Свържи се с нас

Култура

Творчество, на основата на традициите

Published

on

Народно читалище „Христо Ботев 2008” в село Гарван проведе серия творчески работилници и ателиета, в сферата на визуалните и приложно-декоративните изкуства, и организира три фолклорни събора, с участието на любителските състави към читалището през изминалата една година.

Проектът „неЗабравени тадиции”, финансиран по програмата за  възстановяване и подкрепа на любителското творчество на Национален фонд „Култура”, съдейства за  развитието на творческия потенциал на любителите в изкуствата в няколко различни културни направления – български народни танци, художествени работилници, ателиета в сферата на декоративно-приложните изкуства: лендарт занимания – природни картини от природни материали; ателиета за изобразително изкуство – живопис, рисуване с водни и темперни бои, рисуване върху текстил; украса на предмети за бита със семена, моделиране със сено, строителни материали и други естествени материали.

Заниманията бяха ръководени от творци-професионалисти, осигурявайки широк достъп до разнообразни културни дейности и привличайки нови любители в тях, както и нови публики за разпространението им. 

Аудиторията получи широк и непосредствен достъп  до процеса на създаване на творческите продукти на артистите-любители в изкуствата. Най-масовото събитие бе Летният празник в с. Гергини, който е традиционен събор, по повод празника на Света Марина. Основен участник бяха любителските състави към читалището, но и още два танцови състава и фолклорни изпълнители.

На духовния празник на град Габрово – Петковден, читалището бе основен организатор на надиграването „Сгледно хоро”. 

В рамките на проекта се състоя и възстановка на гарванската „Лазарня” – характерен събор, който се провежда само в габровския край, а в село Гарван –  на Томина неделя. 

Двете големи събития в селата от кметството, близо до областния град привлякоха от там много публика и участници. Те имат своя принос към стремежа за децентрализация на културния живот в областта и привличането на нови участници към любителското творчество.

С финансиране по проекта Танцовият фолклорен клуб към читалището се утвърди като състав за любителско творчество. Той  представи пред публика ново творчество, специално създадено по време на проекта. А с участието си в масовите събори на открито и другите читалищни инициативи, достигна до широк кръг публика, включително деца и младежи, които едва сега се запознават със селския живот и българските традиции.

Достигна и до възрастните, които ги познават и точно затова им се наслаждават. Провеждането на творческите работилници и ателиета, читалището организира предимно на открито в унисон, със задачата на проекта да провокира вдъхновение от природата за творческо пресъздаване и личностна изява. 

Дългогодишният опит в провеждането на подобни инициативи показва, че най-малките са най-големите любители на всякакви активности, свързани с рисуване, създаване на авторски творби с ръце и въображение. Задачите, темите и формите бяха подбрани така, че да бъдат интересни и за възрастните, особено за юношите, които обикновено са най-незаинтересовани. Проектът подпомогна финансово дейността на Народно читалище „Христо Ботев – 2008” и осигури възможност за закупуване на сценични костюми – народни носии за танцьорите и озвучителна техника.

Публикацията е по проект „неЗабравени традиции” по Програма за възстановяване и развитие на организациите в областта на любителското творчество на Национален фонд „Култура”.

Култура

Мария Гетова и Биляна Тодорова представят пред габровци дебютните си поетични книги

Published

on

Габрово е четвъртата спирка от т.нар. „северен тур“ на две млади български авторки, участнички в проекта „Поезия на Севера“ – Биляна Тодорова и Мария Гетова, които ще представят пред габровската публика своите дебютни поетични книги – „Годината на Март“(2022 г.) и „Полуразпад“ (2023 г.)

Домакин на събитието е Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ в Габрово.

Биляна Тодорова е сценарист, поет и преподавател. Участник е в редица литературни събития, като на четенията си редовно изпълнява и авторска музика. Носител е на второ място в международния конкурс Sofia Singer Songwriter за 2019 година, а през 2022 г. излиза дебютната ѝ стихосбирка „Годината на Март“.

Мария Гетова е културолог и поет. Участва в литературни събития с разнообразни формати. Носител е на втора награда в Националния конкурс за поезия „Веселин Ханчев“ за 2022 г. През 2023 г. излиза дебютната ѝ стихосбирка „Полуразпад“, за която е номинирана в категория “Дебюти” на Националните литературни награди “Перото”.

Проектът “Поезия за Севера” се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура” по програма “Разпространение”.

Мария и Биляна споделят, че с нетърпение и радост очакват срещата в Габрово, защото искат да опознаят града и да се запознаят с нови хора, да поговорят със своите публики за детството…за писането…за градовете…за хората…за поезията…

Заповядайте в библиотеката на 14 май, вторник, от 17.00 ч. в читалня „Д-р Петър Цончев”.

Зареди още

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица