

Култура
Девети фестивал „Вълшебникът театър“
„Когато завесата бавно се вдигна, имах чувството, че ще припадна. Всъщност се вдигаше завесата на моя живот.“ – Сара Бернар – с този цитат и с приветствия секретарят на читалище „Развитие-1870” – Севлиево Нели Тотева-Георгиева откри Деветия национален фестивал на любителските театри „Вълшебникът театър”.
Той се проведе на 7, 8 и 9 октомври в града. Организатори на фестивала за девета поредна година са читалище „Развитие-1870” и Община Севлиево. Съставите, които участваха бяха от Бургас, Казанлък, София, Габрово, Русе, Варна, Велико Търново, Пазарджик, Поморие.

Три дни организатори, публика и жури се удивляваха от талант, прецизност и красота. За всеки един спектакъл имаше поканена публика от детските градини и училищата в града. Така, над 2000 деца от Севлиево имаха възможност да гледат отлични спектакли, подбрани според възрастта им.
Председател на журито беше Крум Гергицов – драматург и театровед, Никола Узунов – режисьор към НЧ „Развитие-1870”, град Севлиево и Галя Христова – организатор в читалището.

Към основното жури имаше и детско такова в състав – Ива Стоянова, Ксения Димитрова, Ния Златкова, Соня Цонева, Георги Георгиев и Денислав Богданов.
На 9 октомври журито присъди индивидуални награди. За най-добра изпълнителка от Първа възрастова група бе отличена Дарина Добрева, за ролята й на Продавачката в спектакъла „От къде дойдоха бебетата” на Театрална формация „Усмивка”– Бургас. Награда за най-добър изпълнител от Първа възрастова група спечели Борис Джелепов, за ролята му на Боби в спектакъла „От къде дойдоха бебетата” на Театрална формация „Усмивка” – Бургас.
Награда за най-добра изпълнителка от Втора възрастова група бе присъдена на Мартина Юрганджиева, за ролята й на Баба Дара в спектакъла „Годеж” на Младежка театрална студия „Искра” – Казанлък. Награда за най-добър изпълнител от Втора възрастова група спечели Веселин Маринов, за ролята му на Бай Ганьо в спектакъла „До Европа и назад по байганьовски” на Младежки театрален състав „Смехоранчета” – Габрово.
Организаторите бяха предвидили и колективни награди. За най-атрактивен спектакъл награда се присъди на постановката „Скъсаните обувки” на Театър „Арлекин” при Арт център „Арлекин” – гр. Варна, режисьор Стоянка Гунчева. Наградата на детското жури за първа възрастова група се връчи за постановката „Добрата сполука” на Детска театрална школа „Пламъчета” при Народно читалище „Пламък-2016” – гр. Велико Търново, режисьор Мартина Атанасова. Наградата на детското жури за втора възрастова група беше за постановката „Неродена мома” на Театрална формация „Усмивка” при Народно читалище „Фар” – гр. Бургас, режисьор Румяна Кралева.

Специалната награда на Бизнес сдружение „Севлиево 21 век” се присъди за постановката „Объркани” на Театрална школа „Юлий” при Народно читалище „Георги Сава Раковски – 1925”– гр.София, режисьор Велислава Арнаудова.
А специалната награда на Община Севлиево бе за постановката „Мечка” на Младежки театър „Приятели” при Младежки дом – Пазарджик, режисьор Александър Братоев. Наградата за най-добър спектакъл от Първа възрастова група се присъди на постановката „Малката Баба Яга” на Детско театрално студио „Светулка” при Народно читалище „Светлина – 1939” – гр.Поморие, режисьор Румяна Кралева.
Наградата за най-добър спектакъл във ІІ възрастова група грабнаха за постановката „Ненапразни усилия на любовта” на Театрално студио „Смехурко” при Център за изкуства, култура и образование „София”, филиал Банкя, режисьор Цвете Лазарова.
Голямата награда на Деветия национален фестивал на любителските театри „Вълшебникът Театър”, след единодушно решение на журито, се присъди за постановката „Меко Казано” на Драматичен състав при Национално училище по изкуствата „Професор Веселин Стоянов” – гр. Русе, режисьор Любомир Кънев.
„След три дни успешни спектакли, сияещи от радост лица, туптящи от обич сърца, присъдени дванадесет награди и магични мигове с „Вълшебникът театър”, с нетърпение очакваме Десетото юбилейно издание на фестивала догодина“, споделят организаторите на фестивала.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Културапреди 2 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна