

Култура
НМО участва в кампанията „Човешкото лице на културното наследство“
НМО се включи в информационната кампания „Човешкото лице на културното наследство“

снимка: НМО – Габрово
Националният музей на образованието в Габрово стана част от информационната кампания „Човешкото лице на културното наследство“, която Представителството на Европейската комисия в България провежда съвместно с Министерството на културата.
Кампанията е във връзка с Европейската година на културното наследство и цели да насочи вниманието към диалога на културите в съюза. Екип от Представителството на ЕК е интервюирал и снимал граждани на 27 страни членки на ЕС, които живеят в България. Чрез пощенски картички с образите и впечатленията на тези хора кампанията иска да покаже европейското културно наследство и близостта на народите от ЕС. Стреми се да представи една различна външна гледна точка към българските традиции и да покаже неочакваните сходства и взаимодействия между културите.

снимка: НМО – Габрово
В НМО чрез пощенски картички „гостуват“ Тим от Белгия, Дейви от Шотландия и Ан-Кристин от Швеция.
За Тим историята в България започва преди 10 години от запознанството му с един гайдар. „Толкова се впечатлих от българската музика, че напуснах работа и започнах отново да се занимавам с музикални проекти – разказва Тим. – Направихме едно импровизирано студио в село Долен – антология на всичко, в което се крие красотата на България – музика, архитектура и природа. Оттогава се занимавам с разпространението и „изнасянето“ на българска музика. Културата е най-добрият посланик на България, повярвайте ми.“
Ан-Кристин е от 20 години в България и нещото, което продължава да я учудва след толкова години тук, е, че хората наистина вярват в „настиването“: „В Швеция, когато децата са болни, им даваме сладолед и кока-кола, защото болестта идва от вирусите, а не от студеното. Тук е точно обратното – дори студената вода е забранена!“

снимка: НМО – Габрово
Заедно с картичките, които се разпространяват безплатно, на разположение на посетителите има и информационен плакат.
Националният музей на образованието, който тази година отбелязва 45 години от своето създаване, реализира инициативите във връзка с честването с логото на Европейската година на културното наследство.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Кримипреди 3 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“