Свържи се с нас

Новини

Населението в област Габрово продължава да намалява

Published

on

Към 31 декември 2019 г. населението на област Габрово е 106 598 души, което представлява 1.5% от населението на България и 13.8% от населението на Северен централен район. В сравнение с 2018 г. населението на областта намалява с 1 806 души или 1.7%.

Мъжете са 51 298 (48.1%), а жените – 55 300 (51.9%), или на 1000 мъже се падат 1078 жени. Това сочат данните на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“.

Броят на мъжете преобладава във възрастите до 55 навършени години. С нарастването на възрастта се увеличава броят и относителният дял на жените от общото население на областта.

Най-висок е относителният дял на жените в община Дряново – 52.4% или на 1000 мъже се падат 1100 жени, а най-нисък е в община Севлиево – 51.6% или на 1000 мъже се падат 1066 жени.

Продължава процесът на застаряване на населението в област Габрово. В края на 2019 г. лицата на 65 и повече навършени години са 30 964 или (29.1%), което отрежда второ място на областта в страната след област Видин (29.9%). Спрямо 2018 г. делът на населението в тази възрастова група нараства с 0.5 пункта.

В регионален аспект лицата на 65 и повече навършени години са най-много в община Трявна (33.1%), а най-малко в община Севлиево (27.1%). Процесът на застаряване е изразен по-силно сред жените, отколкото сред мъжете. Относителният дял на жените на 65 и повече навършени години е 33.8%, а на мъжете 23.9%.

Тази разлика се дължи на по-високата смъртност при мъжете и като следствие от нея на по-ниската средна продължителност на живота при тях.

Към края на миналата година децата до 15 години в областта са 12 477 или 11.7% от общото население в областта, като спрямо 2018 г. този дял е почти непроменен. По този показател областта е на последно място в страната заедно с област Смолян (11.5%).

В община Севлиево лицата от тази възрастова група са с най-висок дял -13.3%, а с най-нисък е община Трявна (9.1%).

Към 31.12.2019 г. общият коефициент на възрастова зависимост в област Габрово е 68.8%, или на всяко лице от зависимите възрасти (под 15 и над 65 години) се пада по повече от две лица в активна възраст.

Застаряването на населението води до повишаване на неговата средна възраст, която от 48.0 години през 2017 г. нараства на 48.2 години през 2018 г. и достига 48.4 през 2019 г.

Процесът на застаряване на населението се наблюдава както в селата така и в градовете, като в градовете средната възраст на населението е 47.4, а в селата – 53.1 години.

Тенденцията на застаряване на населението води до промени и в неговата основна възрастова структура – под, в и над трудоспособна възраст. Влияние върху съвкупностите на населението в и над трудоспособна възраст оказват както застаряването на населението, така и законодателните промени при определяне на възрастовите граници за пенсиониране.

За миналата година тези граници за населението в трудоспособна възраст са до навършването на 61 години и 4 месеца за жените и 64 години и 2 месеца за мъжете.

Населението в трудоспособна възраст към 31 декември м.г. е 58 504 души или 54.9% от населението в областта, като мъжете са 31 458, а жените – 27 046. Независимо от увеличаващата се възрастова граница за пенсиониране през 2019 г. трудоспособното население е намаляло с 1409 души или с 2.4% спрямо предходната година.

Към края на 2019 г. над трудоспособната възраст са 34 733, души или 32.6%, а под трудоспособна възраст – 13 361 души, или 12.5% от населението на областта.

Към края на м.г. в градовете на област Габрово живеят 87 265 или 81.9%, а в селата – 19 333 души, или 18.1% от населението на областта.

Населените места в област Габрово са 349, от които 5 са градове. Населените места без население са 63. Основните фактори, които влияят върху измененията в броя и структурите на населението, са демографските процеси – раждаемост, смъртност и миграция.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Икономика

Три предприятия от Габровска област с одобрени проекти от „Социална закрила“

Published

on

Три социални предприятия от Габровска област са одобрени за финансиране на проектните им дейности по Компонент 2 „Подкрепа за осъществяването на социалната дейности/или за постигане на социалните цели на социални предприятия, вписани в Регистъра на социалните предприятия“ към Фонд „Социална закрила“.

Това са габровските „Търнава БГ“ за проекта „Зелено възстановяване – природа и нов живот след зависимост“, Сдружение „ТКД Здравец – Габрово“ за проекта „Дигитален достъп – умения и възможности за хора с увреждания“ и „Ресто консулт“ от с. Батошево, Севлиево за проекта „В кухнята на възможностите: кулинарно приобщаване чрез умения и солидарност“.

С подкрепата на Регионален център за социална икономика – Габрово трите социални предприятия кандидатстваха с проектни предложения пред Фонд „Социална закрила“. Чрез тях ще бъдат изградени партньорства, ще се популяризират добри практики за хора от уязвимите групи и ще им се помогне да придобият нови умения за успешна реализация на пазара на труда.

Богата събитийна програма ще бъде част от проектните дейности. В нейното осъществяване ще се включи екипът на Регионален център за социална икономика – Габрово.

Предвидени са три семинара по трите проекта. Основните теми, върху които ще се акцентира са иновации в социалните предприятия, лидерски умения в социалното предприемачество, подходи към различни групи клиенти, социалното предприемачество като фактор за създаване на общности, застъпничество за социалните предприятия.

Ще се разгледат различни видове социални иновации и ще се създаде мрежа за сътрудничество в социалните предприятия. Ще бъдат насърчавани иновативни подходи за решаване на социални проблеми. Ще се представи на участниците в семинарите какво е социално предприемачество и ще се развие у тях разбиране за лична и обществена отговорност. Ще се създадат ключови умения в участниците като емпатия, активно слушане, критическо мислене, креативност, екипна работа, комуникативност и инициативност в социалното предприемачество.

По единия от проектите са предвидени посещения в три успешно функциониращи социални предприятия от България, където екипите ще обменят опит и ще споделят устойчиви модели от тяхната практика. Финансовата подкрепа от Фонд „Социална закрила“ е в размер на 9 900 лв. за всяко от проектните предложения на социалните предприятия от Габровска област. Съфинансирането от кандидата е 10% от общия бюджет на проекта. Дейностите ще се реализират и отчитат до 31 октомври 2025 г.

Зареди още

Новини

Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона

Published

on

За повече средства за спортна инфраструктура, заплащане на възнагражденията на треньорите, съдействие и консултиране при писане на проекти към Министерството на младежта и спорта, увеличаване на часовете по физическо възпитание и създаване на спортно училище, промяна на методиката за отпускане на спортните стипендии – това са част от исканията, които отправиха представителите на спортните клубове и на местната власт към Министъра на младежта и спорта Иван Пешев на провелата се среща в Габрово.

Общински съветници от Севлиево отправиха писмено запитване до министъра и народния представител Михаил Митов за ускорено финансиране за изграждане и поддръжка на спортно-тренировъчни бази в общината.

Председателят на Общински съвет Дряново Тодор Георгиев постави въпроса за подмяната на седалките и на настилките на стадион “Локомотив“.

Председателят на Баскетболен клуб „Зограф“ – Трявна Добринка Манева апелира за изграждане на спортна зала в Община Трявна. Това е единствената община на територията на областта, в която няма подобно съоръжение. Заместник-кметът на Трявна инж. Жасмина Лазарова поясни, че има идеен проект, като местната администрация търси възможности, чрез европейски проекти или държавно финансиране, тъй като бюджетът на Общината е крайно недостатъчен, за да бъде изградена залата по капиталов разход.

Да се върне спортът в училищата призова председателят на Баскетболен клуб “Чардафон“ Иван Господинов.

Министър Пешев поясни, че увеличаването на часовете за физическо възпитание и спорт е трудноосъществимо за територията на цялата страна, тъй като в големите градове спортните бази не са достатъчни за обезпечаване на повече учебни часове.

Зареди още

Икономика

Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Published

on

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.

Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg

За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица