Свържи се с нас

Култура

Коледно четене с Ангел Иванов

Published

on

Днес, 23 декември, от 17.30 часа в Кафе клуб Алфрида ще се проведе Коледно четене с носителя на Априловската награда за литература (проза) 2019 Ангел Иванов. Специално участие в събитието ще вземат Анелия Мутафчиева – Христова, библиотекар в РБ “Априлов-Палаузов“; и Боряна Тодорова – публицист, автор в “L’Europeo” България.

След края на последния работен ден преди празниците, тримата ще четат от сборника „Техническа проверка“ (Scalino, 2018), нови текстове на автора, както и няколко Коледни разказа.

Председателят на журито на тазгодишните Априловски награди за литература – доц. Владимир Донев от ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” – в рецензията си за книгата “Техническа проверка“ посочва:

“Много от сюжетите на Ангел Иванов представят по убедителен начин гледната точка на вярващия християнин в досега му със съвременната действителност. Това не е често срещан мирогледен избор, доста рядко той се явява идеен център в съвременната художествената проза. Героят разказвач на А. Иванов постоянно оценява в съзнанието си успоредиците и контрастите между живото слово на вярата и конфликтността, която го потапя в ритъма на ежедневието. Религиозното съзнание не е цитат, а живо усещане за страданието на ближния, солидарност с различния, отхвърлен или неприет от обществото човек, ъгъл на зрение, който свързва разказите на младия автор с майстори на този тип литература като Теодора Димова и Деян Енев. Техническа проверка“ представлява силен дебют в съвременната българска проза на нов разказвачески глас.” Априловската награда обаче не е единственото отличие за книгата. В края на април тя е отличена с Голямата награда на най-престижния конкурс за дебютна литература “Южна Пролет“ 2019, а само няколко дни по-късно един от текстовете в нея – “Добрият християнин“ – получава националния приз “Рашко Сугарев“ за публикуван къс разказ. “Техническа проверка“ е номинирана още за Годишните награди на Портал “Култура“ в категория “Проза“, като тя е единствената дебютна в дългия списък, и за наградите на Клуб “Перото“ в НДК в категория “Дебют“ (къс списък или финалист).

Ангел Иванов е роден в Габрово през 1988 г. Завършва Априловската гимназия с профил “Английски език“. Преминава през всички юношески футболни формации на Янтра Габрово. Играе и футзал и плажен футбол в отбора на Мони Габрово, с който е вице-държавен шампион на пясъка. Впоследствие следва “Журналистика“ в СУ “Св. Климент Охридски“, където е един от създателите на студентското радио “Реакция“. Работил е като наемник-надничар в завод за метали, гардеробиер в НДК, рецепционист в хижа, пазач в склад за топло- и хидроизолации в ЖК „Люлин“ 3, уличен музикант, копирайтър на свободна практика и телевизионен сценарист в „Ку-Ку Презареждане“, „Господари на ефира“ и други предавания. Пътувал е на автостоп из България, Балканите, Европа и Азия. Бил е пилигрим на Божи гроб, из Светите земи и Света гора Атон (няколко пъти). Част от тези многобройни пътувания и професии са описани в дебютната му книга – сборника с разкази “Техническа проверка“, който излиза с марката на издателство “Scalino”.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум

Published

on

Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.

Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.

Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.

Зареди още

Култура

ИМ – Дряново представя книгата „Фердинандеум“ на проф. дин Петър Стоянович

Published

on

Поради големия интерес, само в рамките на два месеца, проф. дин Петър Стоянович ще бъде отново гост на Исторически музей – Дряново. На 29 май, четвъртък, от 17:30 ч. в залата за временни изложби към експозиция „Колю Фичето“ ще се състои представяне на книгата му „Фердинандеум“.

Изданието проследява ролята на цар Фердинанд I в процесите на европеизация на България в края на XIX и началото на XX век. Особено внимание е отделено на приноса му в сферата на държавното управление и обществения живот в периода 1887–1918 г.

Проф. Петър Стоянович – утвърден историк, университетски преподавател и общественик – ще представи лично труда си пред дряновската публика. Гостите на събитието ще имат възможност да задават въпроси, да получат автограф и да разговарят с автора.

Заповядайте на една вълнуваща среща, която ще ви пренесе в света на българската история и личностите, оставили траен отпечатък върху нея. Входът е свободен.

Зареди още

Култура

Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!

Published

on

Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.

Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.

Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.

Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.

Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица