Новини
Цветелина Пенкова: Правителството хвърля петно върху образа на България в Европа

Свидетели сме на масови протести в цялата страна срещу настоящото правителство и ясно заявена гражданска позиция за искане на оставката му. Всеки е свободен да изразява свободно волята си и правото на протест е записано в Конституцията на Република България. Аз също имам своите основания и затова подкрепям протестиращите – свободни, образовани и интелигентни хора, които се обединяват под общата заявка за спазване на закона. Върховенството на правото е и основен приоритет на Германското председателство на Съвета на ЕС, което започна преди дни. Най-вероятно получаването на европейски средства, както от предвидените ресурси за справяне с кризата, така и от фондовете на ЕС, ще бъде обвързано с върховенството на правото. И тук България ще тръгне от задни позиции. Дълбоко съм убедена, че когато се спазват правилата и се следват нормите, тогава всяко едно общество се развива и прогресира.

В общия информационен поток, за мен се откроиха няколко важни момента:
1. Европейските партньори на ГЕРБ започнаха осезаемо да оттеглят подкрепата си за министър-председателя Бойко Борисов и се наслагва усещането, че той „излага“ и компрометира европейските демократи;
2. Образът на България се затвърждава като най-бедната и корумпирана държава в ЕС, начело с политическа фигура, която съсредоточава цялата власт и е еманация на тази бедност и корупция;
3. Проявата на своеволия от страна на полицията и властимащите е „диагноза“ в България. Пребива се български младеж, студент в Хага, с вързани ръце, който не може дори да се защити. Актовете на агресия от страна на всички са недопустими;
4. Мачовското поведение и демонстрацията на „силна ръка“ вече е изчерпано. Българският народ има нужда от образовани, възпитани и ерудирани политици, които да защитават общественото благо и да обединяват институциите, като работят под върховенството на закона.
Силно впечатляващо за мен бе как събитията на жълтите павета и в страната бяха отразени, интерпретирани и коментирани в европейските медии. В авторитетни европейски издания се публикуват анализи, които акцентират върху корупционните скандали в страната и затвърждават образа ни, на най-корумпирания член на ЕС. Подобни оценки за България се срещат във всички световни медии и за съжаление представят страната в негативна светлина. Имиджът на правителството и на Борисов е тотално сринат и това хвърля петно върху държавата.
Това разбира се ще се отрази негативно на цялостното позициониране на страна ни в рамките на ЕС. Нереалистично е да очакваме директна намеса от страна на европейските институции в нашите суверенни държавни дейности. Но „инструментите“ за изразяване на отношението към България от страна на институциите могат да се декларират чрез различни подходи – забавяне на средствата по различните програми на ЕС, забавяне на приемането ни в Шенген, търсене на наказателна отговорност към държавата, намаляване на допълнителните средства за борба с кризата, причинена от Covid-19 и др. Накратко, политическите и корупционни рискове, които се асоциират с България, имат измерими последствия върху живота на българските граждани.
Обществото ни заслужава много повече!
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Икономика
Стартъп с амбициозни планове за Габрово
В последните години Габрово все по-често се споменава като град, в който иновациите срещат предприемаческия дух. Нов пример за това е Digital New Era – уеб агенция, основана от Васил Гърбов, габровец, който прави смели стъпки към развитие на местната дигитална екосистема.
След няколко години опит в сферата на уеб услугите, Васил се връща в родния си град с ясна мисия, а именно да създаде условия, при които бизнесите и младите хора от региона могат да растат заедно чрез технологиите.
Под бранда Studio New Era, екипът му разработва иновативен модел „уебсайт като услуга“ – решение, което премахва високите първоначални разходи и предлага пълно уеб присъствие срещу достъпна месечна такса.
„Нашата цел е да направим качествените уеб услуги, достъпни и надеждни за всеки бизнес, независимо от размера му. Много компании искат да се дигитализират, но се спират заради цената или сложността. Ние премахваме тези бариери“, споделя Васил Гърбов.
Studio New Era предлага съвременен подход, който позволява на малките и средни предприятия в региона да изградят модерно онлайн присъствие, да достигнат нови клиенти и да развиват своята дейност устойчиво.
Моделът е гъвкав, а поддръжката – постоянна, така че собствениците да могат да се концентрират върху основния си бизнес, докато екипът на Digital New Era се грижи за всичко, свързано с техния сайт и дигитална визия.
„За нас е важно местната икономика да расте. Вярваме, че силният бизнес е гръбнакът на един жив град. Когато помогнем на една фирма да излезе онлайн и да бъде конкурентна, това е успех не само за нас, но и за Габрово като цяло“, допълва Гърбов.

Паралелно с услугите за бизнеса, Digital New Era развива и втора, не по-малко значима линия, свързана със създаване на възможности за млади хора, които искат да започнат кариера в ИТ сектора.
Компанията предлага менторска среда, в която начинаещи уеб дизайнери, разработчици, маркетолози, търговци и създатели на съдържание могат да трупат практически опит, да работят по реални проекти и да изграждат портфолио.
„Искаме да покажем, че успешна кариера в ИТ е напълно възможна и от Габрово. Тук има талантливи и амбициозни хора – просто им трябва шанс да се развиват в реална работна среда“, казва основателят.
Digital New Era не спира само до индивидуалните успехи. Екипът има амбицията да бъде част от създаването на по-активна предприемаческа екосистема в Габрово и региона – мрежа от хора, компании и организации, които споделят опит, идеи и ресурси.
Планират се инициативи за обучения, събития и колаборации между местни бизнеси и млади специалисти, които да насърчават сътрудничеството и иновациите. „Вярвам, че Габрово има потенциал да се превърне в модерен, дигитално ориентиран град. Имаме хората, идеите и духа – остава само да ги обединим около обща цел“, заключава Васил Гърбов.
Digital New Era и Studio New Era са пример за това как една идея, родена от местен предприемач, може да вдъхне нов живот на града. Със своите технологични решения и социална мисия, екипът не просто развива бизнес, а поставя основите на нова дигитална ера за Габрово.

Повече информация за агенцията и студиото можете да намерите на адрес:
https://newerawebsites.com/
https://studionewera.com/
А с партньорската програма можете да се запознаете:
https://studionewera.com/partnorska-programa/

Крими
„Пробация“ за габровец, блъснал полицай с мотор без номер

На 13 октомври т.г., в заседание по наказателно дело от общ характер, състав на Окръжен съд – Габрово одобри споразумение между прокурор от Габровска окръжна прокуратура и защитника на мъж от Габрово, с инициали К.С., с което на подсъдимия се налага наказание пробация за причиняване на телесни повреди при управление на МПС и за възпрепятстване на полицейски служител да изпълни задълженията си.
Съгласно споразумението К.С. се призна за виновен в това, че на 4 октомври 2023 г., в участък от пътя от кв. „Чехлевци“ в посока кв. „Горно Чехлевци“ в Габрово, при управление на мотоциклет марка „Сузуки (без регистрационен номер), нарушил правилата за движение по пътищата, в резултат на което с предна част на мотоциклета блъснал намиращия се на пътното платно и подал му знак да спре със стоп палка полицейски служител, с което допуснал причиняването на телесни повреди на последния, довели до временно разстройство на здравето неопасно за живота.
Габровецът се призна за виновен и в това, че на горепосочените време и място не спрял на подаден сигнал за преустановяване движението на управляваното от него МПС и блъснал подаващият му сигнала, с което пречил на орган на власт – полицейски служител – младши автоконтрольор от група „Организация на движението, пътен контрол и превантивна дейност“ при сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Габрово, да изпълни задълженията си по Закона за МВР и по длъжностна характеристика, касаещи предотвратяването и пресичането нарушенията по пътищата и обществения ред, проверка редовността на документите, които трябва да носят водачите и техническата изправност на МПС.
За всяко от горепосочените престъпления на К.С. бе определено съответно наказание „пробация“, като на основание чл. 23, ал. 1, предл. ІІ от НК подсъдимият ще изтърпи едно общо наказание „пробация“, със следните пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от 2 години, с периодичност два пъти седмично и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от 2 години.
Одобреното споразумение има последиците на влязла в сила присъда.

Крими
Извадиха бракониерски мрежи от водите на язовир „Ал. Стамболийски“

Екип от ИАРА – Габрово при сектор Велико Търново извърши проверка по вода на язовир „Александър Стамболийски“.
В хода на обхода установиха и иззеха незаконни риболовни уреди тип „герим“, с приблизителна дължина 300 метра.
На уредите имало около 100 броя куки без уловена риба. Инспекторите са проверили лица, извършващи любителски риболов от лодки, като при тях на са били установени нарушения.

-
Любопитнопреди 7 дниНово поколение дентална диагностика в Габрово
-
Новинипреди 5 дниБъдещето на хирургията е в роботиката
-
Кримипреди 6 дниГабровка,“замъглила километража“ след пико, остана без книжка по пладне
-
Новинипреди 6 дниПрерязаха лентата на хеликоптерната площадка на болницата
-
Културапреди 5 дниИсторическият музей в Дряново показва най-древните доказателства за Homo sapiens в Европа
-
Кримипреди 5 дниАрестуваха млад мъж заради палеж на „Мерцедес“ в Севлиево
-
Новинипреди 5 дни„Най-добрата реклама за всеки лекар е пациентът. Вие сте пример“
-
Новинипреди 7 дниНа Петковден Габрово чества своя духовен празник!











