Култура
Поля Йорданова с грамота от Министерство на културата

Актрисата Поля Йорданова от габровския драматичен театър получи грамота „за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност“ от министъра на културата проф. Велислав Минеков.
Поводът за отличието бе 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност. Официалната церемония се състоя на 23 май в Националната галерия – „Двореца“.

Министър Минеков награди изтъкнати наши творци за високите им постижения и принос в развитието на българската култура и духовност. „Златен век“ – огърлие и грамота, получиха проф. Виктор Чучков, Величка Велянова, Емил Табаков, Кирил Дончев и проф. Илия Илиев. „Златен век“ – звезда и грамота, бяха връчени на Асен Аврамов, проф. д-р Велислав Заимов, проф. Евгени Кузманов, проф. Йосиф Радионов, проф. Стойка Миланова и Зафер Галибов.
Много актьори, режисьори, преподаватели, композитори, музиканти, поети, журналисти, изследователи в областта на историята, етнографията, музиката и културата, филмови критици и други творци бяха наградени с почетен знак „Златен век“ – печат на Цар Симеон Велики – златен и сребърен, както и с грамоти.

Освен габровската актриса, в същата категория бяха отличени: авторката на стихосбирки Ели Видева, режисьорите Денислав Янев и Петър Петров Пашов, актрисата Елена Телбис, сценографите Владислав Илиев и Илияна Кънчева, изкуствоведът Таня Станева, художниците Мария Налбантова, София Грънчарова и д-р Радостин Седефчев, цигуларката Лора Маркова и балерината Ромина Славова.
Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и девет български читалища от страната получиха грамота за принос. Министър Минеков връчи грамоти за принос в популяризирането на българската култура на германската журналистка Барбара Йортел и писателя Веселин Портарски, който живее в Германия.

По-рано този месец, на 11 май, Поля Йорданова спечели „Икар“ в категория „дебют“ на националните театрални награди на Съюза на артистите.
Отличието е за ролята ѝ на Наташа от спектакъла „Мечтата на Наташа“ на ДТ „Рачо Стоянов“ под режисурата на Ана Батева. Снимките от церемонията, посветена на 24 май, са на Министерство на културата.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Две „Златни лири на Орфей” за Музикален клуб „Весела”

Талантливите пианистки Невин Халил – 3 клас, и Мира Русинова – 9 клас, от Музикален клуб „Весела” се завърнаха с най-високото отличие от Международния конкурс „Орфееви таланти”- Пловдив-2026.

В своите възрастови групи, те доказаха за пореден път музикалните си качества и спечелиха златни медали, въпреки силната конкуренция на възпитаници от музикалните училища.
Журиращата комисия от преподаватели в Музикалната академия в Пловдив специално поздрави двете габровски деца и техния преподавател Весела Пенева за отличните изпълнения и интересната им програма.
Международният конкурс „Орфееви таланти” се провежда от 2015 година насам. Организиран от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“-Пловдив, той успя да се превърне от локален конкурс с фолклорна насоченост до мащабен форум с многопосочни направления в областта на музиката, танцовото и изобразителното изкуство.
Тази година специален гост и член на журито в няколко категории беше проф. д-р Ришард Минкевич, ректор на Музикалната академия „Станислав Монюшко“ в Гданск, Полша.


Култура
Историческият музей в Дряново обяви Петия национален пленер по живопис

Исторически музей – Дряново обявява провеждането на Петото поредно издание на Националния пленер по живопис „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“, който ще се състои в периода от 1 до 5 юли 2026 г. Пленерът се реализира с партньорството на Община Дряново и Съюза на българските художници (СБХ).
Инициативата има за цел да предостави възможност и творческо предизвикателство за съвременни художници да интерпретират онзи възрожденски дух и плам, който пренася поколенията през годините като през мостовете на Първомайстора.
Срещата на творците с богатото културно-историческо и архитектурно наследство на град Дряново, с неговите природни забележителности и с построените от майстор Колю Фичето обекти в родния му град, създава благодатна среда за задълбочени художествени търсения.
Пленерът няма определена сюжетна или жанрова насоченост, като на участниците се предоставя пълна свобода при реализирането на техните творчески идеи и пластични експерименти.
Събитието има конкурсен характер, като ежегодно се присъжда Наградата на град Дряново за живопис. В пленера ще участват петима художници от страната, като автори, участвали в предходното издание, нямат право на участие в настоящото. Кандидатите следва да изпратят творческа биография, снимки на до 5 свои творби (jpeg – формат), както и актуални имейл и телефон за контакт на адрес: office@museumdryanovo.com.
Крайният срок за кандидатстване е 30 април 2026 г. Одобрените участници ще бъдат уведомени до 15 май 2026 г. и следва да потвърдят участието си до края на май месец. Организаторите осигуряват на участниците нощувки, храна и транспортни разходи, както и художествени материали – по две платна с формати 50/60 см и 40/50 см.
Художниците могат да работят и върху други формати по собствен избор. Пленерът ще завърши с изложба на създадените по време на събитието живописни творби, като всеки участник дарява по две произведения за фондовете на Исторически музей – Дряново.
Наградата на град Дряново за живопис ще бъде определена от жури, с представители на Съюза на българските художници, Община Дряново и Исторически музей – Дряново и ще бъде връчена от Кмета на града при откриването на изложбата.
Отличеният автор ще получи възможността да представи самостоятелна изложба в залите на Икономовата къща в Дряново през следващата календарна година.
Събитието ще бъде широко отразено в печатни, електронни медии и в социалните мрежи. Ще се отпечата и каталог, включващ изданията на пленера, като участвалите художници ще получат екземпляр.


Култура
Васил Петров пристига с нова концертна програма в Габрово

Васил Петров гостува в град Габрово на 3 февруари с нова програма „30 години на сцена“ заедно с Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“, с маестро Деян Павлов. Представят едни от най-великите хитове и вечни класики в симфонична версия.
Концертът ще се състои в зала Възраждане с начален час от 19.00 ч. В програмата са емблематични шедьоври като Yesterday, Killing me softly, Besame mucho, My way, Nеw York, New York, I was made for loving you, боса нова теми, българска музика -„Девойко мари хубава“, неговият хит „Другият“, музика от филмите „Мисия невъзможна“, „Карибски пирати“, „Властелинът на пръстените“, „Междузвездни войни“ и още много незабравими мелодии.
На сцената, заедно с Васил Петров и Разградска филхармония, се присъединяват още джаз трио в състав – Йордан Тоновски -пиано, Христо Минчев-бас, Александър Каменов – ударни.
Концертът е част от национално турне на Васил Петров, което стартира през октомври миналата година и преминава с голям успех, поредица от бисове и силен интерес.
На 3 февруари в зала Възраждане ще се насладите на вечер посветена на джаза, поп, рок и българската музика и филмовата класика чрез интерпретацията на изключителния Васил Петров.
Вземете своя билет сега от касата театъра или онлайн от сайта на театъра dramagabrovo.com.


-
Любопитнопреди 6 дниФестивал на светлината в Габрово от 13 до 15 март
-
Любопитнопреди 5 дниГаброво търси новите лица на смеха
-
Любопитнопреди 2 дниВсяко „да“ носи своята загуба: една теория за избора
-
Кримипреди един денИван Халкин застава начело на полицията в Габрово
-
Новинипреди 2 дниПриключи ремонтът на плувния басейн в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“
-
Икономикапреди 2 дни2026: Годината на големия тест за България. Ще станем ли по-богати?
-
Кримипреди 2 дниВнимание: Зачестяват опитите за телефонни измами в Габровско!
-
Икономикапреди един денMarket tackle – дигиталният партньор за устойчив онлайн растеж









