Свържи се с нас

Култура

Кметът председателства Оперативното бюро на Панаира на занаятите

Кметът на Габрово Таня Христова председателства Оперативното бюро на XV Международен панаир на традиционните занаяти

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

Кметът на Габрово Таня Христова председателства Оперативното бюро на XV Международен панаир на традиционните занаяти, който се провежда от 2 до 6 септември в Етнографски музей на открито „Етър”.

Величка Илиева, главен уредник на музея, представи едно от най-важните събития по време на Панаира – Майсторската надпревара. Иконопис – това е занаятът, избран за юбилейното издание, а до момента заявилите участие са само жени. Чуждестранното участие в това издание на Панаира е от Украйна, Румъния и Албания.

За първи път, макар извън статута на Панаира, се организира младежка секция. Участниците са до 18 години и се обучават в училищата по изкуства в Трявна, Сливен и Пловдив. Идеята е да се подпомогне запазването на традициите и да се стимулират подрастващите да се развиват професионално в определен занаят, давайки му смисъл в съвременността.

Младежката секция към Майсторската надпревара ще бъде открита на 3 септември от 10:30 часа и ще продължи до 16:30 часа на 5 септември.

Журито, което ще оценява творчеството на младите участници е в състав: Доц. д.и н. Иван Кабаков – СУ „Климент Охридски”, доц. д-р Евгени Недев – ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” и Пламен Малинов – зограф в ЕМО „Етър”.

42 заявки са направени за друго важно събитие по време на XV Международен панаир на традиционните занаяти – Международна научна конференция „Народните занаяти – минало, настояще и бъдеще“.

Представителите на Оперативното бюро препоръчаха да се изведе като акцент връзката между майсторите и науката, за да се покаже, че науката се прави за хората, а не за един малък елит.

Ще се работи по оптимизиране и активизиране на присъствието на участниците, които не говорят български език.

Предвидено е музикалната и танцова програма да съчетава традиционен фолклор и неговата съвременна интерпретация с висока художествена стойност. Изпълнителите са: Национален Фолклорен Ансамбъл „Българе“; Фолклорен ансамбъл „Зипка“ – Хърватска, Габровски фолклорен ансамбъл „Сивек“, Вокална група „Авигея“ и Оркестър „Габрово“.

В дните на XV Международен панаир на традиционните занаяти има още няколко акцента: Изложба-базар на текстилни изделия, изложение-базар на изделия с традиционни техники на украса и багрене, възстановки и демонстрации на домашни занятия и народни обичаи.

За първи път в историята на Панаира бе дадена възможност за регистрация на участниците онлайн.

снимка: ЕМО „Етър“

Пред Оперативното бюро бе представен новия интернет сайт на XV Международен панаир на традиционните занаяти (fair.etar.bg/index), който съчетава модерен дизайн, атрактивни текстове, фотографии на много високо професионално ниво.

Сайтът на Панаира е съобразен с критериите, които през последните години се налагат в световен мащаб.

Наложената през 2016 година тенденция за модернизация на рекламните материали ще се развие в това издание на Панаира. Плакатите, брошурите, билбордовете ще бъдат съобразени с графичната идентичност на музея, която ще стане факт в скоро време.

Организатори на Международния панаир на традиционните занаяти са Министерство на културата, Община Габрово и Етнографски музей на открито „Етър“.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица