Свържи се с нас

Новини

Връчиха наградите от конкурса, иницииран от фондация „Радетел“

Published

on

С историческа конференция в актовата зала на Националната Априловска гимназия приключи третият ученическия конкурс, посветен на благодетелите на българската просвета. Инициативата се реализира по идея и с финансовата подкрепа на фондация „Радетел“.

В тазгодишното издание на конкурса се включиха гимназията домакин на събитието, ПТГ „Д-р Никола Василиади“ и ПГТ „Пенчо Семов“. Темата отново е свързана с просветната история и духовното наследство на региона: „Габровските училища – история, патрони, дарители“.

Авторите на отличените исторически доклади, исторически есета и презентации представиха в резюме своите разработки. Директорът на Националната Априловска гимназия Елвира Христова поздрави участниците и гостите като подчерта, че заключителната етап на конкурса е част от традиционните Априлови дни на културата през месец май и това придава особена тържественост на събитието.

Г-жа Христова постави акцент върху ролята на първите габровски меценати и радетели за просвета през Възраждането – замогналите се търговци в Одеса и Букурещ, които разхерметизират нашия свят и го отварят за света на другите народи.

Снежана Рачевиц, член на борда на директорите на фондация „Радетел“, поздрави участниците от името на организацията и нейния основател д-р Елена Сербинова, която тази година не можа да присъства на награждаването поради пандемичната обстановка.

Д-р Сербинова, която живее със семейството си в Калифорния, е правнучка на Иван Рашеев – последният изпълнител на Завещанието на Васил Априлов и дългогодишен председател на Одеското българско настоятелство. Д-р Сербинова никога не е прекъсвала връзката си с Габрово и не спира да търси информация, факти, и документи за Рашеевия род.

Основната цел на създадената през 2019 година фондация „Радетел“ е да подкрепя младите хора да изучават историята на образованието и културата в родния си град, в училището, в семейството, да научават повече за хората, които са допринесли за развитието българската просветна традиция.

Фондацията изрази специална благодарност и на ръководителите на младите изследователи Илияна Кожухарова, Цветанка Генчева, Мариана Стефанова, Димитър Димитров, Пенка Петрова, Силвия Стоянова, Веселин Лазаров, Надежда Найденова, Силвия Самсиева, на Националния музей на образованието, който оказа подкрепа при някои от разработките и се включи в журирането, и Иван Христов (член на журито).

Наградените в трите категории и техните ръководители получиха грамоти и благодарствени дипломи, на които наред с Априлов стоят портретите на неговите душеприказчици Николай Христофорович Палаузов, Васил Рашеев и Иван Рашеев.

Портретите на последните трима, рисувани по поръчка на Иван Рашеев и реставрирани от фондация „Радетел“, са предадени на гимназията от художествена галерия „Христо Цокев“, за да може техния дух и родолюбиво дело да подкрепят и стимулират труда на поколенията Априлови следовници.

Участници и гости имаха изключителното удоволствие да се наслаждават на вдъхновеното изпълнение на талантливата пианистка Любомира Ангелова – възпитаник на гимназията и на музикален клуб „Весела“.

Наградените участници:

Категория „Исторически доклади“
1. Не се присъжда
2. Мартин Колев, ПТГ „Д-р Никола Василиади“
2. Десислава Ангелова, Национална Априловска гимназия
3. Кристияна Савова, Национална Априловска гимназия

Категория „Исторически есета“
1.Стефан Георгиев, Национална Априловска гимназия
2.Беатрис Ватева, ПТГ „Д-р Никола Василиади“
3.Пламена Коларова, Национална Априловска гимназия поощрителна награда Виктория Бурдиняшка, Национална Априловска гимназия

Категория „Презентации“
1.Христиан Атанасов, Национална Априловска гимназия
2.Виктория Богданова, Национална Априловска гимназия
3.Илина Таскова, Национална Априловска гимназия

Любопитно

Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Published

on

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.

Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.

През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.

Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.

„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.

Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Крими

Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово

Published

on

76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.

Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.

На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.

Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.

Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица