

Култура
Габровският театър представя страната на театрален фестивал в Украйна
Габровският драматичен театър ще представи България на XII-я Открит театрален фестивал „Хомо луденс“ в украинския град Николаев, който се провежда от 1 до 10 октомври 2021 г. Участието на габровската трупа ще бъде със спектакъла „Салиери“ на режисьора Петринел Гочев. То е по покана на „Николаевския академичен художествен руски драматичен театър“, който е организатор на конкурсния фестивал. Представлението ще се състои на 7 октомври от 19.00 часа местно време на голямата сцена на Николаевския театър.

В постановката участват актьорите Димо Димов – в ролята на Салиери, Таня Йоргова и Петко Петков – различни персонажи от обкръжението на Салиери, както и пианистката Инес Симеонова. Художник и сценограф на спектакъла е Гергана Лазарова – Рънкъл, а фотограф – Росина Пенчева. Представлението е създадено по пиесата „Амадеус“ на Питър Шафър в превод на Мария Змийчарова.

Първоначално замислен като моноспектакъл от режисьора, впоследствие „Салиери“ е разработен като спектакъл. Петринел Гочев и габровската трупа го създават специално за честването на Международния ден на театъра на 27 март 2020 г. в Николаевския театър. Визитата не се осъществява, заради пандемията, предизвикана от Ковид-19. Тази година ДТ „Рачо Стоянов“ ще представи постановката в конкурсната програма на XII-я фестивал „Хомо луденс“. За втори път габровският театър участва във форума в Николаев. Първото представяне беше със спектакъла „Свекърва“ на реж. Петринел Гочев през октомври 2019 г.

В „Салиери“ на ДТ „Рачо Стоянов“ има съвсем ново режисьорско преосмисляне на пиесата от Питър Шафър. Тук отсъства познатият наратив от филма „Амадеус“ на Милош Форман, в чийто център е жизнерадостната, лековата и хлапашка натура на гениалния композитор. В прочита на Гочев сюжетната линия се разгръща изцяло през погледа на Салиери – завистливия и не толкова талантлив съперник на Моцарт. Зрителите стават свидетели на житейската му изповед, душевна борба, противопоставяне на Бога и отрицание на гениалността. Разказът за Амадеус е породен от невъзможността да има разказ за Салиери без Моцарт. Това е историята на Салиери срещу Амадеус – откровена, неподправена, присмехулна, за да стигне до себепознавателния катарзис на собствената ограниченост на италиянския композитор.

В постановката са използвани музиковедски елементи – от история на музиката, теория на хармонията, които допълнително подсилват изграждането на образа на Салиери като педантичен, вманиачен до рационализъм музикант. Музиката към спектакъла се изпълнява на живо от пианистката Инес Симеонова, която е корепетитор-преподавател в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София. Включени са откъси от творчеството на Моцарт – „Дон Жуан“, „Вълшебната флейта“, „Сватбата на Фигаро“, „Реквием“, „Меса“, втора част от „ХХIII концерт за пиано“, част от сонатите. В музикалния подбор на произведенията влизат също втора част от „Концерт за пиано и оркестър“ от Антонио Салиери, кратки откъси от произведенията на Хендел, Й. С. Бах и Шопен.

Освен професионалното изпълнение на пиано, публиката ще чуе живо изпълнение от актьора Димо Димов, който играе Салиери. Като част от ролята си, той ще изпълни „Фантазия“ от Моцарт – специално разучена за спектакъла.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Културапреди 7 дни
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“