Свържи се с нас

Новини

Невена Петкова: Имайте една прекрасна учебна година!

Published

on

СКЪПИ УЧЕНИЦИ, УВАЖАЕМИ УЧИТЕЛИ И РОДИТЕЛИ,

15 септември е – най – емоционалният ден от учебната година за всички – ученици, учители, родители. Ден, който можем да наречем само с една дума – НАЧАЛО, и то – винаги е светло! Този 15 септември е различен, защото събирайки се присъствено днес тук, неминуемо се връщаме към последните месеци от Вашето обучение в електронна среда. Спомням си как точно преди една година попитах Ваши връстници „Какво всъщност е училището и не е ли то във всеки един от нас, където и да се намираме?“. Говорим за нова ера в образованието, за ново време в индустрията, и то сякаш дойде – време което отвори нови възможности и разгърна Вашия потенциал. Настъпи Вашето време! В което демонстрирате умелост и знания – онова, което Ви научи да подреждате стаята си, за да може да подредите и целите си. Не беше лесно, но аз Ви благодаря – за старанието, за разбирането и за успехите, защото Вашите постижения развиват нашия регион.

Скъпи първокласници, За Вас вероятно днес е най – вълнуващ ден и всички ние сме щастливи, че прекрачвате прага на Вашето училище. Ще се обърна към Вас с един любим цитат на детския писател Ран Босилек: „Лятото се мина. Септември пристигна. В училище тръгна моята дружина. И в клас, и по двора весел шум се вдигна. Патиланци верни! Нашите другари в училище ходят, за да се научат да четат, да пишат, глави да напълнят с познания разни. Умът си развиват.“ Ето затова Ви пожелавам една истинска патиланска година.

Уважаеми учители, Днес аз няма да направя разлика между Вас и родителите и ще се обърна като към равни. Всички ние сме учители за нашите деца – давайки им знания и пример. Благодаря Ви, че полагате усилия и инвестирате в бъдещето – в децата.

Скъпи ученици, 15 септември ме провокира с различни мисли за числото 20, за годината 2020-та и за онези 20 причини да имате една запомняща се учебна година. И започнах с първата и тя е, че ще сте заедно; ще е нещо ново за откриване; ще създавате приятелства; ще се срещате с приятели; ще разговаряте очи в очи; ще трупате възможности; ще откривате подкрепяща среда; ще завоювате успехи; ще участвате в различни дейности по интереси; ще спортувате; ще се състезавате; ще израствате; ще имате най – хубавите класни стаи; ще общувате с най – всеотдайните учители; ще изживеете първите трепети; ще е интересно или ще е супер само, защото е нова; ще се доближите до онова, което искате; ще осъзнаете, че всичко зависи от вас самите…И тук ще спра, защото това е моето предизвикателство към Вас. Помислете за минута, и ако тези причини не са достатъчни, прибавете Вашата към тях, за да имате най – пълната учебна година…И нека бъде като една растяща прогресия, резултатът от която да е Вашият успех в живота! На добър час!

НЕВЕНА ПЕТКОВА, Областен управител на област Габрово

Любопитно

Цъфтят японските вишни в Севлиево (снимки)

Published

on

Севлиево се нарежда сред градовете в България с най-богата колекция от японски вишни – сакура, чието розово цъфтене превръща населеното място в истинска пролетна гледка за около две седмици в края на април.

Десетките дръвчета сакура са засадени на различни места из града: на площад „Свобода“, в парк „Казармите“, както и наредени в изящни редици покрай улиците. Нежните розови цветове и деликатният им аромат са се превърнали в позната картина за местните жители, но неизменно спират погледа и дъха на посетителите отвън.

Всяка година, щом настъпи краят на април, Севлиево се покрива в розово. Японските вишни разцъфтяват почти едновременно, създавайки усещането за нежен розов воал, проснат над градските улици и паркове. Точно тази мимолетност – цъфтежът продължава едва около две седмици. Това прави зрелището толкова ценено и търсено.

Туристите, привлечени от разцъфналите дървета, все по-често включват Севлиево в пролетните си маршрути. Паркът „Казармите“ и площад „Свобода“ се превръщат в любими места за разходка и фотография, а оживлението в тези дни е осезаемо различно от ритъма на останалото време.

Сакурата е символ с дълбок смисъл. В японската традиция съзерцаването на цъфнали вишневи дървета е практика, известна като ханами. Това е много повече от естетическо удоволствие. То е израз на почит към природата, хармонията и вечния кръговрат на живота.

Именно тази философия, пренесена на български терен, придава особена дълбочина на всяко посещение под клоните на севлиевската сакура. Не случайно градът е развил традиция около тези дървета. Те вече не са просто декоративна украса, а са се превърнали в емблема на пролетта в Севлиево и повод за общностно събиране.

Община Севлиево приканва всички: жители и гости, да заснемат цъфналото дърво, което съзерцават, и да споделят снимките си в коментарите. Защото красотата на сакурата добива нов смисъл, когато е споделена.

Ако все още не сте видели японските вишни в Севлиево тази пролет – побързайте. Розовото вълшебство е мимолетно.

Зареди още

Крими

Трима отвлякоха мъж в Габрово и го пребиха

Published

on

В Районното полицейско управление в Габрово е образувано досъдебно производство за отвличане, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. Работата по случая продължава под надзора на Окръжна прокуратура – Габрово.

На 26 април, около 15:50 часа, в полицията постъпил сигнал, че в района на хранителен магазин на ул. „Никола Войновски“ 47-годишен мъж бил отвлечен, като впоследствие му бил нанесен побой.

В резултат на проведените оперативно-издирвателни мероприятия били установени трима мъже, съпричастни към извършеното деяние.

По случая е образувано досъдебно производство. Действията по разследването продължават под надзора на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Култура

ИМ-Дряново издаде кулинарна книга с рецепти от края на XIX и началото на XX век

Published

on

Излезе от печат най-новото книжно издание на Исторически музей – Дряново. То е свързано с кулинарията и е насочено към всички почитатели на традиционния български вкус. Кулинарната книга носи заглавието „Дряновски вкусотии и изкушения“.

Тази малка книжка събира готварските рецепти на дряновката Анастасия Лафчиева (1847–1927 г.) – съпруга на Станчо Лафчиев, кмет на Дряново (1896–1899 г.). Родени в домашното пространство, изпитани в практиката и проверени от опита, тези рецепти са предавани устно: от майка на дъщеря, от баба на внучка, през няколко поколения.

Съхранени и записани от потомците в няколко тетрадки, днес те се публикуват за първи път и достигат до читателите като ценен дар от съкровищницата на Исторически музей – Дряново.

Съставители на изданието са музейните специалисти Юлия Дабкова, Стилияна Топалова – Марчовска и Христо Петров. Книгата е с твърди корици и цветни илюстрации. Графичното оформление е дело на Силвия Георгиева, а предпечатът и печатът са осъществени от издателство „Фабер“ – Велико Търново.

На над 150 страници са представени рецепти за салати, супи, основни ястия, десерти, сладка, конфитюри, напитки и парфюм – голяма част от тях актуални и към днешна дата. Уводният текст е на доц. д-р Светла Ракшиева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН (ИЕФЕМ-БАН). В изданието е включена и историческа справка за семейство Лафчиеви.

Книгата може да бъде намерена в обектите на Исторически музей – Дряново или да бъде поръчана онлайн чрез сайта на институцията. Официалното представяне на изданието ще се състои на 15 май 2026 г. в родния град на майстор Колю Фичето, в рамките на инициативата „Нощ на музеите“, в която ИМ – Дряново ще се включи и тази година.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица