Свържи се с нас

Култура

79 години навършва днес дряновецът акад. Христо Недялков

Published

on

Днес празнува най-популярният, обичан от поколения наред дряновец, който се нарежда сред най-забележителните творци на България.

Акад. Христо Недялков е завършил ДМА “П. Владигеров”: композиция при проф. П. Хаджиев и хорово дирижиране при проф. Г. Димитров (1956). Работи като музикален оформител в Детския отдел на Радио София (1956­-60). Диригент на Хора на медиците при ВМИ ­ София (1955-­60) и на хора на Софийските девойки (1966­-70).

През 1960 г. основава Детския хор при БНР, с който осъществява гастроли в десетки страни в Европа, Азия, Америка.
Професор по хорово дирижиране в СУ “Св. Кл. Охридски” (от 1989). Почетен гост-професор на университета “Токай” в Япония (от 1996).

Участва в журита на международни хорови конкурси, изнася доклади и ръководи ателиета по проблеми на хоровото изкуство. Лауреат на много авторитетни награди, златни медали и дипломи на национални и международни хорови конкурси и фестивали.

Носител на най-високите български държавни отличия, както и ордени и медали от други страни, между които най-високия японски орден за чужденци ­ Орден на святото съкровище “Златни лъчи” с розетка и медала “Золтан Кодай“­ Унгария.

През 2002 г. получава най-високото отличие на БАН ­ почетен знак “Марин Дринов”, а Федерацията на европейските хорове го удостоява с титлата “Културен посланик на Европа”.
През юли 2004 г. е избран за академик (действителен член) на БАН.

Автор на над 400 хорови и солови песни за детски и женски хор с клавирен съпровод или акапела, както и музика за детски радио и телевизионни програми.

Песните му са печатани в хорови и песенни сборници на наши и чуждестранни издателства, а също и в български, немски и японски учебници по музика. Записани са на грамофонни плочи, аудио-касети и дискове на “Балкантон”, както и на немски, финландски, руски и японски фирми.

Песните му са печелили първи награди на конкурсите “Млади български композитори”, “Песни за София”, “Да запеем дружно”, награждавани са от Министерството на образованието, Министерството на културата и др.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица