Свържи се с нас

Култура

Девети фестивал „Вълшебникът театър“

Published

on

„Когато завесата бавно се вдигна, имах чувството, че ще припадна. Всъщност се вдигаше завесата на моя живот.“ – Сара Бернар – с този цитат и с приветствия секретарят на читалище „Развитие-1870” – Севлиево Нели Тотева-Георгиева откри Деветия национален фестивал на любителските театри „Вълшебникът театър”.

Той се проведе на 7, 8 и 9 октомври в града. Организатори на фестивала за девета поредна година са читалище „Развитие-1870” и Община Севлиево. Съставите, които участваха бяха от Бургас, Казанлък, София, Габрово, Русе, Варна, Велико Търново, Пазарджик, Поморие.

снимка: НЧ „Развитие-1870“ – Севлиево

Три дни организатори, публика и жури се удивляваха от талант, прецизност и красота. За всеки един спектакъл имаше поканена публика от детските градини и училищата в града. Така, над 2000 деца от Севлиево имаха възможност да гледат отлични спектакли, подбрани според възрастта им.

Председател на журито беше Крум Гергицов – драматург и театровед, Никола Узунов – режисьор към НЧ „Развитие-1870”, град Севлиево и Галя Христова – организатор в читалището.

снимка: НЧ „Развитие-1870“ – Севлиево

Към основното жури имаше и детско такова в състав – Ива Стоянова, Ксения Димитрова, Ния Златкова, Соня Цонева, Георги Георгиев и Денислав Богданов.

На 9 октомври журито присъди индивидуални награди. За най-добра изпълнителка от Първа възрастова група бе отличена Дарина Добрева, за ролята й на Продавачката в спектакъла „От къде дойдоха бебетата” на Театрална формация „Усмивка”– Бургас. Награда за най-добър изпълнител от Първа възрастова група спечели Борис Джелепов, за ролята му на Боби в спектакъла „От къде дойдоха бебетата” на Театрална формация „Усмивка” – Бургас.

Награда за най-добра изпълнителка от Втора възрастова група бе присъдена на Мартина Юрганджиева, за ролята й на Баба Дара в спектакъла „Годеж” на Младежка театрална студия „Искра” – Казанлък. Награда за най-добър изпълнител от Втора възрастова група спечели Веселин Маринов, за ролята му на Бай Ганьо в спектакъла „До Европа и назад по байганьовски” на Младежки театрален състав „Смехоранчета” – Габрово.

Организаторите бяха предвидили и колективни награди. За най-атрактивен спектакъл награда се присъди на постановката „Скъсаните обувки” на Театър „Арлекин” при Арт център „Арлекин” – гр. Варна, режисьор Стоянка Гунчева. Наградата на детското жури за първа възрастова група се връчи за постановката „Добрата сполука” на Детска театрална школа „Пламъчета” при Народно читалище „Пламък-2016” – гр. Велико Търново, режисьор Мартина Атанасова. Наградата на детското жури за втора възрастова група беше за постановката „Неродена мома” на Театрална формация „Усмивка” при Народно читалище „Фар” – гр. Бургас, режисьор Румяна Кралева.

снимка: НЧ „Развитие-1870“ – Севлиево

Специалната награда на Бизнес сдружение „Севлиево 21 век” се присъди за постановката „Объркани” на Театрална школа „Юлий” при Народно читалище „Георги Сава Раковски – 1925”– гр.София, режисьор Велислава Арнаудова.

А специалната награда на Община Севлиево бе за постановката „Мечка” на Младежки театър „Приятели” при Младежки дом – Пазарджик, режисьор Александър Братоев. Наградата за най-добър спектакъл от Първа възрастова група се присъди на постановката „Малката Баба Яга” на Детско театрално студио „Светулка” при Народно читалище „Светлина – 1939” – гр.Поморие, режисьор Румяна Кралева.

Наградата за най-добър спектакъл във ІІ възрастова група грабнаха за постановката „Ненапразни усилия на любовта” на Театрално студио „Смехурко” при Център за изкуства, култура и образование „София”, филиал Банкя, режисьор Цвете Лазарова.

Голямата награда на Деветия национален фестивал на любителските театри „Вълшебникът Театър”, след единодушно решение на журито, се присъди за постановката „Меко Казано” на Драматичен състав при Национално училище по изкуствата „Професор Веселин Стоянов” – гр. Русе, режисьор Любомир Кънев.

„След три дни успешни спектакли, сияещи от радост лица, туптящи от обич сърца, присъдени дванадесет награди и магични мигове с „Вълшебникът театър”, с нетърпение очакваме Десетото юбилейно издание на фестивала догодина“, споделят организаторите на фестивала.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов

Published

on

На 4 юли , петък, от 17.30 ч. в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита трогателната фотоизложба „Светът на Улични сърца“. Изложбата е посветена на живота и обитателите на Приюта за безстопанствени кучета „Улични Сърца БГ“ в село Глушка.

Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на приюта, като видят света през погледа на неговите четириноги обитатели чрез силни, емоционални и разтапящи сърцето фотографии.

„Светът на Улични Сърца“ ще може да бъде разгледана до 28 юли, като всеки кадър от експозицията разказва история на надежда и преданост. Събитието насочва внимание към нелеката съдба на изоставените кучета и провокира хората да осиновят домашен любимец.

Зареди още

Култура

Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор

Published

on

Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.

С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.

Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.

Зареди още

Култура

Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново

Published

on

Тази събота, 5 юли, от 11.00 часа, в храма „Свети Никола“ в Дряново ще се състои тържествен концерт на мъжкия хор към храм „Успение на Пресвета Богородица” – Габрово и мъжкия хор към храм „Св. Троица” – Габрово.

Събитието се осъществява със съдействието на Архиерейско наместничество – Дряново и е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор – строител, които се организират от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерство на културата.

Преди концерта, от 09.00 часа, в църквата ще бъде отслужена Света литургия. Не е случайно, че музикалното събитие ще се състои именно в храма „Св. Никола“ – едно от най-значимите архитектурни постижения на възрожденския майстор Колю Фичето.

Построен през 1851 г., храмът е сред трите запазени негови обекта в родния му град. Именно тук той проявява своя собствен архитектурен почерк и създава един от шедьоврите си.

Обявен за паметник на културата от национално значение, храмът „Св. Никола“ е и една от най-посещаваните забележителности на територията на община Дряново.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица