Новини
Община Севлиево ще кандидатства по проект „Социално включване”
Община Севлиево изготвя проектно предложение за създаване на Общностен център за деца и семейства, с който ще кандидатства по проекта за Социално включване на Министерството на труда и социалната политика, финансиран със средства от Световната банка. Основната цел е превенция на социалното изключване и намаляване на бедността сред децата чрез инвестиции в ранното детско развитие. Чрез подобряване на готовността на децата за включване в образователната система и подкрепата за формиране на родителски умения сред уязвимите групи родители се цели ограничаването и предаването на бедността между поколенията.
Проектното предложение на oбщина Севлиево предвижда изграждане на Общностен център за деца и семейства, с предлагане на здравни, образователни и социални услуги на територията на цялата община. Продължителността на проекта е 24 месеца, като през първите 12 се предвижда строителство и оборудване на Общностния център, част от който ще бъде нова детска градина, построена на мястото на ЦДГ „Радост2”. В останалите 12 месеца ще се реализират всички дейности по предоставяне на интегрираните услуги. Една част от услугите ще се предлагат 18 месеца в съществуващите Център за обществена подкрепа (ЦОП) и Дневен център за деца и младежи с увреждания (ДЦДМУ).
По проекта ще се назначи персонал за предлаганите услуги (социални работници, педагози, психолог, педиатър, медиатор – представител на уязвимата общност и др.) и ще се сформира мобилен екип за подкрепа на деца и родители в риск от населените места на общината. Исканото финансиране по проекта ще е в рамките на максимално допустимата стойност 12 000 000 лв. и общинско съфинансиране – 93000 лв.
Проектът обхваща само деца на възраст от 0 до 7 години и техните родители, както и бъдещи родители от рискови групи. Услугите са разделени в две групи с оглед възрастта на целевите групи деца – за деца до 3 годишна възраст и за деца от 3 до 7 годишна възраст.Основните целеви групи деца в риск (0-7 г.) са деца от уязвими етнически групи; деца, за които родителите не полагат достатъчно грижи; деца на безработни родители; деца на родители, получаващи социални помощи; деца без личен лекар или чийто родители не са здравно осигурени; деца непосещаващи детска градина; деца с увреждания или с хронични здравословни проблеми.
Основните целеви групи родители (на деца от 0 до 7 г.) са родители от уязвими етнически групи; родители, получаващи социални помощи; безработни родители; родители на 3 и повече деца; самотни родители; бъдещи родители от уязвими групи; майки в рискова възраст; родители без или с ниско образование и такива, живеещи в лоши битови условия.Фокусът на услугите за деца до 3 годишна възраст е поставен най-вече на формирането и развитието на родителски умения, като за целта се предвиждат дейности за формиране на умения за отглеждане на децата и за подкрепа на родителите в процеса на отглеждане на децата.
Ще се сформират родителски групи, ще се предоставят възможности за индивидуално консултиране, включително и чрез мобилния екип с подкрепа на място, ще се предоставя и по-специфична подкрепа за деца с увреждания и техните семейства.
За децата от 3 до 7 г. услугите основно са насочени към интеграция в детските градини и подобряване на училищната готовност. Наред с останалите дейности за групата деца от 3 до 7 г. основните услуги се фокусират върху групова и индивидуална работа с децата и техните семейства. Като за да има пълноценно социално включване ще се работи и с тези деца и родители, които не попадат в рисковите групи по проекта. Ще бъде подпомогната интеграцията на децата в риск чрез намаляване на таксите за детска градина.
По проекта се предвижда обучение на доставчиците на социални услуги и персонала в детските градини и детските ясли, което ще се осъществява от Министерство на труда и социалната политика.
Новини
В Габрово отбелязват 130 години от първата българска ТПК „Напредък“


С тържествено честване в Габрово ще отбележат 130 години от създаването на първата българска трудово-производителна кооперация „Напредък“. Събитието ще открие заместник-министърът на труда и социалната политика Гергана Алексова-Великова. То ще се проведе на 14 октомври от 13.00 часа в залата на Регионалния център за социална икономика – Габрово на ул. Успех, 1, партер.
Официални гости на честването ще бъдат доц. дн Владислав Лазаров – председател на Националния съюз на трудово-производителните кооперации, проф. Стефан Мичев и Нели Томова. Те ще представят книгата си „Трудът – непреходна ценност. 130 години трудово- производителни кооперации в България“.
След представянето на книгата, зам.-министър Алексова-Великова и гостите на празника ще поднесат цветя на паметната плоча на ТПК „Напредък“ на ул. „Пенчо Славейков“, 8 в кв. „Шести участък“. Кварталът е известен в миналото като историческото сърце на Габрово, обществен и търговски център на града от края на 19 в. до първата половина на 20 в.
На това място на 1 октомври 1895 г. седем предприемчиви майстори-шивачи обединяват усилията си и учредяват шивашко-работническото дружество „Напредък“. А то поставя началото на кооперативния труд у нас. Събитието се организира в партньорство между Министерството на труда и социалната политика и Националния съюз на трудово-производителните кооперации (НС на ТПК).

Миналата година доц. дн Лазаров публично оповести честването на годишнината по време на откриването на документалната изложба „105 години от създаването на Националния съюз на трудово-производителните кооперации в България“. Той добави също, че 2025 г. е обявена от ООН за годината на кооперациите.
Честването на 130-годишнина от създаването на ТПК „Напредък“ и представянето на книгата за историята на трудово-производителни кооперации в България показват приноса на НС на ТПК за развитието на социалната икономика у нас. Партньорството между Министерство на труда и социалната политика и Националния съюз на ТПК, е ключово за съхраняването на традициите на социалното предприемачество.
Габрово е известен не само като люлка на българското новосветско образование и столица на хумора, но и като „българския Манчестър“ – индустриалния център на България през 20 в. Градът пази своето културно и историческо наследство, а традициите на габровските предприемачи са живи и до днес.


Крими
Оставиха в ареста габровец, хванат с кокаин, пико и марихуана


По искане на Окръжната прокуратура в Габрово бе взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ на обвиняем за държане с цел разпространение на различни видове високорискови наркотични вещества, при условията на опасен рецидив.
Състав на Окръжния съд уважи искането спрямо 35-годишния А.Д. от Габрово. Мъжът е привлечен в качеството на обвиняем за това, че на 05.10.2025 г. в Габрово, без надлежно разрешително съгласно Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, при условията на опасен рецидив, в обитаваното от него жилище в гр. Габрово държал с цел разпространение различни видове високорискови наркотични вещества – кокаин, метамфетамин и марихуана.
За престъплението по чл. 354“а“, ал. 2 т. 4 във вр. с ал.1 във вр. с чл. 29, ал.1, б.“а“ и б.“б“ от НК, за което А.Д. е привлечен в качеството на обвиняем, се предвижда наказание лишаване от свобода от 5 години до 15 години и глоба от 20 000 до 100 000 лева.
Съдът уважи становището на наблюдаващия прокурор, че от събраните до момента доказателства може да се направи обосновано предположение за авторството на деянието и е налице реална опасност обвиняемият да се укрие, както и да извърши друго престъпление.
Определението на Окръжен съд – Габрово може да бъде обжалвано пред Апелативния съд – Велико Търново.

Икономика
Преизбраха Пламен Петров за председател на ОП на КСБ – Габрово


Предприемачът Пламен Петров бе преизбран за председател на Областното представителство на Камарата на строителите в България – Габрово. Това се случи по време на редовното Общо годишно отчетно – изборно събрание на организацията, което се проведе в началото в началото на месец октомври.
Събитието събра членове на Областния и Контролния съвет, както и представители на строителни фирми от региона. Сред гостите бяха инж. Любомир Качамаков – заместник-председател на УС на КСБ, инж. Тодор Андонов и инж. Любомир Шербетов – членове на Изпълнителното бюро, както и Венцислав Дончев, председател на ОП на КСБ – Велико Търново.
Заседанието бе открито от председателя на ОП – Габрово, Пламен Петров, който приветства присъстващите и представи доклад на председателя на Областния съвет. В него бяха обобщени основните дейности на Камарата през изминалата година, както и ключовите инициативи, реализирани съвместно с други областни представителства в страната. Сред акцентите беше форумът „Идеи с бъдеще“, събрал в Арбанаси представители от Велико Търново, София, Ловеч, Русе, Плевен и Габрово.
Пламен Петров припомни и откриването на Камерната зала на Кукления театър в Габрово, на което са присъствали всички фирми, участвали в ремонта. В доклада бе споменато и награждаването на участниците в Националния конкурс „Преминал майстор през земята“, който се реализира в рамките на честванията, посветени на 225 години от рождението на майстор Колю Фичето. ОП на КСБ – Габрово осигури отличията, които Петров връчи на победителите.
След представянето на доклада, председателят на Контролния съвет Иван Иванов отчете финансовите резултати и предложи бюджетната рамка за 2026 година. Делегатите единодушно я одобриха, като насочиха вниманието си към бъдещи инициативи, свързани с квалификацията на кадрите и по-тясното сътрудничество с общините в региона.
В дух на прозрачност и доверие премина и изборът на новия Областен съвет. С тайно гласуване за председател бе преизбран Пламен Петров („Валентин Петров 2004“ ООД). Сред избраните членове са Манол Манолов („Масив Трявна“ ЕООД), Рачо Шейтанов („РГС“ ООД), Стойо Стоев („Фаворит 96“ ООД), Илиян Димитров („Илистрой“ ЕООД), Богомил Петков („Мазалат“ ЕООД) и Евгени Стоев („Пътстрой-Габрово“ АД). В Контролния съвет влизат Иван Иванов („Мегастрой 2014“ ООД), Васил Михайлов („Прометал 2000“ ООД) и Тихомир Галов („ТНТ Инженеринг“ ЕООД).
В края на заседанието инж. Любомир Качамаков изрази признание за активната дейност на габровската структура и поздрави Пламен Петров за последователната му работа. ОП Габрово издигна неговата кандидатура за член на Управителния съвет на КСБ, а Иван Иванов – за член на Контролния съвет.


-
Кримипреди 7 дни
Полицейско преследване като на филм завърши с кола по таван (снимка)
-
Новинипреди 7 дни
Димитър Георгиев с есе за България при победата над Турция
-
Икономикапреди 7 дни
Информационна среща за въвеждането на еврото ще се проведе в Габрово
-
Културапреди 7 дни
Държавен архив – Габрово отбелязва 66 години и професионалния празник
-
Икономикапреди 7 дни
НАП провери над 4600 търговски обекта по Черноморието
-
Любопитнопреди 5 дни
Празници на Севлиево, Празник на тиквата и Севлиевски есенен панаир
-
Любопитнопреди 5 дни
Ново поколение дентална диагностика в Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Христина Пенева и Калоян Петров са световни шампиони