

Култура
20 медала за славейчетата на Цветина Маринова

Най-младата школа по народно пеене у нас, с авторитет и традиции, с най-многоброен състав от ангелогласни таланти и разнообразен репертоар от автентични песни е заслужената висока оценка и признание за славейчетата на Цветина Маринова от престижния национален фолклорен конкурс „Песенна дъга над Кутев”. С грамота за отлична педагогическа и вокална работа бе удостоена Цветина Маринова – музикалният преподавател на Школата по народно пеене „Шарени цветенца” при Народно читалище „Развитие-1870”.
С 20 медала и поощрителна награда обогатиха колекцията си с престижни награди севлиевските певци. Във фолклорния конкурс в Котел участваха над 350 деца от цялата страна, в различните категории и възрастови групи – народно пеене и народни инструменти. Ярки, уникални гласове и музикални таланти се съревноваваха при голяма конкуренция. Забележително бе представянето на групата славейчета на Цветина Маринова – гордост, стимул и вдъхновение.
Бляскав дебют в конкурса с куп награди за най-малките народни певци. С медали за отлично представяне бяха удостоени Михаела Минкова, Калина Христова, Ивайла Петрова, Цветина Димитрова, Нора Хаджийска, Преслав Пламенов, Магдалена Чобанова и Мари Николова. С престижни златни медали се окичиха Зара Ненчева, Теодора Йонкова, Цветина Цонкова, Сияна Петрова, Далия Цонева, Радост Петкова, Габриела Иванова, Велизара Костова, Ивайла Тодорова и Крисиана Петкова. Сребърни отличия заслужиха Ирина Цонкова и Елеонора Вълева. С поощрителна награда бе отличен талантът на Веселина Петрова сред конкуренцията на певци от музикалните гимназии, в трета възрастова група. Отлично представяне в конкурса и за Венцислав Йонков.
„Благодаря на моите мили дечица и на родителите, които ги подкрепят и винаги са зад гърба ни! Благодарност за акомпанимента на акордеониста Александър Михайлов. Благодарност за подкрепата на читалищното ръководство и за осигурения транспорт от Община Севлиево. Всички се представиха достойно.”, сподели преподавателката Цветина Маринова с удовлетворение и гордост.
Автор: Десислава Димитрова,
секретар на НЧ „Развитие – 1870“ – Севлиево.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 7 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 7 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката