Свържи се с нас

Култура

Изложба за Карл Кандулков е събитието за 2020 г. в областта на културата на Габрово

Published

on

Изложбата на Държавен архив Габрово за Карл Кандулков е събитието на Габрово за 2020 година в областта на културата.

Виртуално, на безопасно разстояние, но за съжаление без публика, Народно читалище „Будителите 2017“ за седми път обяви победителя в конкурса „Събитие в областта на културата“ – Габрово 2020. Но наградата бе връчена изненадващо и на живо, от ръка в ръка.

Връчи я Светослав Славчев, председател на читалището и комисията по избора на Събитие на годината. Получи я екипът на Държавен архив – Габрово и лично началникът на отдела Цветомира Койчева.

А причината е, че изложбата „Карл Кандулков – архитектът и ръководител на модерно Габрово” стана победител в тазгодишния конкурс с най-висок вот на публиката – 30 на сто от гласовете и 10 от 13-те възможни точки в оценката та журито.

Статуетката „Събитие на годината в областта на културата“ се придружава от 500 лева, сума, която инициаторите и организаторите на изложбата за Карл Кандулков, ще вложат за подготовката и издаването на каталог, който ще продължи изложбата.

Тази година първото място в комплексното класиране бе оспорвано. И докато изложбата на Държавния архив бе безспорен победител в оценката на публиката, новата Огледална зала на Дома на хумора спечели признанието на журито, което даде най-много точки на проекта на музея.

Само с две точки след нея и на второ място в класацията на журито се нареди проектът на „Будителите 2017“ – Мини Габрово.

В зрителската класация на втора позиция е Филмът „160 +” на Фондация „ОТ БГ“, с 20 на сто от гласовете.

В ТОП 5 от гласуването на публиката са още: Експозиция на открито „Габрово – център на знание и просвета, Национален музей на образованието – Габрово, книгата „Манол Цоков. Джазът – Мисията на един живот” – НЧ „Будителите 2017” и инициативите по повод 75-годишния юбилей на ДТ ”Рачо Стоянов” със спектакъла „Под игото 1894“ на режисьора Петринел Гочев и дигиталната инсталация „Да открехнем прозореца”.

Журито постави още три събития в ТОП 5 за годината, освен споменатите на 1-во и 2-ро място. Това са концертът „Минчо Минчев на 70 и Габрово на 160”, организиран от Община Габрово и Габровския камерен оркестър, Постоянната изложба „Огледална зала”с автор Невена Екимова на Музея “Дом на хумора и сатирата” и проявите посветени на 75-я юбилей на ДТ ”Рачо Стоянов” – „Под игото 1894“ и инсталацията „Да открехнем прозореца”.

Тази година в конкурса бяха номинирани 13 събития. За пръв път по идея на ръководството на читалище „Будителите 2017“ бе връчено отличие „Съвременен будител” за принос към развитието на културата.

Специалният плакет бе връчен на д-р Павлина Хинкова за успешните ѝ усилия за популяризиране на джаза в Габрово, издаването и промотирането на книгата „Манол Цоков. Джазът – Мисията на един живот“ с автор Владимир Гаджев. Павлина Хинкова е един от основателите на Клуба на будителите и на читалище „Будителите 2017“, понастоящем член на настоятелството на читалището. Основен инициатор и двигател на концертите „Следи“ в памет на Маестрото, на проекта „Евъргрийни“ на открито и Джаз на тротоара, както и поредицата безплатни здравни лектории за габровци и други.

Виртуалната церемония за приключването на конкурса „Събитие на годината в областта на културата“ – Габрово 2020 може да гледате във Фейсбук на страницата на НЧ „Будителите 2017“ и в youtube.

Започва конкурсът за събитието на 2021 година. Оглеждайте се, ослушвайте се, защото няма да мине и година и отново ще номинирате и гласувате.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Очаква ни запомнящ се финал на Международен куклен фестивал „Рачо и Дешка“

Published

on

На 27 юли, събота, в 17.00 часа Фондация „Арте Вива“, София ще открие програмата на последния фестивален ден от Международния куклен фестивал „Рачо и Дешка“ с представлението „Привет, магьосници, и сбогом“. Място на събитието е площад „Възраждане“.

По забавен и пълен с изненади начин, с много хумор и музика публиката ще разбере, че във всеки от нас се крие по една малка зла магьосница. Тя може да стане голяма и силна. Дали ще ѝ позволим, зависи от нас. Спектакълът разказва как малкият Башир успява да я победи със своята доброта. „Привет, магьосници, и сбогом“ е по мотиви от френски приказки. Постановката е на Ваня Йонкова, сценографията – на Свила Величкова, а музиката е композирана от Методи Иванов. В спектакъла участват Симона Нанова и Елена Грозданова.

В 17.50 традиционната за фестивала работилница ще занимае своите гости с голямата тема за буквите в нашата азбука. Това става възможно благодарение на партньорството на Регионална библиотека „Априлов- Палаузов“, която подкрепи проекта на Фондация „ОТ БГ“.

В 18.30 Театър ВЕСЕЛ – Велико Търново ще покани всички в зала „Възраждане“, за да се потопят заедно в света на една „Русалка“ по „Легенда за Лорелай“. Легендата за Лорелай е вдъхновявала творци от различни епохи. Тя разказва за красивата дъщеря на беден рибар, която пленявала стари и млади със своите омайващи песни. Това е старата и вечна история за свободния дух и за погубената любов.

Спектакълът носи атмосферата на суровия северен пейзаж и въздейства с вълшебството на приказка и с драматизма на антична трагедия. Драматизацията и режисурата са на Тодор Вълов, сценографията и куклите – на Наталия Гочева, а музиката – на Пламен Мирчев – Мирона. С участието на Елка Баланова и Веселин Василев.

Зареди още

Култура

Пет млади пианистки от МК „Весела“ ще свирят във Виена

Published

on

„Виена ни очаква” – под това мото премина концертът на децата от Музикален клуб „Весела” преди отпътуването за австрийската столица на лауреатите Невин Халил – 1 клас, Лорен Николова – 4 клас, Ай Хасегава – 8 клас, Полина Флориду – 9 клас и Адриана Кънева-10 клас. Те ще се представят „на живо” със своите музикални програми във финалите на Международния конкурс „Виенска класика”.

Възпитаничките на клавирния педагог Весела Пенева са сред отличените 65 деца, спечелили необходимия брой точки и получили покани за участие в заключителния тур във Виена, който предстои.

„Това е уникално постижение за нашия клуб“, сподели музикалният педагог Весела Пенева и продължи – „То ни прави безкрайно щастливи от постигнатия невероятен успех, а именно да бъдем забелязани и отличени измежду над 200 деца от 50 държави! Каква огромна чест е това за едни деца, които не се занимават с музика професионално, а свирят на пиано, просто защото им харесва! Във всяка възрастова група са поканени само по 10 участници. И моите момичета са между тях! това е изключително висока оценка, дадена ни от международното жури!“

„Скъпи Неви, Лори, Ай, Поли и Ади – в музикалната столица Виена, вие ще се докоснете до европейската музикална история, ще имате незабравими срещи с изкуството, ще свирите в хубави зали и ще се запознаете с деца-музиканти от различни националности! Вашата най-голяма победа е, че сте участници в една музикална олимпиада, която ще бъде прекрасен спомен за цял живот ! Олимпийския принцип гласи „Най-важно е участието..”, а аз бих добавила – и трудът, който влагаме! Вече съм напълно убедена, че всяко усилие рано или късно се възнаграждава ! Пожелавам ви да свирите с любов, мисъл и вдъхновение! Гордея се с вас, обичам ви и ви вярвам!“, добави още Весела Пенева.

Зареди още

Култура

В очакване на третата фестивална събота на Международния куклен фестивал

Published

on

Международният куклен фестивал „Рачо и Дешка“ продължава на 20 юли, събота, от 17.00 часа на площад „Възраждане“. За габровци и гости на града организаторите от Фондация „ОТ БГ“ са поканили Театър „Арт Ленд“, София и Държавен куклен театър Бургас.

„Гон, малката лисица“ е една трогателна приказка, която носи послание за лицето на невидимото добро. Представена е чрез интересна културна ценност на Япония, а именно – уличен театър „камишибай” или „театър в картини”, особено популярен през 30-те години на 20 век.

Актьорите, разказвачи на истории, обикалят с колело, на което има малка сценична кутия с поставена история в картини. Спектакълът представя интересна форма за общуване със съвременната публика.

Постановката и сценографията на „Гон, малката лисица“ са на Мария Банова. Ролите изпълнява Юлия Коларова. Постановката е на Театър „Арт Ленд“, София. Творческата работилничка, която започва в 17.50 часа, този път е за майсторене на изделия от хартия.

В 18.30 часа гостите от Бургас ще представят на публиката „Две пръчки и три съчки“. Не си мислете, че баба Хели е вехтошарка! В своята количка с три колелета тя събира какво ли не и го преобразява в герои, приказки и вълшебства, за да задоволи безкрайните прищевки на своята внучка Лили.

Крои, кове, лепи, сглобява, измисля и твори по пет приказки на ден без почивен ден. Тя е истински феномен! Авторът на текста на „Две пръчки и три съчки“ е Христина Василева. Нейни са и сценографията, и постановката. Музиката е на „Puppetspirit“ – Белгия. В ролята на баба Хели влиза актрисата Румяна Кралева.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица