

Новини
Националният план за възстановяване и устойчивост е огледало на едно немощно управление

Националният план за възстановяване и устойчивост трябва да бъде заявка за социален и икономически растеж, измерен чрез конкретни показатели – БВП, инвестиции, работни места, доходи, производителност, иновации, технологично обновление, социална стабилност и др. Представеният тези дни документ за възстановяване и устойчивост след корона-кризата (която не само, че не е приключила, но и се очаква тепърва в България да достигне своя пик) е в проектна форма, а това е видно от много пропуски и недообмислени мерки в документа.
Планът, който изглежда на пръв поглед изчерпателен, не е обвързан с основни приоритетни политики на ЕС, които са заложени, както в дългосрочния, така и краткосрочния бюджет на Съюза. Националните планове трябва да са огледало на общите европейски политики и стратегия, за да се отпуснат допълните средства за борба с последствията от корона-кризата. Тези средства (общо 750 млрд. евро от план „Следващо поколение ЕС“) са достъпни за държавите-членки, но не им се полагат без адекватна национална стратегия за икономически и социален растеж. Средствата за всяка държава-членка ще се определят и отпускат спрямо представения национален план. Тук говорим за един дългосрочен процес на допълнително финансиране (до 2024 г.) с цел възстановяване на икономическата и социална криза, породена от Covid-19.
Липсата на сериозен анализ на икономическия и човешки потенциал на национално и регионално ниво, както и конкретни инвестиции в областта на малките и средни предприятия (МСП) са видими. Няма цялостен и единен подход за реформа и инвестиции, а се наблюдава порочния модел, на който сме свидетели от години, на „усвояване“, а не на адекватно инвестиране на средствата.
Планът трябва да бъде интегриран с националната политика и в пряка корелация с националния бюджет, нещо което не се вижда никъде в документа. Анализирайки тема по тема отделните параграфи от представения план, прави впечатление следното:
Стълб 1: Иновативна България (основни теми: образование, научни изследвания и иновации, интелигента индустрия)
Съществува риск, реформата и инициативите на обновяване на материалните бази да се сведе до обикновено саниране и ремонти, които, както практиката показва, ще се насочват към „приближени“ фирми. Предвидено е построяването на 300 експерименталните кабинети в 1680 училища, но липсват критерии и ясна методология, по която ще се направи избора на дадено учебно заведение. Изграждането на експерименталните кабинети и лаборатории трябва да върви заедно с ясен план за снабдяване от държавата на консумативите за практическа работа и експерименти, които са значителни като стойност. Не е достатъчно просто да се построят кабинетите. Няма план и за обучение на преподавателския състав.
Липсва стратегическа визия в кои сектори, България има конкурентно предимство и дали трябва да се насочи финансирането в тях или да се подпомагат и нови иновативни сфери на развитие.
Стълб 2: Зелена България (основни теми: кръгова и нисковъглеродна икономика, биоразнообразие, устойчиво селско стопанство)
Липсва цялостна стратегия за развитието на енергийния сектор в страната. Работи се на парче и не се посочва алтернатива за заместване на големите базови мощности (ТЕЦ-ове). Никъде не се споменава за изграждане на локални мрежи за пренос и разпределение на електроенергия, произведена от локални/малки домакинства/производства, които консумират и произвеждат енергия, посредством когенерации и други инсталации. Енергийната ефективност не означава само санирането на сградите, тя е инвестиции в по-ефективни техники за производство. Не се споменава участието на България в развиването на нови технологии и иновации, свързани с водорода и съхранението на енергия.
Стълб 3: Свързана България (основни теми: цифрова свързаност, транспортна свързаност, местно развитие)

Няма конкретни планове за повишаването на цифровата компетентност на населението. Липсва яснота как ще бъде компенсиран недостига от над 670 000 служители за ИKT (информационни технологии и ĸoмyниĸaции) сектора. Нужен е ясен план за развитие на цифровия сектор и бизнес в България, който включва разгръщане на сигурна цифрова инфраструктура, осигуряване на достъп до адекватни технологични знания и цифрови умения, укрепване на капацитета за научни изследвания и иновации. Цифровизацията трябва да бъде в полза на кръгова нисковъглеродна икономика и в повишаване ефективността на държавното управление и качеството на публичните услуги.
Липсва анализ на икономическия потенциал на регионите. Това би позволило специализация на база на природни или стопански дадености, с цел по-ускорено икономическо развитие. Основните средства, предвидени за селско стопанство са предназначени за модернизацията на напоителните системи, но няма подробности как ще стане това и на база на какви критерии ще бъдат избирани най-нуждаещите се региони. Не е представен анализ на постигнатото и финансираното до момента по Програмата за развитие на селските райони. Съществува риск от двойно финансиране на дейности.
Стълб 4: Справедлива България (основни теми: бизнес среда, социално включване, здравеопазване)
Отсъства цялостен подход и същностни реформи във функционирането на съдебната система и гарантиране прилагането на върховенството на правото. Не е направена оценка на вече реализираните или реализиращи се проекти за електронно правосъдие. Има дублиране на дейности, за което вече е отделено финансиране (за е-правосъдие са разходвани над 10 млн. до този момент).
В тази част на плана трябва да залегнат програми за подготовка на работещото население към новите реалности на пазара на труда, придобиване на компетенциите, нужни през следващите 20-30 г., а не просто строителство на парче с цел усвояване на средствата.
Отново се набляга на строителство и преоборудване на болничните заведения, без ясни критерии за модернизиране на материалната база. Набляга се на техниката, а не на хората. Липсва стратегия за подготовка и задържане на качествен здравен персонал, който да работи в системата. Кризата с втората вълна на COVID-19 ни показа, че не оборудването лекува, а хората.
От внимателния прочит на българския план, мога да се изведат няколко извода:
– Липсва връзка с приоритети на ЕС за инвестиции в зелени технологии и стартиращи МСП. Ангажиментите по Зелената сделка на ЕС почти отсъстват;
– Не се търси финансиране на цялостна реформа за съдебната, енергийната и здравната система, които са ключови. Реформите се свеждат до внедряването на цифрови системи във вече изградените административни разделения;
– Липсва стратегическа визия за преструктуриране на икономиката, която да произвежда висока добавена стойност от производства с ниски емисии и от там на пазара на труда за следващите 30 г.;
– Няма анализ на икономическия и човешки потенциал на национално и регионално ниво. Няма как да бъдат инвестирани тези средства целесъобразно без ясна оценка на досегашните проекти, настоящата ситуация и перспективите пред нас;
– Процесът на съставяне на плана не е включващ и всеобхватен, не е проведен прозрачен процес на комуникация и обсъждане със заинтересованите страни и на този етап не е предвиден парламентарен дебат по него.
Всички тези пропуски ще се видят ясно, когато започне разписването на конкретни цели, очаквани резултати, междинни цели и индикатори за изпълнение. Не изглежда реалистично на този етап, ЕК да одобри за финансиране план, в който само са изброени големи проекти без ясна оценка за тяхната добавена стойност за нашето общество и икономика.
ЕС ни предоставя уникална възможност за преструктуриране на икономиката на България. Целта е висока добавена стойност от производства с ниски емисии. Липсва стратегически и дългосрочен план, как да се използва човешкия и интелектуалния капитал на България.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:
https://www.socialistsanddemocrats.eu/
Любопитно
Габровският артист DISTRXCT със световен пробив
От Габрово до Световната Сцена: Как DISTRXCT се превърна в едно от най-ярките EDM имена на България?


Когато стане дума за български артисти, които пробиват отвъд границите, малцина могат да се похвалят с глобално признание. Името му е Христо, познат като DISTRXCT (Произнася се Дистракт) , а родният му град е Габрово. За по-малко от четири години, DISTRXCT се утвърждава като водеща фигура в електронната музика. Зад гърба си има над 100 милиона слушания в дигиталните платформи, десетки хиляди последователи, и е пускан по радия в множество страни.
Христо може да се похвали с над 30 влизания в световни класации на Apple Music и iTunes и присъствие в престижните класации на Beatport – водещата платформа за електронна музика.
През 2021 г. подписва договор със Sony Music, а година по-късно – и с Universal Music Group. Едно от най-запомнящите се сътрудничества в кариерата му е ремиксът му на “Her” от мегазвездата Megan Thee Stallion, който привлича внимание както от EDM фенове, така и от хип-хоп аудиторията. Неговото портфолио включва и няколко успешни визуални проекта – музикалните видеа към „Squad“, „Shorty“ и „O.G“ са натрупали милиони гледания в YouTube, доказвайки, че DISTRXCT не е просто продуцент, а артист с визия и концепция.
Само за първите месеци на 2025 година, песента му „D.N.P“ отбеляза над 15 милиона слушания. С всяка следваща стъпка DISTRXCT продължава да доказва, че българската електронна сцена има какво да предложи на света. Очакваме с интерес какво предстои!


Любопитно
Основни характеристики на бойните пистолети и как да изберете най-подходящия

Бойните пистолети са компактни и ефективни оръжия, които се използват широко от полицията, военните, както и за спортна стрелба. Ако обмисляте покупка на подобно оръжие е важно да разберете основните му характеристики и предназначение и в тази статия ще разберем кои са те.
Видове бойни оръжия
Основното разделение, на което искаме да наблегнем, е между пистолет и револвер. Всеки от тях се отличава със специфичен механизъм на действие, като най-важното, което да помните, е:
- Пистолети
При тях патроните се намират в пълнител, поставен в ръкохватката. След натискане на спусъка куршумът се изстрелва от цевта, а гилзата се изхвърля. После мястото на използвания патрон се заема от нов. По същество те са самозареждащи, тоест, техният принцип на работа е полуавтоматичен. И, макар да съществуват изцяло автоматични механизми на действие, този тип оръжия са забранени и не се продават.
- Револвери
Тук патроните се поставят във въртящ се цилиндър, наречен барабан, който се завърта след стрелба, за да премине към следващата позиция. Точно това действие позволява бърз повторен изстрел. Презареждането им, обаче, е по-бавно, а пълнителят – с по-малък капацитет.
Без значение дали сте избрали пистолет, или револвер, във всеки случай ще ви е необходимо разрешително за притежание.
Основни характеристики на бойните пистолети
При избора на подобен продукт е важно да обърнете внимание на следните характеристики:
- Калибър
Калибърът е диаметърът на патрона и определя мощността и пробивната му способност. Изборът зависи от предназначението на пистолета и личните предпочитания на стрелеца.
- Размер и тегло
Избраните продукти трябва да предлагат баланс между компактност и ефективност. Моделите с малък размер и леко тегло са подходящи за скрито носене и самозащита, докато по-големите са предпочитани за служебна употреба и спортна стрелба.
- Капацитет на пълнителя
Бойните пистолети се предлагат с различен капацитет на пълнителя, като стандартът варира от 7 до 17 патрона. Барабаните на револверите, от друга страна, обикновено са с между 6 до 8 позиции, обясняват експертите на Заримекс.
Важно е да помислите и за механизма на задействане, дали ще трябва предварително освобождаване на предпазителя, или само натискане на спусъка.
Това са основните особености на бойните пистолети, на които е важно да обърнете внимание при избор. Винаги, разбира се, трябва да се съобразявате със законите за закупуване и носене на оръжие, както и да познавате правилата за обезопасяването му.
Новини
Над 2500 лв. събра празникът за детска площадка в двора на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“


Общо 2533,41 лв. бяха събрани по време на благотворителния детски празник „Работливи пчелички със сръчни ръчички“, чиято основна цел е изграждането на детска площадка в двора на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ в Габрово.
Основната част от средствата – 1791,41 лв., бяха набрани от базара и творческите работилници, организирани в рамките на събитието. Допълнителна подкрепа в размер на 500 лв. дойде от дамите от Женско благотворително дружество „Майчина грижа“, които дариха сумата директно по сметката на болницата. Това бе съобщено лично от председателя на дружеството Стефка Василева.
Събитието подпомогна и друга важна инициатива – „Училището за родители“ към Отделението по акушерство и гинекология на областната болница, за което бяха събрани още 242 лв.
Организаторът на празника – Невена Пенева, сподели, че вдъхновението ѝ идва от дъщеря ѝ Мая, която решава да отпразнува имения си ден с кауза и да го сподели с други деца.
По време на откриването, заместник областният управител Даниела Маринова поздрави организаторите и присъстващите, като подчерта, че „заедно можем да постигнем всичко“ и че „доброто е най-голямата сила“.
През целия ден малки и големи се включиха в различни забавления – семейни състезания, творчески работилници, концерт, денс аеробика, както и представяне на новата книга на Радостина Андреева.


-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 4 дни
ДСБ – Габрово избра ново ръководство
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 4 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Новинипреди 7 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Новинипреди 4 дни
Наука без граници – Оформяме бъдещето със светлина