Свържи се с нас

Новини

Президентът Георги Първанов представи в Габрово книгата си „Пътуване към паметта“

Published

on

По покана на кандидатите за народни представители от листата на Коалиция „БСП за България“ в Ритуалната зала на Община Габрово президентът Георги Първанов говори за своята позиция за моменти от най-новата история на България.

След като благодари на аудиторията, изпълнила залата, президенът припомни визитата си с бразилския президент Дилма Русев в Габрово в двора на Националната Априловска гимназия. Емоционално Георги Първанов разказа за отношението на Дилма Русев към Габрово, за топлото посрещане и реакцията на габровци, за необходимостта да бъде намерено „кътче за Дилма“ тук, като част от историята на града ни. Идея, която президентът споделил на срещата си с екипа на Областната управа.

Георги Първанов подчерта, че това, което е постигнал в политиката като президент, ще бъде оценявано в бъдеще, но постижението му като историк е най-богатият архив в съвременната ни история и амбицията му да направи президентска библиотека, за да бъде полезен на политиците и държавниците на България.

В книгата си президентът разглежда няколко основни проблема, оставили най-ярка следа в българската история на прехода според него. Важно място е отделено на БСП и трудните времена на Позитано по време на протестите през 1996 г., когато въпросът е бил за оцеляването на социалистическата партия. И точно тогава се е появила формулата „промяна плюс обединение“, започнала от тежкия вътрешен дебат за характера на партията – модерна лява или социалдмократическа. „Жалко е, че днес не се водят дебати за българската политика“, сподели президентът и припомни за лидерите на БСП, повлияли за развитието на партията, за споровете с Петър Дертлиев, който е бил много критичен към социалистите, но „хората му се радваха и го аплодираха и тогава разбрах, че голямата лява коалиция се е случила и линията за социалдемокрация в БСП започва да има превес“.

Водачът на листата на социалистите Крум Дончев зададе въпрос за президентския дебат с Петър Стоянов и Георги Първанов с усмивка разказа за сложното време на издигане на президентска кандидатура от левицата: „Търсех равноотдалечен кандидат – говорих с царя, земеделци, патриоти – не стана, и останах сам. Но спечелих и оттам започна победоносният ход на левицата. Хората ни повярваха, защото направихме клуб от интелектуалци, бизнесмени, кметове – всеки експерт в своята област, без значение от партийна принадлежност. И хората разбраха, че искаме да управляваме с ума и таланта на нацията. Направихме Коалиция за България – социалдемократи, комунисти, земеделци, патриоти. Силата на една коалиция не се измерва с математическия сбор от електоратите на съответните партии, въздействието е много по-силно, защото обществото знае, че тези, които преодоляват противоречията и се събират, могат да управляват“.

Президентът подчерта, че приветства пътя на левицата в момента и въпреки, че създадената коалиция сега не е толкова мащабна, днес се върви към голямото обединение на лявото. Тази коалиция е важна, защото можем да кажем „без нас не може“. И трябва да бъде ясно, че след 11 юли на България и трябва силно, работещо правителстово – такова категорично не може да бъде създадено на базата само на протестърските партии, само на базата на отрицанието.

„Ако някой иска да изтласка БСП като опозиция встрани, този човек залага голяма бомба. Ние видяхме какво представлява ГЕРБ като опозиция. Какво ще се случи, ако и от ляво застане мощна опозиция. Чисто тактически, освен стратегически, е добре левицата да бъде част от управлението.“

Президентът Първанов говори и за работата си с царя като премиер по време на първото правителство на НДСВ, за впечатлението, което са създали в ЕС, когато са говорили един след друг и европейските лидери са били впечатлени от разбирателството между социалист и монарх.

Главното послание, което президентът отправи е, че след 11 юли трябва да имаме партниращи си институции. Президетът е коректив на грешките на законодателната дейност и може дори да поема отговорността за непопулярни мерки на правителството, както го е правил самият Първанов.

На въпрос за отношенията със Сверна Македония президентът коментира, че цялата истина е на наша страна, но сме направили така, че никой да не ни разбира и сподели своята формула за решаване на проблема.

Срещата приключи с лични разговори, автографи и обсъждане на възможността за ново посещение на президента Георги Първанов.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на БСП, във връзка с парламентарни избори 2021, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. БСП е под номер 4 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Икономика

Ново изследване открои колко е работната сила в региона

Published

on

Заетите лица, на възраст от 15 до 64 навършени години в област Габрово, са 39 хиляди. Това сочат резултатите от проведено наблюдение на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“ по отношение на работната сила през миналата година.

Коефициентът на заетост на населението, в същата възрастова група, е 70.5процентни пункта. 65.4% от тях са мъжете, а 75.7% жените. В сравнение с 2022 г. коефициентът намалява с 0.7%, отчитат още от Статистиката.

През 2023 г. икономически активните лица на възраст между 15 и 64 навършени години в област Габрово са 43.0 хиляди или 77.6% от населението на същата възраст. В сравнение с 2022 година коефициентът на икономическа активност се увеличава с 0.5 процентни пункта.

Общият брой на заетите лица е 40.1 хил., от които 19.1 хил. или 47.6% са мъже, а 21.0 хил. или 52.4% са жени. Коефициентът на заетост на населението на възраст 15 и повече навършени години в областта е 47.8% (48.5% за мъжете и 47.2% за жените).

Наблюдението на работната сила във всички държави – членки на ЕС, включително и в България, се провежда в съответствие с изискванията на Регламент (EС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки, и свързаните с него прилагащи регламенти на Европейската комисия в областта на статистиката на работната сила.

Зареди още

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Любопитно

27 български дизайнерски продукта гостуват на Габрово

Published

on

Изложбата „Съвременен български продуктов дизайн“ ще може да се разгледа в зала 7А в Музея на хумора и сатирата в Габрово от днес, 26 март до 8 април. Тя се организира от MD – списанието за дизайн, интериор и архитектура в сътрудничество с Музея на хумора и сатирата и с подкрепата на Северноцентрално държавно предприятие – Габрово.

В изложбата ще бъдат показани 27 продукта на съвременни български дизайнери, шест от които са отличени с най-престижната международна награда за дизайн Red Dot. Нейни носители са сгъваемата бутилка на DiFOLD Origami Bottle, настолната лампа Infinity, създадена от дизайнера Лъчезар Цветанов, иновативния полувелосипед на Мартин Ангелов – Halfbike и снегоходките Small Foot на Петър Димитров и Иван Колев.

Другите два продукта с Red Dot, включени в изложбата, са дело на успешния български дизайнер Илиан Милинов – детския стол-клатушка LUMI и тестът за бременност Twip, направен от биоразградим материал по поръчка на Unicoms AG, Швейцария.

Изложбата е част от поредица от събития, свързани с популяризирането на българския дизайн и успехите на българските дизайнери. Продуктите са част от книгата „Български продуктов дизайн 2000/2022“ на издателство Бисмар, която излезе през юни 2023 г.

Общо 50 български дизайнери и студиа с разработените от тях над 350 продукта участват в книгата – представително двуезично издание, подготвено от екип от утвърдени професионалисти.

На повече от 400 страници са представени мебели, осветителни тела, превозни средства, уреди, инструменти, играчки, предмети за бита, съдове и много други продукти, дело на българските топ дизайнери. Голяма част от тях са носители на престижни международни награди за дизайн.

На 4 април от 13.30 часа в Залата на жирафите в Музея на хумора и сатирата в Габрово издателят инж. диз. Бистра Шишкова ще представи книгата „Български продуктов дизайн 2000/2022“ и ще се проведе дискусия, на тема „Бъдещето на гората и вторият живот на дървесината“.

В дискусията ще участват председателят на Браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) проф. д-р Васил Живков, доц. д-р Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет и председател на УС на Северноцентрално държавно предприятие (СЦДП), инж. Иван Недков, директор на СЦДП – Габрово и инж. Петър Дишков, представител на „Кроношпан България“ ЕООД – дружество, което оползотворява отпадъчна дървесина.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица