

Новини
Качественото образование – основен приоритет за икономическо и социално развитие
Като представител на учителското съсловие как бихте коментирали развитието на средното образование в България?
– За реформата в образованието ни напоследък се говори много, но за да е успешна една реформа, трябва да има цялостна визия каква е целта, какъв е пътят и в крайна сметка – какъв ще бъде резултатът. Радващо е, че образованието все повече се осъзнава като приоритет и все повече се възприема идеята, че именно то е двигателят и основата на цялостното ни икономическо и социално развитие.
За съжаление обаче, създава се усещането, че липсва цялостна визия и всичко, което се прави, е „на парче“. За мен най-големият проблем е, че качеството на нашето образование спада главоломно. За това си има и причини – на първо място това са делегираните бюджети и тази порочна практика „парите следват ученика“, която дава усещането за недосегаемост в учениците.
Притеснително за мен е, че образованието ни не отговаря на съвременните изисквания на обществото и често е силно закостеняло и архаично, което рефлектира върху мотивацията и заинтересоваността на учениците. Не е достатъчно силна връзката образование-бизнес и именно това трябва да бъде един от основните приоритети занапред. В учебните програми в момента има недомислици, като мога да отчета като сериозен проблем липсата на приемственост и свързаност между отделните предмети, а също и в отделните години по предмет, затова и в нашата платформа е предвидена пълната им ревизия, за да стане учебното съдържание в програмите адекватно на времето си.
В програмата на БСП темата за образованието е сериозно засегната, кои според Вас са трите най-важни точки от нея, които трябва да променят към по-добро образователната система?
– Нашата програма е добре премислена и балансирана, като основният акцент в крайна сметка е повишаване на качеството на образованието. Основният ни приоритет в сектор „Образование“ е на изхода от образователната система да имаме добре подготвени, грамотни, социално ангажирани хора, които успешно да направят избор, продължавайки образованието си, и впоследствие да се реализират на пазара на труда. Смятаме, че от огромна важност е промяна в модела на финансиране, който към момента дава превес на големите училища и тези в областните центрове, но поставя в неизгодно положение училищата от по-малките общини и населените места, където най-силно се проявява демографският срив.
Предлагаме също и устойчив ръст на разходите за образование и повишаване на трудовите възнаграждения. Във висшето образование предлагаме подобряване на модела на финансиране на висшите училища, съобразено с обществените потребности от специалисти, а също и увеличаване на финансирането на университетите, които се утвърждават като научни и изследователски центрове.
Може би това, което ще има най-позитивен и дълготраен ефект върху развитието както на образованието, така и на бизнеса, е, че в нашата програма присъства изготвянето на национална карта „Образование-икономика“, която има за цел да планира кадрите, подготвяни от професионалното и висшето образование, така че да отговарят дългосрочно на потребностите на икономиката и пазара на труда по региони, което, особено за изоставащите региони на страната ни, е от особена важност. Предвиждаме също и утвърждаване на държавна поръчка в университетите, основана на планиране на нуждите от работна сила с определени квалификации и специалности, а държавата да поема таксите за обучение на студентите по приоритетните специалности в рамките на държавната поръчка.
Какви са перспективите пред образованието в Габровска област?
– Абсолютно ясно е, че демографската криза в страната оказва силно влияние върху образованието, а област Габрово, като една от областите с най-влошени показатели, е силно засегната. Нашата област има най-висока средна възраст на населението – 48,6 години, като, за съжаление, отвъд цифрите и статистическите показатели, се оформят големите проблеми, идващи от тази влошена демографска картина – все по-малко като брой ще бъдат хората, които могат да се реализират на пазара на труда, все по-малко ще бъдат тези, върху които ще се стовари икономическата тежест, респективно – все по-малко са децата. При тези условия много училища и детски градини са принудени да се борят за своето оцеляване. Както по-горе споменах, сегашният модел на финансиране на образователните институции притиска малките училища и тези от по-малките общини, което неминуемо води до факта, че в един или друг момент, заради липсата на деца, те са изправени пред вероятността да бъдат закрити. Именно това е и причината да настояваме за промяна на този модел.
Габровска област е един от индустриалните центрове на страната и категорично трябва да се акцентира върху професионалното образование. Със сигурност нашите усилия трябва да бъдат насочени към ранна професионална ориентация на учениците, финансови стимули за бизнеса за прием на ученици за стаж в реална работна среда, изграждане на кариерен план на учениците от професионалните училища и осъществяване на контакта между бизнеса и бъдещите кадри. Постигането на качествено обучение в реални условия и изграждането на подготвени висококвалифицирани кадри ще има благоприятно отражение както върху образователната сфера, така и върху бизнеса.
Г-жо Симеонова, очертайте няколко проблема в Дряново и какъв би бил Вашият подход за решаването им?
– Дряновска община е най-малката в областта, а градът ни, подобно на всички малки градове в България, неминуемо се сблъсква с проблеми като обезлюдяване, застаряване на населението, липса на добре платени работни места, по-малко инвеститори и т.н. Това е реалността, за съжаление, и това са проблеми, върху които без целенасочена държавна политика за решаването им трудно можем да се справим. През последните две години голяма част от ресурсите ни като община бяха насочени към подобряване на средата и инфраструктурата както в града, така и в селата, но все още стоят проблеми като липса на водопровод към някои от селата, лошото състояние на републиканските пътища и др. От особена важност за нас, а също и за цялата област, е рехабилитацията на пътя Дряново-Трявна, което ще направи достъпа до двете общини много по-лесен и удобен. Смятам, че Дряново също има потенциала да се утвърди като туристически център, тъй като и в нашия край има множество забележителности, а това след себе си ще доведе до цялостно подобрение на ситуацията в нашата община.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на БСП, във връзка с парламентарни избори 2021, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. БСП е под номер 4 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*
Култура
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април


Според едно проучване хората са най-щастливи на 53 години – това е моментът, когато повечето са постигнали основните си житейски цели и могат да се наслаждават на живота със спокойствие и мъдрост. На тази възраст е и Домът на хумора и сатирата, който на 1 април 2025 г. ще отпразнува своя 53-ти рожден ден с богата програма, изпълнена със смях, изкуство и весели емоции.
Традиционно, на рождения си ден Музеят на хумора и сатирата отваря врати с вход свободен, а за посетителите са подготвени редица събития, които ще заредят малки и големи с добро настроение. Програмата започва в 10.00 часа с детски театрални изпълнения и среща с бивши служители на музея.
На обяд гостите могат да се включат в семейната игра „Шеговито издирване в музея“, а следобед – в творческото ателие за комикси с участието на известни художници като Петър Станимиров, Румен Чаушев и Иван Беров.
Вечерта завършва с откриването на Четвъртата национална изложба на българския комикс.
Освен в Габрово, празненствата ще се разпространят и в други градове. В Търговище музеят ще гостува с изложбата „Майстори на българската карикатура от XX и XXI век“, представяща знакови български карикатуристи. В Бургас пък ще се проведе специална среща с Клуба за хумор и сатира „Морски раци“, като музеят ще изпрати видеообръщение до писателската общност.
Кулминацията на празника е Четвъртата национална изложба на българския комикс, която ще покаже 152 табла с творби на 100 български автори – от пионерите на жанра като Александър Денков и Любен Зидаров до съвременни майстори като Пенко Гелев и Александър Въчков. Гостите ще имат възможност да гледат и документалния филм „Дъга – Разкази в картинки“, посветен на емблематичното комикс списание. Една година повече – още повече смях!
На 1 април всички пътища водят към Габрово – защото смехът е най-добрият начин да празнуваме живота!
Празнична програма
10:00 – 12:00 ч.
„Малки актьори, големи усмивки“
Деца от габровските детски градини на сцената в зала 3 „Стефан Фъртунов“
10:00 – 12:00 ч.
„В служба на смеха – среща на колегите с история“
„Габровско“ парти за бивши служители на Музея
13:00 – 15:00 ч.
„Шеговито издирване в музея“
Семейна игра с емоции, предизвикателства и добро настроение за цялата фамилия
16:00 – 17:30 ч.
Творческо ателие за комикси
С участието на художниците Петър Станимиров, Румен Чаушев, Иван Беров и писателя-сценарист Марин Трошанов
Зала 3 „Стефан Фъртунов“
Подходящо за участници от 8 до 101 години. Брой места: 20. Необходима е предварителна заявка: https://bit.ly/4kIVbJ1
18:00 ч.
Откриване на Четвъртата национална изложба на българския комикс
Зала 3 „Стефан Фъртунов“


Култура
Българският фолклор завладя сърцата в Бали


След триумфа си в Тайланд през 2023 година танцовата формация „Хопни ми, тропни ми“ и трио „Звън“ продължават да покоряват световните сцени.

Тази година те бяха специални гости на Buleleng International Rhythms Festival 2025 в Индонезия – първото международно събитие на изкуствата в Бали, препоръчано от ЮНЕСКО и Международната организация за фолклорно изкуство (IOV).

Фестивалът, провел се от 10 до 15 март, събра арт делегации от Тайван, Южна Корея, Тайланд, България и Япония, които представиха уникалните си традиции чрез музика, танци и културни работилници.
Българската група бе единственият представител от Европа, а изпълненията ѝ предизвикаха бурни аплодисменти и възторжени реакции сред публиката.

Особено вълнуващ момент бе, когато две балийски момичета, вдъхновени от българските артисти, облякоха народни носии, изиграха традиционни хора и гордо развяха българския трибагреник.

„Този фестивал доказа, че изкуството свързва култури и народи“, споделиха организаторите при закриването на събитието.

Формация „Хопни ми, тропни ми“ и трио „Звън“ не само популяризираха българския фолклор, но и оставиха трайна следа в сърцата на участниците и публиката в Бали.


Любопитно
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май


Община Габрово и екипът на Карнавал Габрово обявяват традиционния конкурс за карнавална картина. По друг начин казано, организаторите дават нечувана парична награда на най-ентусиазираните, остроумни, смели, атрактивни и весели участници, които се осмелят да се включат в карнавалното шествие. Творческата свобода е гарантирана, но участниците следва да се съобразят с няколко изисквания като най-главното е тяхната картина да е вдъхновена от тазгодишното мото на Карнавала „ДА РАЗЛАЕМ КУЧЕТАТА“, а броят на участниците да е не по- малък от 10. Предложения с доза абсурд, зрелищност и способност да разсмеят и най-сериозния зрител, със сигурност ще бъдат поощрявани.
Срокът за подаване на заявки за включване в конкурсната част на Карнавала е 25 април 2025 г., а разписаният регламент с формата за подаване може да бъде намерена на сайта на събитието www.carnival.gabrovo.bg. По процедура в срок до 2 май 2025 г. специално назначена комисия ще разгледа предложенията и ще потвърди или отхвърли кандидатурите. Информация за допуснатите участници ще бъде публикувана отново на сайта на Карнавал Габрово.
Одобрените участници ще се включат в карнавалното шествие на 17 май. Това им гарантира участие в единственото по рода си събитие в страната, в най- мащабното такова в Габрово и публика, която вече надхвърля 30 000, което не бива да стряска никого, а да е достатъчен стимул за представяне.
Ако моралната награда не е достатъчна, то материалната тази година е повече от атрактивна:
- I място и 8000 лева ще бъдат дадени за най-зрелищната, смешна и гениална жива картина!
- II място и 5000 лева ще са за изпълнение, което ще разсмее публиката толкова, че да я заболят коремите от смях!
- III място и 3000 лева ще са за идея, която доказва, че хуморът е в детайлите!

„Време е! Запретвайте ръкави, събирайте най-щурия си екип и нека разлаем кучетата с рекордна доза хумор и творчество!“ – призовават организаторите.
Мисията на Габровския Карнавал е утвърждаване на публичния образ на града като място на смеха, който предоставя неповторима възможност на всеки човек да бъде пряк участник в събитието, да изрази себе си, преобразявайки се, да иронизира социалната и политическа действителност, в която живее.

Посланието към участниците и зрителите в Карнавала е, и винаги е било, да използват възможността да го съпреживеят като станат негови сътворци. Допълнителни детайли:
- В карнавалното шествие традиционно се включват групи от цяла България, както и чуждестранни гости.
- Организаторите са предвидили богата програма от съпътстващи събития, концерти, изложби и ателиета, които предстои да се обявят

За допълнителна информация:
Карнавал Габрово: www.carnival.gabrovo.bg
Фейсбук страница: https://www.facebook.com/Carnival.Gabrovo/


-
Кримипреди 6 дни
Тежко престъпление в Трявна: Разследват убийството на млада жена
-
Културапреди 4 дни
Благотворителна изложба ще покаже „Счупената вяра“
-
Икономикапреди 4 дни
5 години стил и комфорт с „Белбро“
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ разтопи „шоколадите“
-
Културапреди 3 дни
Светлин Симеонов гостува в РБ „Априлов-Палаузов“
-
Културапреди 3 дни
Пласидо Доминго-син е вече в България, Габрово е част от турнето му
-
Кримипреди 4 дни
Прибраха габровец, насадил марихуана в дома си
-
Новинипреди 3 дни
Проверяват изправни ли са сирените по габровските села