Свържи се с нас

Култура

НЕслучайна среща на Илина и Марин с прекрасния Васил Петров

Published

on

НЕслучайна среща на Илина и Марин с прекрасния Васил Петров

Концерт. Творческа суматоха. Усещане за изисканост и магнетичност. Ухание на празник. Ценителите на красивата музика на Васил Петров са в очакване на коледния концерт-бижу в зала „Възраждане”.  

Илина Таскова и Марин Колев, ученици от Национална Априловска гимназия, се срещнаха за кратък разговор-интервю с Васил Петров, преди той да стъпи на сцената заедно с Държавна опера – Русе, за да изпълни пред габровци прекрасните си песни.

Излъчвате стил и елегантност тази вечер. Предполагам, че и публиката Ви ще бъде такава в Габрово. Опишете ми как си я представяте?
Бил съм много пъти в Габрово. Винаги си представям публиката адекватна, на ниво. Публиката знае как да слуша, взискателна е.

Какво е чувството, когато пеете? Можете ли да го сравните с някакво друго чувство?
Не може да се сравни. Пеенето е и физически полезен процес. То те разтоварва. Оттам следва духовния процес, който никой не може да опише. Трябва наистина да преживяваш нещата, да не влизаш в рутината и клишето.

Имате ли някакъв специален ритуал преди да излезете на сцената?
Нямам специални ритуали, само кратка молитва.

Вдъхновението ли идва първо или понякога не го чакате, за да започнете да творите?
Апетитът идва с яденето! Понякога вдъхновението идва само, но друг път трябва да го предизвикаш, особено, когато нямаш време.

Обиколили сте много държави и градове. Къде оставихте душата си на сцената?
Навсякъде съм се опитал да оставя „душата си на сцената”. Както в Токио, така и в Габрово трябва да оставиш душата си, защото публиката е една и съща.

Коя е най-хубавата част от работата Ви?
Това е най-хубавата професия, защото правиш това, което най-много обичаш, а и ти плащат за него.

Опишете средата, в която творите?
Нямам офис, нямам определена среда. Сферата, в която съм не го изисква.

Успяхте ли да се срещнете лице в лице с щастието? Какво е Вашето определение за щастие?
Непрекъснато се срещам с него, когато съм на сцената. Щастието се проявява в музиката, във възможността да интерпретираш, да си „играеш” с това, което правиш, да го създаваш директно на сцената.

Кое е  най-голямо Ви постижение?
Всеки един от концертите ми е сам по себе си постижение, всеки един е специален за мен.

Трите думи, които Ви определят са
Не мога да се самоопределя, тъй като няма да е вярно.

Обичате да рисувате. Любимото Ви направление в рисуването е
Живопис.

Имат ли общо композирането на музика и рисуването?
Цветовете са адекватни. И в живописта, и в музиката има 7 тона.

Любимият Ви художник е
Много са: Мирó, Моне, Ван Гог.

Любимият Ви цвят е
Светло синьо.

Препоръчайте ни една книга и един филм?
Библията, „Пътешествие с Чарли” на Стайнбек, филм – “Birdman”.

Какво ще си пожелаете за Коледа?
Най-баналните неща – да съм здрав и всички около мен да са здрави. Да имам успехи, да мога да покажа всичко, което съм и което нося в себе си.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица