

Култура
Летни изложби в Дома на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата
В разгара на летния сезон екипът на Дома на хумора и сатирата предлага на всички габровци и гости на града нова доза усмивки и добро настроение с две атрактивни изложби от музейния художествен фонд „Хумор на народите“. Тематичните колекции са специално подбрани за сезона на отпуските и съобразени с профила на туристите – семейства с деца, младежки компании, лагеруващи ученици.

снимка: Дом на хумора и сатирата
Изложбата „Детство мое, реално и вълшебно“ включва 82 черно-бели и цветни фотографии на автори от 24 държави. В колекцията са представени европейски майстори на фотографията от Австрия, Белгия, България, Германия, Гърция, Ирландия, Румъния, Русия, Франция, Турция, Унгария, Чехия, Швейцария и др., както и творци от по-далечни страни – Аржентина, Виетнам, Индия, Иран, Корея, Малайзия.

снимка: Дом на хумора и сатирата
Във фокуса на обектива са децата и техните реакции при опознаването на света – спонтанни, забавни, затрогващи, смешни, а понякога и поучителни.
Майсторските фотографии вълнуват зрителя и го правят съучастник в приключенията на палавниците, неусетно въвличайки го в чудната атмосфера на безгрижни игри, непринудени срещи, приказни истории и споделени мечти.
Втората тематична изложба е под надслов „Ябълката“ и включва 68 творби от няколко жанра. С карикатури по темата са представени 17 художници от България, Русия, Германия, Унгария, Япония и др. Сред 38-те графики и рисунки на 20 автори от 7 държави изпъкват творбите на безспорните майстори в жанра от Япония и България. Живописта е представена с платната Любен Зидаров и Георги Найденов (България) и Петер Йедличка (Чехия). В тематичната колекция са показани и 7 пластики от дърво, бронз, керамика и шамот, а сред авторите изпъкват имената на известните скулптори Георги Чапкънов и Александър Иванов.

снимка: Дом на хумора и сатирата
От древността, през митовете и легендите, та до наши дни ябълката е сред най-любимите плодове, както и символ на здраве, красота, благодат, съблазън, та дори и лого на една от най-големите технологични компании в света.

снимка: Дом на хумора и сатирата
Тя е забраненият плод от дървото на познанието в райската градина, който Адам и Ева изяждат. В християнския свят именно ябълката е онова изкушение, което накарало човеците да прогледнат и за злото под слънцето. В българската фолклорна символика ябълката означава плодородие, любов, младост, хубост, знание, мъдрост, здраве и дълголетие, но заедно с това съблазън, грехопадение, измамност, вражда, раздор и смърт.
Тематичната изложба „Ябълката“ предлага своеобразните тълкувания на този символ на художници от различни страни. Творбите са разнообразни, впечатляващи, интригуващи, предизвикващи усмивки, но и водещи до размисъл. Обща е обаче вълнуващата тема, пресъздадена неизменно с голяма находчивост и брилянтно чувство за хумор.
Изложбите вече са на разположение на почитателите на хумора и могат да се видят в зала 5 на габровската Весела къща до края на м. септември.
Автор: Дарина Маринчевска
Музей „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Проф. Светла Димитрова и Светлозар Тодоров представят музей „Етър“ на международен форум


Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова и ръководителят на отдел „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров участват в Международното лятно училище по музеология, което се провежда в Копер, Словения от 25 до 28 май.
Организатор е Международната фондация „Форум за славянски култури“, на която българският музей на открито е активен член. Тази година темата е „Ехото на наследството в бъдещето на музеите“.

Международното лятно училище по музеология разглежда развиващата се роля на музеите като динамични пространства, които свързват миналото с бъдещето. В основата на тази тема стои разбирането, че наследството не е статична колекция от артефакти, а жив и развиващ се разказ, който продължава да влияе на нашето настояще и бъдеще.
Това издание се фокусира върху това как музеите могат да съхраняват, преосмислят и предават културната идентичност пред лицето на съвременни предизвикателства като климатичните промени, глобализацията, дигиталната трансформация и променящите се обществени ценности.


Култура
ИМ – Дряново представя книгата „Фердинандеум“ на проф. дин Петър Стоянович


Поради големия интерес, само в рамките на два месеца, проф. дин Петър Стоянович ще бъде отново гост на Исторически музей – Дряново. На 29 май, четвъртък, от 17:30 ч. в залата за временни изложби към експозиция „Колю Фичето“ ще се състои представяне на книгата му „Фердинандеум“.
Изданието проследява ролята на цар Фердинанд I в процесите на европеизация на България в края на XIX и началото на XX век. Особено внимание е отделено на приноса му в сферата на държавното управление и обществения живот в периода 1887–1918 г.

Проф. Петър Стоянович – утвърден историк, университетски преподавател и общественик – ще представи лично труда си пред дряновската публика. Гостите на събитието ще имат възможност да задават въпроси, да получат автограф и да разговарят с автора.
Заповядайте на една вълнуваща среща, която ще ви пренесе в света на българската история и личностите, оставили траен отпечатък върху нея. Входът е свободен.


Култура
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!


Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.
Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.
Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.
Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.
Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.


-
Новинипреди 7 дни
ОФК Янтра заминава за силен турнир в Македония
-
Любопитнопреди 7 дни
Атракционен влак с парен локомотив ще пътува до Трявна от Горна Оряховица
-
Новинипреди 7 дни
Въвежда се контрол в реално време при предписването и отпускането на лекарства
-
Кримипреди 7 дни
Полицията разби оранжерия за марихуана в апартамент в Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Ден за борба със затлъстяването се проведе в парк „Маркотея“
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ излиза за победа в битката за бараж
-
Новинипреди 6 дни
Габрово ще отбележи тържествено 24 май
-
Новинипреди 6 дни
Таня Христова изпрати лично послание към габровските абитуриенти