Свържи се с нас

Култура

Габровският театър с три награди от „Хомо луденс“

Published

on

Габровският драматичен театър се върна с три награди от XII-я Открит театрален фестивал „Хомо луденс“ в украинския град Николаев. В последния ден на фестивала – 10 октомври, два журиращи състава присъдиха наградите. Експертно жури от театроведи, режисьори и актьори отличи постановката „Салиери“ на реж. Петринел Гочев като „най-добър спектакъл“, а актьорът Димо Димов спечели наградата „най-добра мъжка роля“ за ролята си на Салиери.

Алтернативното жури на журналистите потвърди избора на Димо Димов и също му присъди отличието „най-добра мъжка роля“. За първи път организаторите от „Николаевския академичен художествен руски драматичен театър“ решиха да включат два типа жури – от театрални професионалисти и от журналисти. В състава на експертното жури влязоха: Василий Неволвов – председател на журито, преподавател и театровед; Людмила Томенчук – театровед и журналист; Михайло Журавел – режисьор и директор на Културния център в Одеса, един от създателите на международния фестивал „Молоко“; Какха Гогидзе – театрален режисьор (Грузия); Владимир Саган – режисьор, доцент по актьорско майсторство и заслужил деятел на културата в Украйна; Виктор Мизговой – актьор и професор по актьорско майсторство и Галина Яблонской – актриса, носител на званието „народна актриса“. Журналистът Игор Ермолаев бе избран за председател на алтернативното жури на журналистите.

Тази година в XII-то издание на „Хомо луденс“ участваха театрални трупи от Молдова, Литва, България, Грузия и Украйна. Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово беше единственият представител на страната. По традиция всяка фестивална вечер приключва с обсъждане на спектакъла от програмата за деня. Българското представяне на 7 октомври предизвика положителни отзиви и оценки, поздравления от местни и чуждестранни театрални професионалисти, от българската общност в Николаев.

Играта на Димо Димов беше определена като „школа по актьорско майсторство“ и „майсторско изпълнение“. За трима представители на експертното жури той беше фаворитът за наградата „най-добра мъжка роля“. Като „виртуозно“ беше оценено живото му изпълнение на пиано, както и партньорството му на сцената с пианистката Инес Симеонова, която също участва в „Салиери“. По думите на Какха Гогидзе образът на Салиери, изграден от Димов, заличава образа на Салиери от филма на Милош Форман. За Владимир Саган впечатляваща е пластичността на актьора от габровската трупа и способността му да борави с образите, създадени от ръцете му, гласовите му заложби.

Постановката „Салиери“ получи положителни отзиви за сценографията и костюмите, създадени от Гергана Лазарова – Рънкъл, за режисьорската работа, за цялостното представяне, присъствие на сцената и майсторска игра на актьорите Димо Димов, Таня Йоргова и Петко Петков. Беше припомнено участието на габровския театър със спектакъла „Свекърва“ на реж. Петринел Гочев в XI-то издание на фестивала „Хомо луденс“ през 2019 г. Спектакълът беше удостоен с две награди: „за постижение в театралното изкуство“ и „за сценография и костюми“. Тогава, както и сега работата на ДТ „Рачо Стоянов“ е определена като „западен тип театър“ „европейски театър със съвременни похвати и театрален език“. Последваха покани за гостуване на ДТ „Рачо Стоянов“ със „Салиери“ в Молдова и Грузия.

Специални гости на представлението „Салиери“ на 7 октомври бяха Светослав Иванов – генерален консул на Република България в Одеса, и консул Кирил Апостолов. По тяхна покана габровската трупа посети консулството ни в Одеса и се срещна с представители на българската общност в украинския град.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица