

Любопитно
Децата на ДГ “Мечо Пух“ – верни на родното изкуство, обичаи и традиции
В Детска градина “Мечо Пух“ – Габрово от години съществува традиция, щом есента разпилее топлите си багри по склоновете на планината, подготвителните групи поемат на път към вековните корени на потеклото си, потекло на българи.

Докосването до мъдростта, красотата и възвишените идеали на народното изкуство и бит, разкриват пред детските души богатството от идеи – духовни и материални, изпълват сърцата им с гордост и любов, с привързаност към миналото на род и родина, с оптимизъм и вяра за бъдещето.

В изпълнение на дейностите от годишния план и по Програма за гражданско, здравно, екологично и интеркултурно образование и тази есен подготвителните групи посетиха „Боженски чифлик“ в село Съботковци.

На 15 и 16 октомври децата от ІІІ и ІV групи се докоснаха до древните тайни в хлебарството, поизцапаха ръцете си с брашно и тесто и месейки го вложиха своето въображение и усещане за красота, измайсторявайки уникални ароматни хлебчета за радост на присъстващите родители и учители.

Само след няколко дни, на 22 октомври, същите групи посетиха село Гарван по покана на НЧ “Христо Ботев 2008“, във връзка с проект на читалището за провеждане на интерактивни форми на неформално екообразование “С празна крина хамбар не се пълни“.

Посещението на музейната експозиция и практическото усвояване на народни художествени и домашни занаяти: плетене на плет, варене на царевица на пещ, месене на хляб и др., въведоха децата в света на народното изкуство, българския фолклор, традиция и бит.

Това е най-прекият и естествен път за получаване на екологични знания и ценностно ориентиране, за приемане на природата като вдъхновител на всичко, сътворено от пъргавите пръсти на българина, а нейната красота като предпоставка за хармония.


А ние, възрастните, сме убедени, че всичко видяно, чуто и преживяно, децата ще отнесат със себе си в своето ежедневие и в бъдещето.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Концерт „Дървото на влюбените“

Любопитно
„Българската литература nakratko“ на Иво Сиромахов гостува в Габрово


Как може един учител да задържи вниманието на учениците в час по литература? С упорство и изобретателност – като буквално играе произведенията и биографиите на авторите!
Заповядайте да видите как се случва това и да се посмеете на премиерата на „Българската литература NAKRATKO“, на 21 февруари от 19.00 часа в зала „Възраждане“ в Габрово.
Авторът на постановката Иво Сиромахов разказва за абсурдната ситуация в българското образование и нелепостите, с които се сблъскват ученици и учители. Режисьор на творбата е Златомир Молдовански, художник-сценограф Ивелина Минева, а музикалното оформление е дело на D-Trax.
Премиерата в Габрово се случва благодарение на Продуцентска къща „Ажур Пико“.
На сцената на зала „Възраждане“ публиката ще види в ролята на трима изтерзани, но усърдни учители, Мария Игнатова – за която това е дебют на театрална сцена, Ненчо Илчев и Антоан Петров.
Изправени пред предизвикателството да преподадат българската литература атрактивно и модерно, така че да бъде разбрана от съвременните ученици, те избират забавен подход. Всеотдайно разиграват конфликтите между Иван Вазов и Пенчо Славейков, Йовков и Елин Пелин, любовния триъгълник между Яворов, Лора и Мина и правят инсценировки на моменти от „Под игото“, „На браздата“, „По жицата“.
Постигат ли целта си? Заповядайте да разберете сами! Заповядайте да гледате премиерата, която ще разсмее всеки от сърце, улавяйки точно с горчива ирония моменти от битието на българското образование.
Билети за представлението Ви очакват във фото „Спринт“, на централната ул. „Радецка“ №24-26 в Габрово. За повече информация и резервации: тел. 0894 654 920 – Даниела Метева.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Държавният архив показа как се е празнувал Трифон Зарезан


Днес, 1 февруари, празнуваме Трифон Зарезан. Държавен архив – Габрово показа как се е отбелязвал празникът в миналото, публикувайки снимки и припомняйки ни какво повелява обичаят.

Традицията повелява жените да омесят пресен хляб, да сготвят кокошка, пълнена с ориз или булгур. Извършва се ритуална резитба на лозята, с която се поставя началото на земеделската година.

Мъжете взимат в нова вълнена торба всичко приготвено, заедно с бъклица вино и отиват на лозето. Прекръстват се, отрязват по три пръчки, отново се прекръстват и извършват ритуала „зарязване“, т.е. поливат с виното, което са донесли.
Един от тях се избира за Цар на лозята, около когото всички се събират, окичват го с венци от отрязани лозови пръчки и играят хоро.

Представените снимки са от отбелязването на празника в с. Бериево, Севлиевско, през 1966 г. и се съхраняват в Държавен архив – Габрово, фонд № 817 „Окръжен център за фотопропаганда и фотооблсужване – Габрово”.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
-
Икономикапреди 7 дни
Представиха възможностите за подпомагане за ВЕИ в предприятия и домакинства
-
Любопитнопреди 7 дни
Зимни забавления по габровски в миналото
-
Новинипреди 7 дни
Работещите в „Български пощи“ готвят стачка, стартира подписка
-
Новинипреди 7 дни
„Титан гард“ е новият шампион на Габрово!
-
Новинипреди 7 дни
Община Трявна и „Четири лапи“ представиха проекта им за борба с популация на бездомни животни
-
Любопитнопреди 4 дни
Трявна спечели конкурса за „Най-активна община“
-
Новинипреди 7 дни
Годишната план-програма за пътна безопасност на движението бе приета
-
Кримипреди 7 дни
Арестуваха 26-годишен заради пико и марихуана в Габрово