Свържи се с нас

Новини

Проучване: Коронавирусът остава за дълго във въздуха – Как се предава?

Published

on

Коронавирусът остава за дълго във въздуха дори, когато болните вече са напуснали помещението. Това става ясно от доклад, публикуван на MedRxiv, цитиран от технологичната медия DevStyleR.

Учени са открили следи от вируса стаите и коридорите на Медицинския център към Университета на Небраска, където пациенти с COVID-19 са били диагностицирани и поставени в изолация.

До момента от Световната здравна организация твърдят, че вирусът се разпространява основно чрез респираторни капчици (дроплети), които се отделят при кашляне и кихане.

Изследвани са били 13 болнични стаи, като са открити високи нива на концентрация на вируса. Пробите от коридорите и общите помещения пред болничните стаи, които се използват от медицинския персонал, също са били позитивни.

Към момента проучването не е рецензирано от други учени, което изисква допълнително време, но поставя въпроса за по-сериозни мерки за защита от вируса и може да промени необходимите мерки, които да се вземат за да се ограничи разпространението му.

“Идентифицирахме редица проби, които откриват вирусни гени във въздуха, което потвърждава, според нас, необходимостта от приоритизиране на защитата на дихателните пътища и използване на среди с отрицателно налягане, когато става дума за грижа за пациентите,” казва в изявление д-р Джон Лоу, един от авторите на проучването и вицепрезидент на Професионално обучение за здравна сигурност.

Освен във въздуха, върху множеството от обичайно използвани предмети и тоалетни принадлежности също са били заразени, което показва, че SARS-CoV-2 се разпространява широко в околната среда.

Според д-р Марк Руп, ръководител на департамент по инфекциозни болести в Медицинския център към Университета на Небраска, проучването не показва дали вирусът се предава по въздушен път като цяло, но поставя сериозно въпроса за необходимостта от защитно облекло за медицинския персонал, докато са налице по-сериозни данни в тази посока.

Как се предава коронавирусът?

Данни от проучването показват, че заболяването може да се разпространи по следния начин:
– Директен контакт
– Въздушни капчици (дроплети)
– От човек на човек при директен контакт
– Индиректен контакт
– Заразени обекти
– Предаване по въздуха

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Икономика

Фирма „Теспом“ търси стругар

Published

on

Фирма „Теспом“АД търси:

1. Стругар, универсален струг.

При интерес, моля изпратете Вашата автобиография на електронна поща: tedi_nikolova@tespom.bg или на място в дружеството: гр. Габрово, ул.“Бодра смяна“1.

Тел. за връзка: 0879/123 678 – инж.Христо Метев.

Зареди още

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица