Свържи се с нас

Новини

Кристина Сидорова: България може да стане по-добро място за живот

Published

on

„Най-важната задача е да върнем надеждата на хората, че държавата може да се развива по нов начин, че може да има управление с грижа за хората, честно и открито, със спазване на законите и правилата“, казва депутатът от Габрово Кристина Сидорова, която се бори за втори мандат под номер 2 в листата на БСП за България.

Kристина Сидорова е родена в Габрово на 24 април 1981 г. По образование е инженер и икономист. Завършила е Езикова гимназия „Екзарх Йосиф I“ в Ловеч, специалност комуникационна техника и технологии в Техническия университет – София, и магистратура „Стопанско управление“ в ТУ – Габрово. От 2013 г. до 2017 г. е председател на ОбС на БСП в Габрово, по същото време е общински съветник в групата на социалистите в града. Народен представител е от ПГ „БСП за България“ в 44-ото Народно събрание. Има син Андрей на 17 години. Владее английски и немски езици.

Г-жо Сидорова, вие сте от младото поколение политици в БСП. Много от връстниците ви избраха да търсят реализация в чужбина, вие защо предпочетохте България?
– Защото обичам България и Габрово, знам че звучи клиширано, но е самата истина. Не мога да си представя, че бих живяла на друго място. Вярвам, че човек се чувства най – добре там, където са му корените. Тук е семейството ми, приятелите ми. Знам, че и България може да се превърне в по-добро място за живот, само ако знаещите, честните и можещите обединим усилия това да се случи.

– Бяхте номинирана за листата на БСП с голяма подкрепа – единствена събрахте над 50% от гласовете на делегатите. С какво заслужихте доверието на другарите си?
– Първо искам да им благодаря за тази подкрепа, тя много задължава. 16 години съм член на БСП, работила съм със сърце и душа. През последните 4 години като народен представител бях всяка седмица в региона, срещах се с хората, поставях проблемите им в пленарна зала и пред отговорните институции и търсех решения. Опитах се да бъда гласа на област Габрово от парламентарната трибуна. Борих се срещу всяка една неправда, защитавах интереса на моите съграждани и те знаеха, че приемната ми винаги е отворена за тях.

– Бяхте сред най-активните депутати от БСП в 44-ото НС – съвносител сте на 28 законопроекта, имате 42 предложения за промяна между двете четения на закони, над 80 проведени приемни. Какво ще отчетете като реално свършено пред избирателите си?
– Всичко това, което казвате съм го отчела вече пред моите съграждани. Стараех се, всяка година да запознават хората с това, което съм направила. Отчетността е от изключително значение за мен, защото не веднъж сме били свидетели на народни представители, които виждаме в началото и чак в края на мандата им. Успях през този мандат да се срещна по няколко пъти с хората от област Габрово, и тези в общините и тези в селата.

Тези срещи са изключително ценни за мен, защото ми помагат да си сверявам часовника какъв е истинският живот в България, не оня който ни показват управляващите, а този, който с всеки изминал ден става все по – труден и по – труден. Наистина хората в България оцеляват на магия, изпитват чувство на безнадеждност и безперспективност. И тук е нашата най – важна задача да върнем надеждата на хората, че държавата може да се развива по нов начин, че може да има управление с грижа за хората, честно и открито, със спазване на законите и правилата.

– Имате зададени 139 въпроса и питания към министрите – каква част от тях бяха по проблеми на Габрово и има ли конкретни резултати вследствие на въпросите ви?
– Голяма част от въпросите бяха свързани с казуси от област Габрово, има и конкретни резултати, като например спирането на некачествен ремонт на пътя за Узана, стартирането на подмяната на довеждащия водопровод в Севлиево, асфалтирани бяха критични участъци от пътя към Крамолин и пътя до село Скалско. Подавала съм не един сигнал за злоупотреби и нарушения на различни държавни служители, които са понесли и своята отговорност. Сигнализирала съм за извършаване на незаконна сеч, защитавала съм правото на българските деца да получават качествени закуски в училище.

– Една от последните ви битки, която предприехте като депутат, беше срещу инсталацията за боклук в центъра на Трявна. Има ли развитие на този въпрос?
– Да, инвестиционното намерение е оттеглено и там няма да се изгражда инсталация за боклук. Мисля, че това е една победа на всички граждани на Трявна, с които заедно успяхме да спрем този проект, застрашаващ красивия облик и чист въздух на града.

– Два от големите проблеми на Габровска област са водоснабдяването и лошата пътна инфраструктура. Какви решения предлагате вие?
– Водоснабдяването е най – сериозният проблем в областта, засягащ община Севлиево и част от селата на община Габрово. С ускорени темпове трябва да продължи подмяната на източния водопровод, средствата задължително трябва да бъдат отпуснати в следващия бюджет на държавата, а не както сега да се разчита на постановления на Министерски съвет. Трябва да започне изграждането на язовир Нейковци и да се реши окончателно проблема с водата на Трявна.

Според отговор на министъра на регионалното развитие на мой въпрос за състоянието на пътната мрежа в областта, огромен процент от нея в критично лошо състояние. Нужни са целеви средства за ремонт на пътища от I, II и III клас. В момента има редица населени места, до които достъпът е наистина приключение.

– В изминалия мандат бяхте зам.-председател на комисията за борба с корупцията и конфликта на интереси – защо корупцията продължава да е болна тема за държавата ни?
– За изминалите 4 години борбата с корупцията от правителството на ГЕРБ и ВМРО остана само на хартия, неработещ закон, със сбъркана философия, създаде се мега орган за борба с корупцията КПКОНПИ, който не успя да заработи ефективно. Ситуацията с борбата с корупцията ми прилича много на латинската сентенция „ipos apud oves relinquish custodes – оставяш вълците да пазят овцете”

Убедена съм, че само с ефективна и реална борба с корупцията, можем да постигнем и икономически растеж, и по – справедлив и по – спокоен живот в нашата страна.

*Парламентарни избори 2021. Публикация съгласно договор за информационно обслужване. „БСП за България“ е с номер 4 в интегралната бюлетина, Кристина Сидорова е с преференция 102. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Крими

Старши комисар Пламен Иванов е новият директор на ОДМВР – Габрово

Published

on

Със заповед на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов старши комисар Пламен Иванов е временно преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР- Габрово.

Днес новият ръководител на областната дирекция бе представен пред състава от изпълняващия длъжността главен секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР – Габрово.

Старши комисар Пламен Иванов е роден на 01.12.1967 г. в Добрич. Завършил е висше образование в Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ и Великотърновски университет “Св. Св. Кирил и Методий”.

В системата на МВР постъпва през 1987 г. От 2020 г. изпълнява длъжността началник на Районно управление Трявна. Досегашният директор старши комисар Илиян Иванов е преназначен на друга длъжност в МВР.

Зареди още

Любопитно

Засяха първите дръвчета от гората на тамплиерите край Дебел дял

Published

on

23 април е Денят на българския светец Лазар Български Дебелдялски. Рицарите и Дамите от Командерията, носеща името на мъченика от село Дебел дял, посетиха селото и поднесоха цветя на паметната плоча пред родната къща на светеца.

Тя бе поставена през 2022 г от тамплиерите на Габровска област, по случай 220 години от смъртта му.

По данни на архимандрит Нестор от Великотърновската митрополия, още като малко момче, Лазар напуска родното място и отива в Анадола (Мала Азия). Там в Сома, Турция, става овчар. Той е силно вярващ християнин и скоро си навлича гнева на турците. По нареждане на турски големец го хвърлят в тъмница. След дълги изтезания, които Лазар покорно понесъл, изпълнен с любов към Христос, бил убит на 23 април 1802 г. на 28-годишна възраст.

Образът му е изписан в цял ръст в параклиса „Свети Архангели“ в Рилския манастир. Там е означено и родното му място Дебел дял. В него е построен храм, за който Богомил Петков и съмишлениците му тамплиери са едни от основните дарители.

По случай 250 години от рождението на Светеца, тамплиерите засадиха 25 дръвчета медоносна липа. С това поставиха началото на тамплиерска гора край село Дебел дял.

Зареди още

Новини

Междинна конференция за напредъка на проекта за Младежки център

Published

on

Междинна конференция по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“ се проведе на 22 април 2024 г. На нея присъстваха Таня Христова – кмет на Община Габрово, Иван Любомиров – зам. областен управител, доц. д-р инж. Христо Недев – зам. ректор на Технически университет – Габрово, представители на други младежки центрове от страната, културни институции в града, училища, образователни организации, партньори в провеждането на различни събития, фирми-изпълнители по проекта, медии.

Проектът се финансира чрез ФМ на ЕИП 2014-2021 г. по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, като размерът на безвъзмездната финансова помощ е 4 286 850 лв. , а собственият принос на Община Габрово – 2 267 129 лв. Той е с продължителност от 20.10.2020 до 31.08.2024 година. Партньори в неговата реализация са Технически университет – Габрово и Университетът за зелено развитие в гр. Брюне, Норвегия.

Екипът за управление на проекта представи пред присъстващите всички етапи по неговото изпълнение – проведени обществени поръчки, сключени договори, изпълнени дейности. Специално внимание бе отделено на съвместните инициативи с норвежкия партньор – посещения, обучения и споделяне на добри практики с екипа на проекта, Младежкия център и младежи от Габрово.

Представен бе екипът на Младежки център – Габрово и инициативи на Центъра, които имат за цел да развиват капацитета на младите хора, да насърчават участието им във вземането на решения за града и тяхната общност, лидерството, професионалната ориентация, доброволчеството и медийната грамотност. Представени бяха и организирани събития и инициативи в областта на културата, спорта, екологията, творчеството, здравословния начин на живот и психичното здраве. Събитието бе съпътствано от изложба с проекти на младежите от различни работилници – рисунки, фотографии, глинени маски, къщички за птици, светещи фигури.

Отправена бе покана за следващото събитие, организирано от младите хората – „Фестивал на цветята“, който ще се проведе на 27 април 2024 г. в парк „Маркотея“ в Габрово.

Дейностите на Младежки център – Габрово се изпълняват по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“, финансиран по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, финансиран от ФМ на ЕИП 2014-2021.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица