Свържи се с нас

Култура

Дни на камерната музика – Габрово 2016 (Програма)

Четиридесетото издание на международния фестивал „Дни на камерната музика – Габрово“ ще се проведе от 8 до 15 септември

Published

on

снимка: Община Габрово, Архив

снимка: Община Габрово, Архив

Четиридесетото издание на международния фестивал „Дни на камерната музика – Габрово“ ще се проведе от 8 до 15 септември, съобщиха от местната общинска администрация. Фестивалът ще ни предложи 8 концерта, като запазва стремежа си да обновява своя афиш с нетрадиционни концерти и да разчупва рутината и стереотипите.

За пръв път от много години джазът ще присъства – с елитни музиканти, които обаче ще влязат в ролята на изпълнители на класическа музика. Новост за Габрово е и първият експериментален концерт на възглавници за бебета.

След 23 годишна пауза на фестивала отново ще има авторски концерт на български композитор с принос в развитието на музикалния живот в Габрово. Разширява се и концертната дейност в открити градски пространства, чиято цел е да привлече нова публика.

Запазва се традицията да присъстват големи имена в българското и световното изпълнителско изкуство и да се представят непознати млади таланти.

Някои от концертите имат свое мото, което ще помогне на всички, които за първи път ще прекрачат прага на фестивалната зала, да се ориентират по-лесно в музикалните послания. По този начин организаторите от Община Габрово се надяват да провокират любопитството на младите хора и те да станат бъдеща публика на този фестивал – запазена марка за висока култура.

По традиция повечето концерти ще се проведат в Художествената галерия „Христо Цокев“, където посетителите ще могат да разледат постоянната и гостуващите изложби.

Почти всички автори и част от изпълнителите, включени в „Дни на камерната музика – Габрово“ 2016 ще гостуват по желания на габровската публика отразени в анкетирането й през миналата година.

На 8 септември, четвъртък, от 19 часа, в Художествена галерия „Христо Цокев” тържествено ще бъдат отбелязани 70 годишният юбилей на композитора и диригента Милко Коларов и 40 години от създаването на Дни на камерната музика в Габрово. Програмата включва произведения от Милко Коларов и Панчо Владигеров като почит към двамата основатели на фестивала. Дебют в Габрово ще направи младият български пианист Емил Вучев – лауреат на международни конкурси. Ще бъдат изпълнени Седем пиеси за струнен оркестър от Панчо Владигеров, най-новото произведение на Милко Коларов „Парафраза за пиано и оркестър и Три пиеси из клавирния цикъл „Лирика“

На 9 септември, петък, от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“, дебют в Габрово ще направи камерното дуо Винченцо Мариоци от Италия – дългогодишен солист – кларинетист на Симфоничния оркестър „Санта Чечилия в Рим и живеещият извън страната български пианист Тодор Петров. Програмата влючва неизпълнявани в България Сонати за кларинет и пиано от Нино Рота, Ленард Бърнстейн, Александър Гречанинов и Паул Хиндемит,

На 10 септември, събота, от 11 часа, на откритата сцена на ул. „Радецка“, до старото училище „Радион Умников“, камерен ансамбъл от Софийски духов оркестър с диригент Юли Дамянов ще изнесе тематичен концерт със серенади от 18 и 19 век. Ще бъдат представени рядко изпълнявани в България творби от Волфганг Амадеус Моцарт, Лудвиг ван Бетховен и Рихард Щраус. При лошо време концертът ще се състои в Художествена галерия „Христо Цокев“. Входът е свободен.

На 11 септември, неделя, от 11 часа, в градинката до Театъра за пръв път в Габрово ще бъде изнесен концерт на възглавници за бебета. В тази любопитна инициатива включена в международния фестивал Дни на камерната музика Габрово 2016 участие ще вземат квинтет от медни духови инструменти. Програмата включва оперни и оперетни откъси из “Кармен” на Бизе, “Трубадур” и “Аида” на Верди,“Порги и Бес” на Джордж Гершуин, “Орфей в Ада” на Офенбах, откъси от мюзикъли на Андрю Лойд Уебър и Ленард Бърнстейн, валсове на Йохан Щраус. Входът е свободен, а при лошо време концертът ще се състои в зала „Възраждане“.

На 12 септември, понеделник, от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“, големият български джаз пианист Живко Петров ще изнесе рецитал с авторска музика. Програмата включва класически композиции в стила на Шопен, Шуман и Рахманинов, както и джаз повлиян от романтизма.

На 13 септември, вторник, от 19 часа, в Художествена галерия „Христо Цокев“ Фестивален клавирен квинтет съставен от изявените български инструменталисти Елена Дикова – пиано, Теодора Христова – цигулка, Йордан Димитров – цигулка, Иво Кръстев– виола и Христо Танев – виолончело ще представи рядко изпълнявани клавирни квинтети от Антонин Дворжак, Едуард Елгар и Георги Арнаудов.

На 14 септември, сряда, от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“, камерен хор „София“ с диригент Мария Русева (родена в Трявна) и ансамбъл от Габровския камерен оркестър ще направят българските премиери на кантатата „Стабат Матер“ от естонския композитор Арво Пярт и песен за Атина от Джон Тавернър. Програмата включва и три песни по текст на Пенчо Славейков от Красимир Кюркчийски и две песни по текст на Елисавета Багряна от Александър Текелиев.

На 15 септември, четвъртък, от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“, по традиция 40-то издание на Дни на камерната музика Габрово 2016 ще се закрие от най-класния български оркестър, Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ и неговият диригент проф. Пламен Джуров. Солист ще бъде известният джаз тромпетист Росен Захариев. Програмата включва първото изпълнение в България на Симфония за струнен оркестър от големия латвийски композитор Петерис Васкс и композицията на Петър Дундаков „Шестте вятъра“ за струнен оркестър, джаз тромпет и подготвен звукозапис.

40-то издание на Дните на камерната музика Габрово 2016 г. се реализира със субсидия от Община Габрово, Министерството на културата и Община Тун, Швейцария.

С билети за събитието можете да се снабдите от касите на Художествена галерия „Христо Цокев“ и Дом на културата „Емануил Манолов“.

Цени на билетите 6 лв.* абонаментна карта за всички концерти -25 лв. Абонаментна карта за ученици, студенти и лица над 65г. -18 лв. *

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица