Свържи се с нас

Новини

Социалистите с остра декларация срещу властта

Published

on

С остра позиция срещу властта се обърнаха към българските граждани 79 членове на Националния съвет на социалистите. Текстът бе обсъден на заседание на 12 юли.

Ето пълният текст, в който колективният орган на БСП подкрепя справедливите искания на българските граждани за законност, сигурност и почтеност, но предупреждава, че с гражданската енергия може да бъде злоупотребено в името на користни политически цели:

„ДО ГРАЖДАНИТЕ НА БЪЛГАРИЯ
ДО ЧЛЕНОВЕТЕ И СИМПАТИЗАНТИТЕ НА БСП

Площадите на София отново са изпълнени с недоволни граждани. Недоволството от начина, по който се управлява България прерасна в многохилядни митинги и демонстрации срещу арогантността на управлението, срещу начина, по който се прилага законът и се потъпкват конституционните права на гражданите.

Недоволството от водената политика е справедливо и трупано с години. Протестът днес е провокиран от двойните стандарти на държавното обвинение и избирателното прилагане на наказателни репресии, от показността на груба сила срещу свободата на гражданите и президентската институция. Държавното обвинение извърши грубо и показно посегателство срещу духа и основните принципи на Конституцията. Опитът да бъде унизен президентът е заплаха срещу всеки български гражданин, срещу всеки който има различно мнение от това на управляващата върхушка. Не може да има правов ред в страната при държавно обвинение, което безконтролно погазва елементарните норми на справедлив процес.

ГЕРБ и Бойко Борисов разрушиха държавността и институциите, наложиха едноличен и авторитарен модел на управление, обслужващ олигархията с мафиотски прийоми. Нужно ли е да припомняме друго освен случаи като „Мишо Бирата“, „Ало Ваньо“, „Осемте джуджета“, пачки в чекмеджета.

България се нуждае от възвръщане на доверието на гражданите в собствената ни държава, в законността, в справедливостта, в по-добро бъдеще за децата ни.

Доверието не може да бъде изградено върху силата и растящата репресия, както и върху множащите се заплахи и ограничения. Социалната несигурност, неефективните правителствени програми за справяне с икономическите последици от пандемията са причини за дълбоко и мащабно социално недоволство, надхвърлящо справедливата реакция срещу прокурорския произвол.

Растящата пропаст между най-богатите и работещите граждани е материален израз на несправедливото разпределение на благата от труда. Всеобхватната криза на системата неизбежно води до още безработица, падаща цена на труда и растяща експлоатация, социално противопоставяне. Идва ново поколение, което не приема да живее на кредит и с откраднато бъдеще, което отхвърля пошлата демонстрация на власт и социално превъзходство. Идва ново време, което налага смяна на системата.

БСП подкрепя справедливите искания на българските граждани за законност, сигурност и почтеност.

БСП:

Подкрепя и активно участва в спонтанните граждански протести; Призовава всички граждани да подкрепят внесения от БСП вот на недоверие за оставка на правителството в деня на неговото обсъждане в Народното събрание;

Не стойте вкъщи! Да протестираме мирно и да не се поддаваме на провокации! Отхвърляме всякакви политически сделки за оцеляване на статуквото чрез формирането на нов кабинет в рамките на това Народно събрание!

Днес пред гражданите на България има една огромна опасност – водени от справедливия гняв да бъдем измамени. Това неведнъж е ставало в последните десетилетия.

Предупреждаваме, че с гражданската енергия може да бъде злоупотребено в името на користни политически цели. Смяната на порочната система на задкулисно олигархично управление е условието за свободен и сигурен живот на всеки български гражданин.

Нужна е нова политика – демократична, социална и честна! Това може да бъде постигнато само по пътя на свободни и честни избори, на основата на отговорни към държавата и гражданите програми за управление, чрез възвръщане на доверието в народното представителство.

Обсъдено и прието от 79 членове на Националния съвет на БСП“

*Снимка: 24 часа.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Георги Георгиев е новият директор на Областна дирекция на МВР – Габрово

Published

on

Със заповед на министъра на вътрешните работи Емил Дечев старши комисар Георги Георгиев е временно преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР – Габрово.

Днес, 27 февруари, новият ръководител на областната дирекция бе представен пред състава от заместник-министъра на вътрешните работи Калоян Милтенов, информираха от пресцентъра на дирекцията.

Старши комисар Георги Георгиев е роден през 1980 г. в гр. София. Завършил е висше образование в Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“.

В системата на МВР постъпва през 2001 г., като през годините заема различни ръководни и експертни длъжности в структурите на министерството.

Професионалният му опит е свързан с работа в Столичната дирекция на вътрешните работи и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“. До настоящото си назначение изпълнява длъжността началник сектор в 04 Районно управление при СДВР.

Досегашният директор старши комисар Пламен Иванов се връща на длъжността началник на Районно управление – Трявна.

Зареди още

Новини

Съветниците одобриха субсидията за „Янтра“

Published

on

Общински съвет – Габрово одобри субсидията за ОФК „Янтра“ Габрово и гласува средствата за спортните клубове в общината, информираха от местната общинска администрация.

Наред с подкрепата за спорта, местният парламент прие финансиране за редица социални разходи. Сред тях са: подпомагане на настанени в Регионалния хоспис граждани от Община Габрово; подкрепа за семейства с репродуктивни проблеми; финансова помощ за лица със здравословни затруднения; съдействие за инициативи на местни клубове и организации; еднократна помощ за новородени и осиновени деца; поемане на разходите за погребение на самотни хора без близки и роднини, както и средства за изплащане на стипендии на студенти и медицински специалисти.

Общинските съветници определиха разчетите за отделни бюджетни разходи до приемането на бюджета на Община Габрово за 2026 г. Мярката се налага поради очакванията държавният бюджет да бъде приет едва към средата на годината, което би могло да доведе до забавяне на плащания към определени категории лица и групи за период над шест месеца.

Зареди още

Крими

10 години затвор за габровец, продал на полицаи под прикритие над 16 кила марихуана

Published

on

С присъда по наказателно дело от общ характер, обявена на 24 февруари 2026 г., състав на Окръжения съд осъди мъж от Габрово на лишаване от свобода и глоба, за престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества.

Съдът призна подсъдимия габровец, с инициали Й.Й. за виновен в това, че от неустановена дата в началото на месец август 2024 г. до 15 август 2024 г. се сговорил с друго лице да върши на територията на област Габрово престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества, за които е предвидено наказание лишаване от свобода повече от три години и чрез които се цели да се набави имотна облага.

Й.Й. бе признат за виновен в това, че в периода от 12 до 15 август 2024 г., при условията на продължавано престъпление, в съучастие като съизвършител с друго лице, разпространил, продавайки на служители под прикритие, и държал с цел разпространение високорискови наркотични вещества в особено големи размери – общо 16 106,58 грама марихуана, на стойност 322 131,60 лева.

За всяко от горепосочените престъпления на Й.Й. бе наложено съответно наказание, като на основание чл. 23, ал. 1 от НК съдът определи на подсъдимия общо наказание в размер на 10 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим.

Към посоченото наказание лишаване от свобода бе присъединено и наказание глоба в размер на 50 000 лева (равностойни на 25 564,60 евро). С оглед доказателствата по делото Й.Й. бе оправдан по обвинението за държане с цел разпространение на още 2 841,26 грама коноп марихуана.

Присъдата подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд – В. Търново в 15-дневен срок.

По отношение на другото лице, участвало в престъпния сговор, е одобрено споразумение в отделно съдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица