Новини
В Габрово започна Лятна Академия Лидерите
От днес, 2 септември, до 4-ти септември в Габрово ще се проведе второто издание на Лятна Академия Лидерите (Leaders Summer Academy) – първото по рода си събитие, насочено към ученици 10-12 клас и студенти I-ви курс с интерес към развитие в строителния сектор.
Събитието ще събере 60 участници и ще ги срещне с 19 водещи компании в сектора. Мисията на организаторите от „Хобеликс“ е да мотивират младите хора в България в избора им на кариерен път, като ги срещнат с вдъхновяващи личности и създадат среда за развитие, подпомагаща тяхната бъдеща реализация.

В рамките на 60 часа, учениците и студентите ще бъдат част от интензивна програма от презентации и работилници, свързани с различни аспекти от строителството. Сутрините ще започват в 06:00 с тренировка с Лазар Радков, основател на Live to Lift и „Капачки за бъдеще“.
Предвидена е и културна програма – участниците ще имат възможността да посетят постановката „Разпит“ със специалното участие на Веселин Плачков и Христо Мутафчиев. Тя ще бъде напълно безплатна и отворена за жителите на град Габрово.

Работилниците ще включват на първо място запознаване с безопасните условия на труд, изграждане на зидарии, направа на кофражи, монтаж и демонтаж на окачена фасада. На място ще бъде изградена и специална инсталация, рефлектираща върху настоящото дистанциране между хората, породено от пандемията от COVID-19.
Младите участници ще научат и за строителството на мостове, реденето на паваж, полагането на изолации и изграждането на сградни инсталации. Лятната академия се организира с подкрепата на Община Габрово, както и на много от строителните гимназии у нас.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
АГ-отделението в Севлиево временно спира работа, поради недостиг на кадри

Акушеро-гинекологичното отделение на МБАЛ “Д-р Стойчо Христов” в Севлиево временно спира работа, поради кадрови дефицит, информираха от здравното заведение. За да се обезпечат дежурствата, са необходими още двама лекари с придобита специалност по акушерство и гинекология.
Болницата вече обяви свободните работни места, като предлага на кандидатите: атрактивно възнаграждение, възможности за обучение по различни програми у нас и в чужбина, добра материална база и допълнителни социални придобивки.
Задължително е да имат специалност по гинекология.
През годината в отделението са дошли на бял свят 63 бебета, през последните три месеца има 7 раждания.
Проблемът с недостига на кадри е бич за лечебните заведения в цялата страна, но от болницата правят всичко възможно да осигурят необходимите условия за нови попълнения.


Любопитно
Валидираха пощенска марка “225 години от рождението на Колю Фичето”

Заместник – кметът на Община Дряново Диляна Джеджева, областният управител на Габрово Мария Башева и доц. д-р Стоян Дечев от катедра „Плакат и визуална комуникация“ в Национална художествена академия валидираха пощенска марка, посветена на възрожденския майстор Колю Фичето.
Официалната церемония по създаване на пощенско-филателното издание „225 години от рождението на Колю Фичето“ се проведе днес, 25 ноември, в Исторически музей – Дряново.
Събитието беше открито от Иван Христов, директор на ИМ – Дряново, който приветства гостите на музея и подчерта, че моментът е специален, тъй като се случва в постоянната експозиция „Колю Фичето: живот и творчество“, в родния град на Първомайстора – Дряново.
Стефан Трифонов, ръководител на Областна пощенска станция – Габрово, запозна присъстващите със заповедта на транспортния министър, издадена по повод създаването на марката. Пощенско-филателното издание е с размер 25х50 мм, с номинална стойност от 1,50 лева и с тираж от 5 500 бр.
След официалното пускане на изданието в употреба, специалният пощенски печат е предоставен за три работни дни за ползване на пощенска станция 5370 – Дряново, след което ще бъде предаден за съхранение в хранилището на МТС.
Художник на пощенската марка е доц. Стоян Дечев. Той спечели проведен конкурс за пощенско-филателно издание, който Министерство на транспорта и съобщенията организира повод 225 години от рождението на Колю Фичето.
„Темели – означава основи! Шаул – означава отвес! Гония и терзия – означават либела или нивел! Уста – означа майстор! Колю Фичето е в темелите на българския строителен гений! Той е отвесът, по който се е въздигала нашата архитектура. Той е нивелът и либелата, по която са се равнявали всички следващи поколения! Той е кулата – камбанария в нашата балканска архитектура, такава, каквито е правил на много места в страната. На печата пише: Уста Колю Фичето! Това е знак за качество, трайност, дълговечност, чест и достойнство – неща, които в нашия съвременен свят са в остър дефицит“, заяви доц. Дечев.
В своето изказване той отбеляза още, че Дряново е прочуто и с други свои майстори и школа, което според него е доказателство, че в културата няма малки и големи народи, или велики сили! „Надявам се, че тази пощенска марка ще бъде едно от признанията за величието на този Човек и една малка тухличка в строежа и сградата на българската архитектура“, добави още авторът на пощенско-филателно издание.
В своето обръщение Диляна Джеджева отбеляза, че днешното събитие е достоен завършек на честванията от Националната програмата, посветена на 225 години от рождението на Колю Фичето, което се организира под патронажа на Министерство на културата.
Марката бе дарена на Исторически музей – Дряново от Областен управител на област с административен център Габрово Мария Башева, а пощенският плик с изданието, печат върху него и подпис от автора му, получи Иван Христов.


Крими
Двама „мутреещи“ на пътя раздаваха юмруци и шамари на 65-годишен

Полицията установи двама мъже, на 19 и 26 години, нанесли на пътя побой над 65-годишен. Неприятният инцидент се разиграл вчера, 24 ноември, следобед край Дряново.
Около 15.40 часа, от 65-годишен мъж подал сигнал в полицията, че при управление на автомобила си в посока Велико Търново бил застигнат и заставен да спре от лек автомобил “Ауди А6“.
От колата изскочили две непознати за него лица, които му нанесели удари в областта на лицето, след което напуснали мястото в посока Велико Търново.
В резултат от проведените незабавни оперативно-издирвателни мероприятия били установени и задържани извършителите на деянието. Това били двамата мъже на 26 и 19 години, извършили деянието.
По случая в РУ-Дряново е образувано досъдебно производство.

-
Кримипреди 7 дниДелото за тежката катастрофа с шестима загинали край Габрово започва
-
Кримипреди 6 дниПрибраха двама, подлудили с кражбите си Габрово
-
Новинипреди 7 дниОбщината констатира дефекти по новия асфалт при ремонта на ул.“Христо Ботев“
-
Кримипреди 2 дниДвама „мутреещи“ на пътя раздаваха юмруци и шамари на 65-годишен
-
Културапреди 7 дни„Алцхаймер България“ се опитва да „разчупи тишината“
-
Новинипреди 6 дни„Будителите 2017“ организират здравна лектория
-
Новинипреди 6 дниОбходът на Габрово, водещ към бъдещия тунел под Шипка, „напредва“
-
Културапреди 7 дниВалидират пощенска марка за 225 години от рождението на Колю Фичето








