

Култура
Учителка от Враца спечели наградата на Национален център „Музейно училище“
Учителката Малина Тодорова от СУ „Христо Ботев” във Враца спечели наградата на Национален център „Музейно училище” (НЦМУ) към Национален музей на образованието – „Музейните ресурси в онлайн обучението“.
Награда е предметна – таблет, а урокът на госпожа Тодорова ще бъде споделен в онлайн Музейното училище nmo-shkolo.com.
Отличената разработка е комбиниран урок на тема „Паметниците на материалната култура на древните траки във Враца и Врачанско ”, реализиран с ученици от V клас с участието на музеен специалист – археолога доц. д-р Нарцис Торбов. В него са използвани онлайн ресурси от Регионален исторически музей – Враца. Проведени са два учебни в електронна среда: по история и цивилизации и час на класа (патриотично възпитание).
Журито присъди и три поощрителни награди – издания на НЦ „Музейно училище“, за: Илиана Илиева-Дъбова от Българско неделно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Барселона; Василена Илиева – старши учител по история и цивилизации от 22. СЕУ „Г. С. Раковски“ в София; Йорданка Сиракова – главен учител начален етап, и Боряна Ангелова – учител ЦОУД, от ОУ „Яне Сандански” в Пловдив. Техните практики също ще бъда споделени онлайн.
Всички учители, представили разработки за наградата, получават грамота от НЦ „Музейно училище”.
Наградата „Музейните ресурси в онлайн обучението“ беше обявена в началото на 2021 година от НЦМУ – партньорска инициатива на Национален музей на образованието и Регионално управление на образованието – Габрово. За нея имаха право да кандидатстват учители, разработили и реализирали съвместно с музейни специалисти урок по учебната програма, в който се представя съхраненото в музеи и галерии културно наследство чрез съвременни информационно-комуникационни технологии.

Целта на наградата е да стимулира учители, които прилагат творчески подход в използването на музейни ресурси в онлайн обучението; да насърчава връзката между образователни и културни институции и да популяризира добри музейно-педагогически практики.
Национален център „Музейно училище” благодари на всички участници за инициативността, креативността и ангажираността с идеята на наградата.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Културапреди 7 дни
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“