Свържи се с нас

Култура

Янка Такева откри изложба „30 години СБУ“ в НМО – Габрово

Published

on

Председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева откри в Националния музей на образованието изложба, посветена на 30-годишнината от учредяването на най-голямата и авторитетна учителска организация в страната.

Събитието, на което присъства заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова, е част от Националните дни за учене през целия живот, които тази година се провеждат в Габрово от 7 до 9 октомври. Изложбата „30 години Синдикат на българските учители“ е съвместна инициатива на СБУ и музея.

В нея са включени значителен брой материали, притежание на Синдиката и оригинали от фонда на Националния музей на образованието. Тя показва дейността и безспорния принос на СБУ в защита интересите на българските учители, в отстояването на техните права, в професионалното им израстване и квалификация, неговото значимо присъствие при обсъждане, изработване и провеждане на реформите в българското образование.

В присъствието на заместник-министър Михайлова, областния управител на Габрово, експерти от Министерството, началници на регионални управления на образованието, учители, участници в Националните дни от цялата страна Янка Такева произнесе вълнуващо слово за историческия път на Синдиката и неговата роля в развитието на съвременното образование, за социалното партньорство с различни организации в страната и в международен план.

„Ако се огледаме и се сравним с нашите приятели на Балканите, ще видим че само в България има Национален музей на образованието, което показва, че българският дух, българският народ може и знае как да пренася добрите традиции във времето напред. И ние като синдикат тази година честваме 125 години от първото организирано учителско движение, честваме началото на просветителския печат, чиито наследник днес е вестник „Учителско дело“, и чествайки новия съвременен синдикат, не може да не отбележим, че тръгвайки от миналото, минавайки през настоящето, ние градим бъдещето. Когато станах председател на СБУ, нямах 41 години. Беше трудно да бъдем правоприемник на всички организирани синдикални движения. Приехме пасивите и активите. Много е лесно да приемаш активи. Най-големите възрожденски просветители, ако се върнем 125 години назад, имат същите стремежи и желания като българските учители днес. Всичко се повтаря в съвременните условия. И тогава са имали стремеж да постигнат обхват на учениците, да въведат нови методи, да има приемственост. Най-прогресивната метода – Взаимоучителната, която въвеждат при откриване на първото новобългарско училище в Габрово и сегашното интерактивно обучение нямат ли едни и същи цели?! Понякога дидактиците казват „Упреквате ни, че не променяме нищо, но ние просто видоизменихме това, което е било през 1835 година“.

Янка Такева подчерта, че СБУ е най-голямата организация в страната, с международно признание с международно признание – с 84 000 члена. Като представител на синдикатите в Европейския синдикален комитет по образование, тя каза, че Комитетът е дал най-висока оценка за обучение в онлайн среда на България.

Директорът на Националния музей на образованието Любка Тинчева подчерта в приветствието си към гостите на изложбата, че Синдикатът е партньор на музея в десетки инициативи.

„Винаги сме чувствали синдикалната и лична подкрепа на г-жа Янка Такева, за което искам да изкажа специална благодарност от мое име и от името на музейната колегия. Благодаря за партньорството и на областния координатор на СБУ. Използвам присъствието на заместник-министър г-жа Михайлова да подчертая, че както Синдикатът, така и Регионалното управление на образованието ни подкрепят в дейностите за превръщане на музея в съвременна образователна среда. Изразяваме искрената си надежда и пожелание да продължим съвместната дейност в името на общата мисия за съхраняване и развитие на добрите просветни традиции сред предизвикателствата на извънредните ситуации, в отговор на високите изисквания за съвременна образователна среда и най-вече – в името на общочовешките духовни и морални ценности.“

Преди откриването на изложбата заместник-министър Михайлова, областният управител, организаторите и участниците в Националните дни за учене през целия живот Габрово 2020 поднесоха цветя и се поклониха пред паметта и делото на Васил Априлов.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица