Свържи се с нас

Култура

Идеята за „Музейно училище” събра музеи и галерии от региона

Published

on

снимка: НМО – Габрово

Идейният проект за създаване на Център и интернет платформа „Музейно училище” – партньорска инициатива на Националния музей на образованието и Регионалното управление на образованието – Габрово, получи подкрепа от музейната колегия в областта.

снимка: НМО – Габрово

Това стана на среща-разговор в Библиотеката на НМО, в която участваха инициаторите на проекта и представители на EМО „Етър”, МАИР „Боженци”, Исторически музей – Севлиево, Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, Музей ”ДХС”, Интерактивен музей, ХГ „Христо Цокев” и детска градина „Младост” – Габрово.

снимка: НМО – Габрово

Директорът на НМО Мая Карагьозова запозна участниците с идеята за регионален Център, чиято цел е координация между музея и училището в помощ на учителите и педагогическите специалисти за представяне и ползване на културното наследство в образователния процес.

снимка: НМО – Габрово

Мотивиращият момент за учителите е дейността на Центъра да бъде обвързана с процеса на кариерното развитие и нормативното регламентиране на уроци в музея и музейни уроци в училище.

снимка: НМО – Габрово

Георги Маринов, началник на Регионалното управление на образованието – Габрово, разясни как може да се обвържат музейните образователни програми и съвместните дейности музей-училище с професионалното израстване и колко е важно учителят да знае, че кариерното му развитие е подкрепено институционално – от РУО, от Областна управа, от Община, от музей.

снимка: НМО – Габрово

Устойчивостта на един такъв проект според Маринов, „зависи от общността (учители, музейни специалисти, родители) и най-вече от нагласите на участниците в процеса, които трябва да се стремим да променяме адекватно на времето”.

В този смисъл г-жа Карагьозова подчерта, че информация за инициативата е представена на Парламентарната комисия по науката и образованието към 44-то Народно събрание, Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, Областен управител – Габрово, Националното издателство за образоване и наука „Аз Буки”, които са приветствали идеята.

Информация за дългогодишно партньорство между НМО и ДГ „Младост” с ефект върху професионалното развитие представиха Павлина Минковска, директор на ДГ „Младост” и Ставрина Григорова, учител в детската градина.

Музейните специалисти от областта открито говориха за проблемите в работата с ученическата аудитория – предлагане на едни и същи занимания, които отегчават децата (например във всички музеи се рисува); много малък процент на заинтересованост от страна на учителите; неефективно протичане на летните занимални; заплащането на вход като пречка за провеждане на урочна дейност в някои музеи и други.

Обединяващото мнение е, че идеята може да е успешна, само ако процесът е двустранен, да се работи съвместно, за да се срещнат потребностите на учителите с предлаганите образователни програми.

Габровският регион притежава огромен потенциал. Музеите и галериите в областта са един уникален, увлекателно написан, богато илюстриран учебник по история, етнография, архитектура, изобразително изкуство, литература, география, археология от палеолита, през античността, Средните векове и Възраждането до наши дни.

Тази обективна даденост според директора на НМО Мая Карагьозова, е шанс регионът да създаде модел за взаимодействие между музеите и училището, свързано с кариерното израстване на педагогическите кадри.

До 15 ноември участниците в срещата ще подготвят информация какво предлагат отделните музеи и галерии в областта като начална стъпка за следваща обща среща с представители на педагогическата общност.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум

Published

on

Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.

Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.

Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.

Зареди още

Култура

ИМ – Дряново представя книгата „Фердинандеум“ на проф. дин Петър Стоянович

Published

on

Поради големия интерес, само в рамките на два месеца, проф. дин Петър Стоянович ще бъде отново гост на Исторически музей – Дряново. На 29 май, четвъртък, от 17:30 ч. в залата за временни изложби към експозиция „Колю Фичето“ ще се състои представяне на книгата му „Фердинандеум“.

Изданието проследява ролята на цар Фердинанд I в процесите на европеизация на България в края на XIX и началото на XX век. Особено внимание е отделено на приноса му в сферата на държавното управление и обществения живот в периода 1887–1918 г.

Проф. Петър Стоянович – утвърден историк, университетски преподавател и общественик – ще представи лично труда си пред дряновската публика. Гостите на събитието ще имат възможност да задават въпроси, да получат автограф и да разговарят с автора.

Заповядайте на една вълнуваща среща, която ще ви пренесе в света на българската история и личностите, оставили траен отпечатък върху нея. Входът е свободен.

Зареди още

Култура

Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!

Published

on

Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.

Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.

Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.

Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.

Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица