Свържи се с нас

Култура

Макет на Шести участък отпреди век и половина допълва проекта Мини Габрово

Published

on

Парк „Мини Габрово” се изгражда финално този месец в двора на бившето помощно училище, чиято сграда неотдавна бе предоставена за стопанисване на читалище „Будителите 2017”. Взаимодействието между културата и технологиите облагородява и естетизира мястото, превръщащо се в културно градско пространство, което носи характеристиките на габровския дух и традиции, премесени с иновативни интерпретации.

Изграждането на парк на миниатюрите е своеобразно продължение на миналогодишния проект на читалището „Габрово – 160 г. творчески град”. А идеята се роди от големия интерес от медиите, гражданите и туристически агенции. По време на хакатон, посветен на „Шести участък” бяха локализирани няколко проблема, единият от които е липсата на човекопоток в квартала.

Музейните работници, които организират градски турове с туристи изтъкват, че стигат до там и спират, защото няма какво да им бъде показано. Така се появи идеята за следващия проект на читалище „Будителите 2017”, който постепенно придвижва идеята за нова атракция на града.

Разположен в двора на читалището, паркът на миниатюрите слага началото на ново културно пространство, което да привлича както габровци, така и туристите. Защото, когато си в региона и се чудиш как да планираш почивката си, или коя да бъде основната ти локация за настаняване, е естествено да избереш да нощуваш в центъра, а ако вечерите са изпълнени с културни събития в приятна градска обстановка, ще е още по-привлекателно.

Тава са част от мотивите на създателите на проекта, който спечели подкрепата на Програма „Култура” на Община Габрово в нейния приоритет „Артистични намеси в градска среда”.

Миналата година, по споменатия вече проект на читалището, Климент Генчев изработи макети на пет знакови сгради на Габрово, които представляват архитектурно богатство на града, част от което, изгубено. Облагородени и обновени, те начертаха идеята за парка.

За малко повече от три месеца, художникът изработи още един макет, с внушителни размери 200 cм на 110 см, който пресъздава голяма част на стария габровски квартал „Шести участък” от края на 18-ти и началото на 19-ти век, когато улиците са били изпълнени с работещи дюкяни, кръчми и кафенета. Макетът е снабден със соларно захранване и неговите прозорци и уличните фенери ще светят вечерно време и нощем.

Всички макети ще бъдат поставени върху масивни и здрави постаменти под стъклени куполи, така че да издържат целогодишно на атмосферни влияния и да се запазят невредими.

На този етап мини-вариантът на Мини Габрово включва макетите на Калпазановата къща, Вилата на Пенчо Семов, Дома на културата, Белодробната болница /Парахода/, Гарата и част от „Шести участък” с улиците ”Опълченска” и „Никола Палаузов”.

Авторите на идеята се надяват тя да стимулира търсенето на съвременни и нови модели за опазване и представяне на архитектурното наследство в градска среда и да насърчи дейностите по опазване и поддържането на обектите на архитектурното наследство в градска среда.

Както и да има пряко влияние върху мотивацията на младите хора да реагират на проблеми, свързани с опазването на архитектурното наследство. И разбира се, са ентусиазирани да продължат.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица