Новини
Банкоматът „глътна” картата – какво да правя?
Когато сме на почивка, променяме обичайния за ежедневието ни ритъм на живот. Оставаме до по-късно вечер, планираме в движение различни активности, често възникват непредвидени разходи, за които не сме подготвени и т.н. Възможно е да ни се наложи да изтеглим пари от банкомат във време, което е неработно за банката.
Заради по-големия оборот по курортите обаче съществува риск наличностите в банкоматите да се изчерпат. Или поради софтуерни, технически и други проблеми устройството да „глътне” картата.

Ето някои полезни съвети към потребителите, предоставени от експертите на КЗП:
• Не успях да изтегля пари от банкомата? Какво да правя?
Ако машината не Ви даде банкноти, най-важното е да установите дали трансакцията е отчетена или е била отхвърлена като неуспешна и опитът за теглене не се е отразил върху баланса по сметката Ви.
• Как да разбера дали устройството е отчело неуспешната трансакция?
Обадете се възможно най-бързо в кол центъра на банката, която е издала картата Ви. Номерът обикновено е изписан на гърба на картата Ви.
• Как да постъпя, ако не успея да се свържа с банката?
В първия работен ден посетете най-близкия ѝ клон и подайте възражение.
• Какво да предприемем при неправомерно на сметката ни?
Трябва да знаем, че и в този случай имаме шанс да си възстановим загубените суми. За целта отново следва да се обърнем към банката с възражение във връзка с възникналия проблем и да получим нейното становище.
• Какъв е срокът за отговор от банката?
По закон тя е длъжна да отговори на възражението Ви до 14 дни от датата, на която сте го подали.
• Каква е следващата стъпка?
Ако отговорът от банката не Ви удовлетворява, можете да се обърнете за съдействие до функциониращата към Комисията за защита на потребителите Помирителна комисия за платежни спорове.
Имайте предвид, че тегленето на пари от външни банкомати в курортите крие по-големи рискове от кражби. Не е изключено някъде да са поставени скимиращи устройства, които да копират данните от картата Ви и да откраднат пин кода.
Според специалисти това са и едни от най-честите измами с пластики. Бъдете внимателни и спазвайте всички правила за финансовата си сигурност, както при трансакции на суми от терминални устройства АТМ и ПОС, така и при загуба или кражба на картата.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Готови ли сте за истинска италианска пица?
Готови ли сте за истинска италианска пица? Нова пицария отваря врати в Габрово!
От 8 май в Габрово вече ще има ново място за любителите на истинската италианска пица – пицария „Капанъ“!
Официално откриване ще се проведе утре от 18.00 часа на ул. „Нарцис“ 1, където ви очакват вкусна храна, добро настроение и специалното участие на DJ HRYSTEM.
В „Капанъ“ пиците се приготвят в професионална италианска пещ, която придава автентичен вкус, ароматна хрупкава коричка и качество, което се усеща във всяка хапка.
Освен пици на място, ще предлага и разнос в рамките на Габрово срещу 1,50 евро. Заведението разполага с уютна лятна градина, просторна тераса и детски кът за най-малките гости, за да може цялото семейство да се чувства комфортно и приятно.
Работно време: всеки ден от 11.00 до 22.00 часа.
Адрес: гр. Габрово, ул. „Нарцис“ 1.
Телефон за поръчки и информация: 0896862222.
Очакваме ви да отпразнуваме заедно началото на едно ново вкусно място в Габрово!
Култура
Гала Савчева с ново престижно отличие и музикален проект

Гала Савчева бе удостоена с еднолично първо място на XIII-ото издание на международния конкурс „The Sound of Time“ („Звукът на времето“). Отличието тя завоюва с акапелно изпълнение на северняшката народна песен „Соколе, сиви соколе“, впечатлило журито със своята автентичност и вокално майсторство.

Постижението е резултат от последователна работа, професионализъм и отдаденост към българското музикално изкуство. Съществен принос за успеха има нейният вокален педагог д-р Ана Борисова, която също бе отличена с Диплома за високи постижения в творческия и педагогическия процес.

Изпълненията бяха оценявани от авторитетно международно жури с председател Иван Лечев и членове Нели Андреева, Clavdia Vasilache, Емил Струнджев, Жени Лечева, Светла Караджова и HE QingFang.

Без да прекъсва своята творческа дейност, още на 4 май Гала Савчева влезе в студиото на Пенчо Цочев („Пангура Мюзик“), където започна работа по новия си авторски проект – песента „Карнавал“. Текстът е на Георги Облаков, а музиката на Пенчо Цончев. Записът е реализиран с любезното съдействие на Оркестър „Габрово“ (Представителен духов оркестър), с диригент Николай Венков.


Новата песен „Карнавал“ се очаква съвсем скоро и е посветена на празника на град Габрово.

Новини
Янтра се изкачи до втора позиция след ценен успех в София над ЦСКА II

Изключително ценен успех постигна отборът на Янтра в битката за второто място във Втора лига, даващо право на участие в бараж за влизане в елита. „Ковачите“ се наложиха като гости на един от най-стойностните тимове в групата – дубъла на ЦСКА.
Срещата завърши 0:1, а победното попадение реализира Денислав Ангелов – негово 13-о за сезона. Така габровският тим взе и своеобразен реванш за поражението от „червените“ през есента в Габрово.
Емануел Луканов заложи на схема 4-5-1 с изнесен в предни позиции Денислав Ангелов и по-наситена халфова линия, в която като титуляр се завърна капитанът Петър Казаков. Янтра изигра силно първо полувреме и използва своя шанс да поведе. Това се случи в 37-ата минута, когато Ивайло Енчев центрира отлично отдясно, а Ангелов засече с плонж и с глава прати топката в левия ъгъл за 0:1.
През втората част съставът на Валентин Илиев упражни сериозен натиск, но с много битка и себераздаване футболистите на Янтра не позволиха изравняване. Иван Тасев и Мартин Сотиров пропуснаха добри възможности, а веднъж Мартин Райнов изчисти от голлинията след ъглов удар. Емануел Луканов направи точните смени и „ковачите“ затвориха играта в последните 30 минути.
В края Янтра дори можеше да стигне до второ попадение. Тихомир Димитров пропусна с глава в 89-ата минута, а в добавеното време Велизар Къналян не успя да засече топката на метър от голлинията.
В следващия кръг габровският тим приема Вихрен. Срещата е в понеделник, 11 май, от 17.45 часа на стадион „Христо Ботев“.

-
Културапреди 3 дниИсторически музей – Дряново ще участва в „Нощ на музеите“
-
Културапреди 2 дниНов документален филм разкрива ролята на жените в Априлското въстание
-
Новинипреди 3 дниМладежите на „Чардафон“ са шампиони на България
-
Новинипреди 3 дниЗлатен дубъл за девойките на „Бъки“
-
Новинипреди 3 дниСК „Хоуп“ Габрово се върна от Солун с четири титли
-
Новинипреди 2 дни282 кг опасни отпадъци предадоха габровци безплатно
-
Културапреди 2 дниЗора Колева и нейните ученици с нови върхове на музикалната сцена
-
Новинипреди 2 дниЯнтра се изкачи до втора позиция след ценен успех в София над ЦСКА II





