Свържи се с нас

Култура

Габровският театър с три награди от „Хомо луденс“

Published

on

Габровският драматичен театър се върна с три награди от XII-я Открит театрален фестивал „Хомо луденс“ в украинския град Николаев. В последния ден на фестивала – 10 октомври, два журиращи състава присъдиха наградите. Експертно жури от театроведи, режисьори и актьори отличи постановката „Салиери“ на реж. Петринел Гочев като „най-добър спектакъл“, а актьорът Димо Димов спечели наградата „най-добра мъжка роля“ за ролята си на Салиери.

Алтернативното жури на журналистите потвърди избора на Димо Димов и също му присъди отличието „най-добра мъжка роля“. За първи път организаторите от „Николаевския академичен художествен руски драматичен театър“ решиха да включат два типа жури – от театрални професионалисти и от журналисти. В състава на експертното жури влязоха: Василий Неволвов – председател на журито, преподавател и театровед; Людмила Томенчук – театровед и журналист; Михайло Журавел – режисьор и директор на Културния център в Одеса, един от създателите на международния фестивал „Молоко“; Какха Гогидзе – театрален режисьор (Грузия); Владимир Саган – режисьор, доцент по актьорско майсторство и заслужил деятел на културата в Украйна; Виктор Мизговой – актьор и професор по актьорско майсторство и Галина Яблонской – актриса, носител на званието „народна актриса“. Журналистът Игор Ермолаев бе избран за председател на алтернативното жури на журналистите.

Тази година в XII-то издание на „Хомо луденс“ участваха театрални трупи от Молдова, Литва, България, Грузия и Украйна. Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово беше единственият представител на страната. По традиция всяка фестивална вечер приключва с обсъждане на спектакъла от програмата за деня. Българското представяне на 7 октомври предизвика положителни отзиви и оценки, поздравления от местни и чуждестранни театрални професионалисти, от българската общност в Николаев.

Играта на Димо Димов беше определена като „школа по актьорско майсторство“ и „майсторско изпълнение“. За трима представители на експертното жури той беше фаворитът за наградата „най-добра мъжка роля“. Като „виртуозно“ беше оценено живото му изпълнение на пиано, както и партньорството му на сцената с пианистката Инес Симеонова, която също участва в „Салиери“. По думите на Какха Гогидзе образът на Салиери, изграден от Димов, заличава образа на Салиери от филма на Милош Форман. За Владимир Саган впечатляваща е пластичността на актьора от габровската трупа и способността му да борави с образите, създадени от ръцете му, гласовите му заложби.

Постановката „Салиери“ получи положителни отзиви за сценографията и костюмите, създадени от Гергана Лазарова – Рънкъл, за режисьорската работа, за цялостното представяне, присъствие на сцената и майсторска игра на актьорите Димо Димов, Таня Йоргова и Петко Петков. Беше припомнено участието на габровския театър със спектакъла „Свекърва“ на реж. Петринел Гочев в XI-то издание на фестивала „Хомо луденс“ през 2019 г. Спектакълът беше удостоен с две награди: „за постижение в театралното изкуство“ и „за сценография и костюми“. Тогава, както и сега работата на ДТ „Рачо Стоянов“ е определена като „западен тип театър“ „европейски театър със съвременни похвати и театрален език“. Последваха покани за гостуване на ДТ „Рачо Стоянов“ със „Салиери“ в Молдова и Грузия.

Специални гости на представлението „Салиери“ на 7 октомври бяха Светослав Иванов – генерален консул на Република България в Одеса, и консул Кирил Апостолов. По тяхна покана габровската трупа посети консулството ни в Одеса и се срещна с представители на българската общност в украинския град.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

С молебен, поднасяне на цветя и шествие Габрово почете празничния 24 май

Published

on

Денят на Светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, бе тържествено отбелязан и в Габрово.

Честванията започнаха в храма „Успение на Пресвета Богородица“, където габровски свещеници отслужиха молебен.

След църковната служба, от православния храм литийното шествие се отправи към паметника на Васил Априлов, където официалните лица и граждани, уважили Празника, поднесоха венци и цветя.

След това шествието на габровските преподаватели, ученици, студенти, детски градини, просветни и културни дейци, институции и граждани премина по бул.“Априлов“ през площад „Възраждане“, на който бе разположена официалната трибуна с всички гости, и завърши на улица „Скобелевска“.

Денят на на Светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, която произнесе слово за Празника.

Сред официалните гости на честването бяха областният управител на Габрово Кристина Сидорова и нейният заместник Андрей Николов, председателят на Общински съвет – Габрово Климент Кунев, зам.-кметовете на Габрово арх. Николай Меражчиев Невена Минева, началникът на РУО – Габрово Георги Маринов, ректорът на Технически университет – Габрово инж. Илия Железаров, директорът на Националния музей на образованието Любка Тинчева, директор на РБ „Априлов – Палаузов“ Савина Цонева, директорите на ДТ „Рачо Стоянов“ Петко Койчев и ДКТ – Габрово Алфидин Ахмедов.

Първи пред официалната трибуна преминаха малчуганите и училите от детските градини, следвани от професионалните гимназии и училища, и Техническия университет. Денят Светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност 24 май завърши с Празничен концерт на ДФА „Габровче“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Зареди още

Култура

Таня Христова: Днес благодарим на първоучителите

Published

on

Честит празник на Светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – един от най-хубавите български празници, който винаги ни озарява със светлината на своята тържественост, носи ни гордост и ни вдъхновява за новите бъднини. Празник, който ни обединява, така както културата и изкуството имат силата да сближават и не познават граници. Празник, който носи духа на миналото в най-романтичните му и очарователни краски, който ни напомня за развитието на новобългарската култура и за това как просветата изиграва една от най-важните роли на мощен ускорител в съзряването на националното ни съзнание.

Днес ние говорим за силата на словото и просвещението, отдаваме признание към дейците на Българското Възраждане, които ни поразяват с всеобхватните си интереси, с безкрайното си трудолюбие и себеотрицание, с високата си нравственост. Онези, които смятаха, че учението трябва да е преди всичко, защото знаеха, че „..науката е слънце …“ и, че „…народността не пада там, дето знаньето живей!“.

Понякога голямата дистанция на времето, която ни дели от събития и личности, не ни позволява да почувстваме и да разберем напълно тяхната значимост и величие. И това е нашата роля – на родители, просветители, културни дейци – да припомняме техните дела и да откриваме духа им в днешните „Дарования и постижения“.

Щастлива съм, че те са навсякъде около нас – във всички сфери на науката, изкуството, творчеството. И вярвам, че следваме достойно завещаното ни от „патриарха на българските книжовници и педагози“ Неофит Рилски.

230 години след рождението му е време да си спомним, че именно в нашето Габрово с прогресивните си възгледи, рилският йеромонах поставя на здрава основа училищното обучение – въвежда взаимоучителната метода, нови учебни предмети, новобългарски език, отхвърля завинаги схоластиката и догматизма на старата килийна система. И така Габровското училище стана първото новобългарско светско училище, а градът ни и сега гордо носи титлата – люлка на светското образование в България.

И днес Габрово е визионерски град, в който науката се развива с амбициите да го превърнем в център на устойчив бизнес и иновации, да бъде привлекателен за млади учени и таланти, и готов за предизвикателствата и каузите на бъдещето.

Нашата образователна среда е гостоприемна, за да имаме най-добрите условия за обучение и възпитание, за творчество и развиване на умения. Тук се създава съвременно изкуство, което черпи вдъхновение от миналото, но има смели, прозорливи амбиции и новите идеи. Тук живеят, работя и творят изключителни хора на духа и книжовността, и Габрово се гордее с тях!

Точно както всеки българин се гордее с 24 май, защото той е най-вдъхновяващият празник на надеждата ни за утрешния ден. Чрез него ние благодарим на първоучителите, които ни дариха духовност и култура, покланяме се на словото българско, което съхранява през времето и пространството нашата идентичност, и благославяме всяко дете да бъде пазител на българщината с магичните думи: „Върви, народе възродени, към светла бъднина върви“!

Бог да пази България! Честит празник!

Таня Христова,
Кмет на Габрово

Зареди още

Култура

НС „Защита“ отличи преподаватели от НУ „Неофит Рилски“ – Габрово

Published

on

В навечерието на най-светлия празник в българската история – 24 май, НС „Защита“ отличи свои членове в сектор „Образование“ от ОУ „Неофит Рилски“ – Габрово.

Грамоти УЧИТЕЛ – ВДЪХНОВИТЕЛ получиха: Мая Стоянова Колева-директор на училището и учителите Дарина Рускова Ганчева – Маринова, Ивалина Ангелова Николова, Вера Атанасова Драшкова, Румяна Василева Вълева, Марияна Пенчева Ангелова, Кирилка Първанова Торлашка – Маркова, Глория Михайлова Станкова, Ивелина Иванова Георгиева, Цветомир Христов Хаджииванов, Ивелина Георгиева Илиева, Павел Анатолиев Антов, Йоана Станиславова Стойкова и Грета Минчева Петрова.

Отличията бяха връчени лично от председателя на НС „ЗАЩИТА“ г-н Красимир Митов на специално тържество в училището.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица