

Култура
Габровският театър с три представления в етнографския музей „Етър“
С тридневен театрален маратон Габровският драматичен театър кани публиката на откритата сцена в РЕМО „Етър“ на 5, 6 и 7 септември 2020 г.
Спектаклите, включени в цикъла „Театър под звездите“ са едни от най-новите в репертоара на трупата, чиито премиери се състояха през юни и юли месец тази година. Началният час на представленията в трите дни е 20.00 часа.
Постановката „Руски вечери с револвери“ на режисьора Петринел Гочев може да гледате на 5 септември. Създадена е по едноактните комедии на А. П. Чехов „Мечка“ и „Предложение“, като е включен текст от разказа „Писмо“ на Василий Шукшин. Участват актьорите Надежда Петкова, Таня Йоргова, Петко Петков и Стоян Руменин, с участието на Гинка Дичева.

Ще видите какво се случва с любовта когато срещне дребнавата настойчивост на спора. Героите попадат в противоречие със самите себе си, но желанието им да отстояват позициите си замъглява кое е важното в живота.
Чехов, както и Шукшин майсторски разкриват променливата човешка природа, разкъсана между намерение и действие. А режисьорският прочит на Петринел Гочев ясно ще ви покаже как улисани в дребнотемие хората загърбват истинската си същност и пропускат възможностите, които животът им предоставя.
Последният спектакъл на режисьора Васил Дуев и габровската трупа – „Лейтенат Густл. Да обичаш живота!“, може да гледате на 6 септември.

Васил Дуев е автор на сценичната адаптация на новелата „Лейтенант Густл“ на австрийския писател и драматург Артур Шницлер. Участват актьорите Любен Попов, Магдалена Славчева, Адриана Димова, Тони Христова и Найден Банчевски. Хореографията в спектакъла е направена от Магдалена Славчева и Найден Банчевски.
„Лейтенант Густл. Да обичаш живота“ е екзистенциално надсмиване спрямо амбициите ни, покана за философско преосмисляне на обърканите ни мисли, подменените ни представи за чест, дълг, достойнство, смисъл и истина.

Ще се пренесете във Виена от началото на ХХ век, а Васил Дуев ще ви накара да се вгледате в света около вас и света във вас, да разграничите желанията от амбициите. Ще ви постави пред везните на пропуснатите възможности и ще ви покаже как границите, които си налагаме, ни ограничават от самия живот, от радостта да опознаем собствената си природа и свободата да бъдем себе си.

Театралното предложение за 7 септември е за представлението „Руски вечери с микроскоп“ на режисьора Петринел Гочев. Направено е по едноактната комедия „Юбилей“ от А. П. Чехов в съчетание с разказите „Селски жители“ и „Микроскоп“ от Василий Шукшин. Участват актьорите Надежда Петкова, Таня Йоргова, Поля Йорданова, Стоян Руменин и Петко Петков.

Ще се срещнете с упоритата решителност на героите да отстояват намеренията си. Случващото се на сцената е амалгама от страсти, суета, самовлюбеност и амбициозност, често подсилени от самоувереността на човешкото незнание. Представление, в което като под микроскоп ще видите взаимоотношенията между хората, собствената им слабост и адаптивност към промяна, измамното им надхитряване в опит да постигнат целите си.
Билети може да закупите от касата на габровския театър или онлайн https://bit.ly/2EVMDil за трите постановки от цикъла „Театър под звездите“, както и поотделно: за „Руски вечери с револвери“ – https://bit.ly/3gT64FR; за „Лейтенант Густл. Да обичаш живота“ – https://bit.ly/3bvVp36; за „Руски вечери с микроскоп“ – https://bit.ly/3lGJFPX.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“


На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.
Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.
Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.
Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици и жители от кв.“Бичкиня“ обединяват сили за пролетно почистване
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Кафе – терасата на „Pump Gym“ отново отвори врати
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“