Новини
Честит Гергьовден – Ден на храбростта и българската армия!
На този ден честваме паметта на Свети Георги Победоносец (275-281 – 23 април 303). Той е войник в Римската империя, който е почитан като мъченик за Христовата вяра. Свети Георги е един от най-тачените светци в Източноправославната църква. Обезсмъртен в мита за Свети Георги и ламята, той е покровител на Канада, Каталония, Англия, Етиопия, Грузия, Гърция, Черна гора, Португалия, България, Сърбия, градовете Истанбул, Любляна и Москва.
Роден в Кападокия (Мала Азия), на 20 години му е дадена военната титла трибун, след като се проявява като пълководец. През 303 г., по време на управлението на император Диоклециан, е убит, тъй като е защитавал християнската вяра. На иконите Св. Георги Победоносец е изобразяван винаги на кон, а в краката му лежи убитата от него ламя.
Гергьовден в България се нарича денят, в който се чества Свети Георги Победоносец, 6 май. Обявен е за официален празник в Република България, както и за Ден на храбростта и Българската армия. Чества се и като главен празник на овчаря. Денят на храбростта започва да се чества в Българската армия още с нейното създаване.
Празникът се чества на 6 май, но е официално учреден на 9 януари 1880 г. с указ № 5 на княз Александър I Батенберг. По-рано на 1 януари с указ № 1 е учреден и военният орден За храброст – отличие, с което се удостояват извършилите подвизи на бойното поле.
През 1946 г. комунистическото управление прекъсва традицията на празника, обявявайки го само за „Ден на пастиря”. Традицията е възстановена на 27 януари 1993 г. с постановление № 15 на Министерския съвет. Гергьовден е най-празнуваният имен ден в България преди Ивановден.
Той е имен ден на носещите имената Георги, Гергана, Гинка, Ганка, Глория, Ганчо, Гено, Генчо, Генади, Гошо, Генка, Галина, Галя, Генко, Геновева, Габрил, Габрина, Габриела, Габриел и други имена, подходящи за празника. В българския народен календар Гергьовден е един от най-големите празници през годината и най-големият пролетен празник.
Познат е с имената Гергьовден, Гергевден, Гюрговден, Герги, Джурджовдън, както и Хъдърлез и Адрелес, сред мюсюлманите и помаците. Празникът е календарно обвързан-празнува се на 6 май и се чества във всички територии населени с българи. С него започва лятната половина на стопанската година, завършваща на Димитровден.
Според народните представи св. Георги освен покровител на земеделците, е и най-могъщият покровител на стадата, затова голяма част от обредните практики и обичаите, изпълнявани на този ден имат за цел да осигурят здравето и плодовитостта на живата стока. На Гергьовден рано сутринта се извършва ритуалното извеждане на животните на първа зелена паша (на попас), като стадото се подкарва със зелена пръчка.
На този ден се прави и първото обредно доене на овцете. Овчарите отварят вратата на кошарата и която овца излезе първа, украсяват главата и с предварително подготвен венец и я издояват (другаде се дои първата оягнила се овца). Ведрото, в което се дои овцата, е украсено също с венци или различни зелени растения и пресукани бял и червен конец (мартеница).
По същия начин са украсени и вратата на кошарата, както и самата кошара. Млякото на първата овца се издоява през сребърен пръстен, кравайче, венец, а някъде и през речен „гергьовски камък” с естествен отвор. Първите капки мляко се изливат на земята или върху яйце (не рядко червено), което после се заравя в земята. Някъде овчарите гърмят с пушки край стадото, за да изгонят злите духове. Широко разпространен е обичаят на този ден овцете да се захранят с обреден хляб, приготвен от жените.
Също така на Гергьовден става първото вкусване на мляко и млечни продукти през годината. Традиционно на Гергьовден се коли агне. На този ден всяка къща, независимо дали притежава или не овце, трябва да заколи агне, защото: Изборът на жертвеното животно е различен – някъде това е първото родено агне през годината, другаде – агнето на първата излязла от кошарата овца. Може да се взема предвид и пола (първото мъжко) или цвета (първото бяло) на животното. Преди да се заколи, то също се окичва с венец или цветя, захранва се със свежа зеленина, трици и сол (на някои места и с обреден хляб) и се запойва с вода; някъде го прекадяват с тамян или свещеникът му чете молитва. От солта и хляба, с които е захранено, дават и на другите домашни животни. В миналото агнето обикновено се е колело в къщата при огнището, като се е гледало кръвта му да опръска стената. На някои места според дебелината на кървавите бразди се гадаело плодородна ли ще е годината или не. След заколването се взима от кръвта и с нея се мазват децата по челото и бузите, за да бъдат здрави през годината. С тази кръв се мазват и праговете на вратите и ъглите на стаите. Останалата кръв се събира в съд, (в който също има зеленина), и се заравя в земята на чисто място (в смисъл далеч от бунище, тоалетна, капчук и др. места, които в народните представи се определят като „нечисти”), където не се стъпва.
На места в Южна България агнето се коли под плодни дървета и се следи кръвта да попие в земята. В Западна България пък агнето се коли при река, като кръвта му изтича във водата (ако е заколено в къщи, кръвта му се отнася и се хвърля в реката).
След празника костите на жертвеното агне също се хвърлят в течаща вода („да тече млякото като вода”), заравят се в нивата или в мравуняк („да се въдят овцете като мравки”). От тях някъде запазват кокалчето от предния десен крак, което използват на следващата година при украсата на обредните гергьовденски хлябове, както и предната плешка – с нея лекуват децата от уруки.
В Родопите по предната плешка се гадае за плодородието през годината и съдбата на стопанина. Обикновено агнето се пече цяло, като след изпичането се носи в църква, за да се освети или ако се пече на общоселската трапеза, свещеникът или стопанинът го прекадяват на място. Тя обикновено е общоселска.
Прави се извън селището някъде на зеленина – обикновено при оброчище, параклис или манастир (ако има такъв в близост). След като се освети, на нея се носят опечените агнета, обредните хлябове, прясно издоеното мляко и подсиреното от него сирене, квасено мляко и други подобни.
На този ден за първи път през годината се яде пресен чесън, който задължително присъства на трапезата. Край празничната трапеза отново се изпълняват обредни практики, свързани както с плодородието, така и с брачна насоченост. В някои райони на Източна България младите булки в началото стоят прави край трапезата, „за да стават високи конопите”, а после хукват да бягат, като децата ги замерят с трохи хляб за плодородие.
Другаде с бучки сирене за плодовитост са замеряни и младоженците. На Гергьовден, край трапезата, кумът ритуално събува сватбените чорапи на младоженката и сваля връхната ѝ сватбена дреха, като я забражда с женска забрадка, вместо носената досега булчинска.
На празничната трапеза (както и през целия ден на празника) цари веселие и се играят т. нар. „гергьовденски хора“. Играят се обикновено на песни с религиозно-митичен характер и такива, свързани с мотивите за св. Георги – обикалящ полето, побеждаващ ламята и отключващ изворите и влагата. Веселието е задължително по време на целия празник.
Икономика
Над 6 000 търговци все още начисляват 9% ДДС в противоречие със Закона
Над 6 000 дружества, собственици на търговски обекти, са начислявали погрешно 9% ДДС, вместо 20%, след 1 януари 2025 г. Това са констатирали служители на НАП при извършено наблюдение и анализ на данните, които постъпват в приходната агенция от фискалните устройства на търговците, чрез непрекъсната дистанционна връзка.
През първата седмица на новата година фискалните устройства, работещи в тези търговски обекти, са издали общо 631 391 фискални бонове за продажби, в които са регистрирани и отчетени обороти с по-нисък данък добавена стойност, с което са нанесли щети на бюджета за над 1 млн. лв.
Според преходните и заключителни разпоредби на Закона за данък върху добавената стойност, редуцираната ставката на ДДС от 9% се прилагаше до 31.12.2024 г. вкл. за ресторантьорски и кетъринг услуги, които се състоят в доставка на приготвена или неприготвена храна, както и продажба на пакетирани ястия за вкъщи.
НАП е информирала с писма търговците за необходимостта да направят нужните корекции във фискалните си устройства, за да изпълнят изискванията на закона. Те ще получат и обаждане по телефона от приходната агенция с указания за отстраняване на несъответствията, преди да им бъдат наложени санкции за допуснатото нарушение.
Любопитно
Hells’s kitchen гостува тази неделя в Трявна
Тази неделя, 26 януари, от 10.00 часа ще бъде заснет епизод от емблематичното риалити предаване Hell’s Kitchen в сърцето на възрожденска Трявна, съобщиха от местната администрация.
Старинният площад „Капитан дядо Никола“ ще се превърне в кулинарна арена, където на живо, пред погледа на стотици, отборите на „сини“ и „червени“ ще влязат в пряк двубой и ще готвят с много емоции под силно напрежение.
На място, тазгодишните претенденти за голямата награда, ще бъдат ръководени от шеф Виктор Ангелов, който ще открие събитието заедно с кмета на Община Трявна г-н Денчо Минев.
Екипът на популярното предаване гостува във възрожденския град по покана на общинското ръководство. Изненада за всички присъстващи ще представи су-шеф Никола Симеонов, който също ще пристигне с екипа на шоуто в Трявна.
Отборът, който спечели поставената задача, ще има възможността да посети музеен обект към Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – гр. Трявна и да се запознае отблизо с историята и занаятите на града.
Всички жители и гости са поканени да заповядат на площад „Капитан дядо Никола“, да се срещнат с екипа на „Hell’s Kitchen“ и да опитат традиционни за региона кулинарни ястия.
Крими
Разбита е наркогрупа, действала в Севлиево
Състав на Окръжния съд в Габрово определи мярка за неотклонение „задържане под стража“ по отношение на трима мъже, живущи в Севлиево, обвинени в извършване на тежки умишлени престъпления.
На едното лице, с инициали А.С., е повдигнато обвинение за това, че образувал и ръководил организирана престъпна група, създадена с цел извършване на престъпления, свързани с разпространение на наркотици, на територията на община Севлиево.
Другите двама от наркогрупата, с инициали А.А. и М.М., са привлечени в качеството на обвиняеми за участие в организираната престъпна група, както и за разпространение и държане с цел разпространение на високорискови наркотични вещества.
Съдът счете, че от събраните до момента доказателства може да се направи обосновано предположение, че трите лица са съпричастни към разследваната престъпна дейност и към престъпленията, за които им е повдигнато обвинение.
Съдът прие, че са налице и останалите изискуеми от закона предпоставки за налагане на най-тежката мярка за неотклонение, поради което уважи искането на прокуратурата.
Актът на Окръжен съд – Габрово, с който по отношение на трите лица е взета мярка „задържане под стража“, подлежи на обжалване или протестиране пред Апелативен съд – Велико Търново.
-
Културапреди 6 дни
Пласидо Доминго – син със зашеметяващо концертно шоу в Габрово
-
Културапреди 6 дни
ДХС събира произведения от габровския художник Иван Христов – Грога
-
Новинипреди 6 дни
Михаил Митов положи клетва като депутат на мястото на Томислав Дончев
-
Кримипреди 6 дни
Екипи на жандармерията се включиха в полицейска акция, проведена в региона
-
Любопитнопреди 3 дни
Ново масажно студио отвори врати в Габрово
-
Културапреди 3 дни
„Преминал майстор през земята“ кани младите таланти да почетат Колю Фичето
-
Кримипреди 2 дни
Тревожно: Почти 900 пътни нарушения в региона само за седмица!
-
Новинипреди 2 дни
Психиатричната болница в Севлиево вече и с грижа за здравето на деца и юноши