия венец върху новоизградения паметник на благодетеля Васил Априлов, телеграми и списъци на личности, дарили средства за построяването му, снимки на щетите нанесени от наводнението в Габрово през 1991 г. и т.н.

Изглед на дигитален образ в ИСДА на Снимка от поставяне на лавровия венец върху паметника на Васил Априлов при тържественото му откриване пред Априловска гимназия – Габрово, 1 ноем. 1935 г., Ф. 150К, оп. 3, а.е. 90, л. 7

От старта на Дигитализацията до момента, в Държавен архив – Габрово са изготвени над 4600 дигитални обекта и над 10 200 дигитални образа с общ обем 430 ГБ по всички теми. Преглежданията в Информационната система на Държавните архиви на документите и снимките за същия период са 10 614. От началото на 2021 г. до м. Октомври импортваните дигитални обекти и образи са разгледани над 1000 пъти. Най-голям интерес предизвикват дигитализираните снимки и картички, а най-много преглеждания имат албумите със снимки на къщи, църкви, обществени сгради, индустриални предприятия в Габрово – над 300.

През XXI век обществото става все по-дигитално и Държавен архив –Габрово се стреми да отговори на новите потребности, които възникват с всеобщата промяна. Дигиталните колекции са лицето и мисията на модерните архиви – цифрови пространства за знание, достъпни онлайн от всяка точка на планетата.

Автор: Венета Георгиева – гл. експерт, Държавен архив – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Лазарки ще пресъздадат обичая на Чаршията в Трявна

Published

on

Лазаровден спокойно може да се нарече най-хубавият, най-красивият и най-нежният пролетен празник в българския народен календар. Отбелязва се съботата преди Великден и се свързва с любовно-женитбения ритуал при младите, неомъжени девойки. Участват момичета над 16 години, които облечени в традиционни български носии, обикалят полето, къщите, играят и наричат за здраве и берекет на стопаните.

Тази година празнуваме Лазаровден на 8 април, събота, като за втора поредна такава Община Трявна ще пресъздаде обичая на чаршията във възрожденския ни град. Инициативата се реализира съвместно с „Училището за лазарки“ на Музей „Етър“ – Габрово и се провежда в Трявна със съдействието на Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, СУ „Петко Р. Славейков“ – Трявна, НЧ „Пенчо Славейков 1871“ – Трявна и НЧ „Съединение 1933“ – с. Кисийците.

Участие в празника ще вземат 15 гиздави девойки от СУ „Петко Р. Славейков“, които пременени в красиви народни носии ще огласят старинната чаршия в Трявна в ранните зори на 8 април. Момичетата ще бъдат водени от кумицата на групата, 16-годишната Василена Николова, чието венче миналата година бе първо във водите на р. Тревненска.

Обичаят ще започне точно в 09.30 часа, в двора на Музей „Даскалова къща“, където лазарките ще започнат да изплитат своите венчета от върбови клонки и да вплитат в тях нежни пролетни цветя, както традицията повелява.

С песни и танци девойките ще поздравят стопаните в лицето на ръководството и екипа на СМРЗИ – Трявна, след което ще се отправят по старинната улица и към останалите възрожденски дюкянчета, работилници и търговски обекти.

Символиката на празника, тревненските лазарки ще пресъздадат и при стопаните на гостилница „Балабановата къща“; Възрожденско кафене на пясък; магазин за бижута и аксесоари „Габи“; магазин „Етно Дюкянъ“; магазин за парфюмерия и козметика „Escape“; магазин „Шареното копче“; магазин за сувенири при Драго и Искра; Дърворезбарска работилница „Тревненско слънце“ и магазин за сувенири „Далия“, които от своя страна ще ги дарят с яйца, козунаци, плодове и най-различни дарове в знак на благодарност.

И тази година, обичаят ще завърши на Кивгирения мост в Трявна, откъдето момичетата смело ще хвърлят своите венчета в реката, за да разберат коя ще се омъжи първа сред тях.

Тревненските лазарки ще се включат в пресъздаването на обичая и в Габрово, който ще се проведе от 12.30 ч. на чаршията в Регионалния етнографски музей на открито „Етър“. Заповядайте и станате част от магията на най-красивият и нежен пролетен празник Лазаровден!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Зареди още

Култура

Трявна представя тънкостите на изографисването

Published

on

Европейските дни на художествените занаяти вече чукат на вратата, като и през 2023 година пролетта у нас ще бъде изпълнена с много творчески събития, демонстрации на живо, изложби, занаятчийски работилници за малки и големи и още, и още арт изненади.

Мащабното мероприятие, което в България се координира от представителите на Регионалното сдружение на общините „Централна Стара планина“, ще се проведе в периода от 31 март до 9 април включително.

Европейските дни на художествените занаяти се провеждат едновременно в редица европейски страни, като инициативата за същите е на Националния институт за занаяти на Франция.

Всяка година мотото на събитието е различно, като тазгодишното ще обедини българските участници под надслов „Огледай се – занаятите са навсякъде!“. През 2023 своите събития ще предложат общините Трявна, Габрово, Дряново, Елена, Севлиево, Тетевен, Троян, заедно с МАИР „Боженци“, Дневен център за пълнолетни лица с увреждания – Габрово, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, Исторически музей – Дряново, Исторически музей – Севлиево и Музей на занаятите – Троян.

След като миналата година Община Трявна представи „От ръцете на учителя“, включваща трите художествени специалности – „Дърворезба“, „Иконопис“ и „Интериорен дизайн“ съвместно с Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“, тази година местната управа ще акцентира върху изографисването и неговите тънкости.

Събитието ще се проведе на 5 април от 14.30 ч. в единствения по рода си у нас Музей на иконата съвместно със Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – гр. Трявна, Неделното училище към Тревненската духовна околия и СУ „Петко Р. Славейков“ – гр. Трявна. Красотата и изяществото на иконописта ще оживеят изпод ръцете на майстор-зограф Ива Донкова, която е сред най-новите попълнения към музейния колектив на СМРЗИ-Трявна.

Младият творец завършва НГПИ „Тревненска школа“ през 2017 год., след което специализира „Църковни изкуства“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Към автобиографията си Ива записва две престижни награди за творчески постижения в сферата на изкуството, собствена изложба и участия в редица международни и национални експозиции, една от които се провежда в Българския културен институт в Париж, Франция, под патронажа на посланик Ангел Чолаков.

Всичко това майстор Ива ще разкаже и покаже пред любопитните детски погледи на малчуганите от Неделното училище към Тревненската духовна околия и СУ „Петко Р. Славейков“ с ръководител г-жа Росица Скендерова. Местното духовно лице отец Николай пък ще запознае присъстващите с притегателната сила на иконата и дългогодишната й роля в живота на човек, семейния дом и православния храм.

Иконописта – такава, каквата е била, е и ще бъде, защото занаятите са навсякъде! Огледай се и ти и заповядай в Музей на иконата в Трявна!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Зареди още

Култура

Отличават победителите в „Събитие на годината в областта на културата“

Published

on

За девета поредна година Народно читалище „Будителите – 2017“ ще отличи победителите в конкурса „Събитие на годината в областта на културата“. Двадесет и едно предложения са подадени в рамките на кампанията, която започна през януари.

Фестивали, театрални спектакли, изложби и концерти на професионалисти и любители, книжни издания, стигнали до своите читатели през изминалата 2022-а са сред номинираните в годишната класация, в която попадат мащабни и камерни прояви.

Техни организатори са местни културни институции и артистични общности. Подкрепата си за тях изразиха зрителите, гласували онлайн и на хартия. Жури, в чийто състав влизат представители на организаторите, на партньорите и миналогодишните победители, също избра своя фаворит.

Вотът на зрителите и предпочитанията на журито ще определят носителя на голямата награда от конкурса „Събитие на годината в областта на културата – Габрово’22”. Победителят ще бъде отличен на тържествена церемония на 30 март от 18.00 часа в библиотеката на Техническия университет и ще получи плакет и парична премия.

В четвъртък читалище „Будителите – 2017“ ще връчи и награда за съвременен будител. Това признание за трета поредна година ще отиде при личност или екип от местната общност, дал от себе си в полза на другите, изпълнил дните ни със смисъл, посочват организаторите на конкурса, чийто усилия са насочени към това да привлекат вниманието ни към събитията и хората, с които мерим духовния си ръст.

Тържествената церемония по традиция съпътстват изпълненията на обичани артисти и този път публиката ще чуе цигуларката Даниела Данис в дует с номинираната в конкурса Мирела Валявичарска – пиано.

Програмата ще предложи и нещо дивно, както пеят „Щурците“ и в забързания ритъм на тангото ще влязат танцьорите от Клуб “Ритмика” към Народно читалище „Априлов – Палаузов 1861”.

Победителят в последния конкурс за културно събитие на 2022-а ще бъде обявен на 30 март и ще се присъедини към досегашните носители на голямата награда в конкурса: „Узана поляна фест“, организиран от Община Габрово (2021 г.); изложбата „Карл Кандулков – архитектът и ръководител на модерно Габрово“ на Държавен архив – Габрово (2020 г.); VIII издание на магична среща „Златна котка“ с гласовете на публиката и изложбата на Дома на хумора „Нонумент“, отличена от журито (2019 г.); Дни на камерната музика (2018 г.); проектът на Радослав Първанов „Аз съм Българка!“ (2017 г.); документалният филм за Иван Хаджиберов „Дързостта да бъдеш пръв“ на Емил Михов, Милен Василев и Красимира Христова (2016 г.); изложбата „Паралели“ на Росина Пенчева от НЧ „Христо Смирненски 1949“ (2015 г.); танцовият спектакъл „В нощта срещу Еньовден“ на Сдружение „Фабриката“ и танцов ансамбъл „Сивек“ (2014 г.).

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица