

Новини
Делото на Априлов и неговите последователи е живо и днес

снимка: Борис Петков, фоторепортер на „Габрово Нюз“
На 14 януари отбелязваме 183 години от откриването на първото взаимно светско новобългарско училище в родния ни град Габрово. Негов вдъхновител, благодетел и организатор е нашият именит съгражданин Васил Априлов.
Той успява да обедини усилията на редица габровци – родолюбци и дарители, живеещи в Одеса и Букурещ, да привлече към благородното дело габровската община и с тяхна помощ да постави основите на модерната българска просвета. Безспорният авторитет, двигател и инициатор на тази патриотична инициатива е Васил Евстатиев Априлов. Ако трябва с няколко думи да оценим неговото хуманно дело, то те биха звучали така: „Посветил себе си и своето състояние на българското образование“.
Роден в превратната 1789г., годината на Великата френска буржоазна революция, променила хода на историята и мисленето на хората, прогласила свободата, равенството и братството като основни човешки достижения, израстнал в занаятчийско Габрово и възпитан в добродетелите на Балканджиите, Васил Априлов посвещава живота си на „ползу роду”.
Получил високо за времето си образование в Москва, Брашов и Виена, преоткрил българския си корен и българите чрез книгата на славянофила Юрий Венелин „Древните и някогашни българи…”, заобичал сънародниците си, габровският просвещенец им подарява училище, подарява им мечта за едно по- светло и различно бъдеще.
По пътя към постигане на мечтата си нашият съгражданин обединява усилията на други патриоти, мислещи като него. Пръв е Николай Палаузов и одеските българи. Следват го Иван Бакалоглу, братя Мустакови, цариградските българи, жителите на Габрово. Всички те даряват средства – пари, труд, подкрепа и полагат основите на модерното българско училище, отворило врати и посрещнало първите си ученици на 2/14 януари/нов стил/ 1835г.
Пръв в модерното българско училище като учител влиза свещеникът Неофит Рилски. Усвоил модерния за времето взаимо – учителен метод, той преподава на своите ученици светски знания и ги подготвя за предизвикателствата на Новото време.
Възрожденски безкористно е родолюбието на нашите съграждани. С мисълта за „святата длъжност на патриота“ Васил Априлов и неговите съмишленици градят училището в отечеството си – Габрово, търсят и подготвят учители, клеймят гръкоманите, доказват нуждата от всеобхватно светско образование.
Априловият патриотизъм е съчетан с най-здрав демократизъм. За Априлов „школата е обща” и за учение в нея не се плаща „ни една пара”, училищният правилник е задължителен за всички, а училището се ръководи от народни избраници, които дават отчет пред учители, ученици и техните родители за делата си.
За няколко години след отварянето си взаимното габровско училище се превръща в притегателен център за българите от различни български краища, а по примера на училището се създават подобни школа в Копривщица, Пловдив, Елена и в десетки други селища. До Освобождението техния брой нараства до 1500. Началото е положено в Габрово.
Следват години на усилен труд, на утвърждаване на българското училище, на създаване на класни училища и Гимназии, сред които най-авторитетна е Габровската гимназия, чийто наследник е нашето училище. Полагат се основите на съвременния новобългарски език и литература, пораства самочувствието на българите, засилват се стремежите им към свобода и независимост, към създаване на българско отечество. И в основата на тази промяна стои Априлов и създаденото от него взаимно училище, учещо българчетата на патриотизъм и човешки добродетели.
Думите на благодетеля: „Имайте за свята длъжност да обичате отечеството си“, са живи и до днес, сочейки посоката на всеки млад човек, прекрачил прага на българското училище.
Всяка година, възпитаниците на НАГ отбелязват началото на модерната българска просвета. С успехите в учебната дейност, с постиженията си на олимпиади, конкурси и състезания, с присъствието си в културно-просветния живот на града и страната, те доказват, че делото на Априлов и другите благодетели и първооснователи е продължено и преосмислено днес, чрез тяхното ежедневие.
Честит празник, априловци!
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов


Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.
Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.
През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.
Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.
„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.
Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.


Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Крими
Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово


76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.
Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.
На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.
Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.
Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“