Свържи се с нас

Култура

Иконата „Разпятие Христово“ е акцент на месеца в ХГ „Христо Цокев“

Published

on

В навечерието на Великден за акцент на месец април, Художествена галерия „Христо Цокев“ представя Възрожденската икона „Разпятие Христово“.

Иконата е подписана: Рука Симеон от Трявна, което я датира в началото на ХIХ – ти век. Според проф. Атанас Божков неин автор е Симеон Коюв, за когото той твърди, че е: „живописец със скромни възможности“. Професор Асен Василев от своя страна определя Симеон Коюв като: „образописец и майстор на кухата резба“, изнасяйки данни, че не е открита нито една икона, подписана от зографа.

През 2013 г. Люба Цанева, уредник в тревненския музей, прави обобщението, че данните за Симеон Коюв са твърде противоречиви и пораждат по-скоро въпроси, отколкото внасят яснота относно живота и творчеството на иконописеца. Няколко години по-късно Мариела Стойкова от Национална галерия, Музей на християнското изкуство изказва смелото твърдение, че не съществува зограф Симеон Коюв. В случая става дума за погрешно разчитане на родословното дърво на Витановския род. Всичко това налага извода, че зад подписа Рука Симеон от Трявна, трябва да разбираме Симеон Цонюв, какъвто е и първоначалният запис в инвентарните книги на ХГ „Христо Цокев“. Той е третият син на тревненския живописец Цоню Димитров. Талантлив иконописец, оставил ни в наследство изящни икони в Троянския манастир, Търновско, Сивлиевско, Казанлъшко, Пловдив и разбира се в габровските църкви и Соколския манастир.

„Разпятие Христово“ е една от най-трагичните сцени, създадени от Възрожденските иконописци. В образите на представената икона разпятието е предадено сдържано, иконописецът използва строгия, лаконичен и условен език на символите.

Въображаемият простор е пресъздаден чрез синьо-резидавия фон на иконата. В него от земята до небето се извисява кръстът с разпнатия на него Христос – като мост, съединяващ земното и небесното царство. Красотата на образа не е загубена, по тялото му няма следи от физически мъчения, само скръбта в израза и движенията на заобикалящите го пресъздават мига. Композицията на иконата е спокойна и балансирана.  

Жестовете на фигурите, разположени около разпятието са сдържани и смирени. Богородица е изографисана вляво, с ръце, леко повдигнати към прикования Христос. Образът излъчва състрадание, но и увереност, която идва, за да балансира мъката на ридаещите Мария Магдалена и Йоан Богослов. Под укрепения в подножието си кръст, се вижда чернотата на пещера, олицетворяваща съкровеното, невидимото.

В недрата на земята се вижда череп, символизиращ прахта на първия човек Адам, върху който се стича кръвта на прободените с гвоздеи нозе на Христа – кръвта на Изкуплението. Чрез този символ зографите визуализират библейското твърдение, че всички умират, но възкръсват само повярвалите в Христос.

Реставрирана в началото на 2023 г. от реставратора д-р Стефко Аенски икона може да бъде видяна в Художествена галерия „Христо Цокев“ до 9 май 2023 г.

Автор: Нели Недева.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица