Свържи се с нас

Култура

Йордан Камджалов: Днес започва да се сбъдва нещо мислено и мечтано години, десетилетия…

Published

on

Днес започва да се сбъдва нещо мислено и мечтано години, десетилетия… Това написа от летище София на профила си във фейсбук световноизвестният маестро Йордан Камджалов по повод тазвечерния коледен концерт в Дома на културата в Габрово, започващ в 19.00 часа.

„Национална обиколка с музиката на (буквално) безпрецедентния композитор и архитект Димитър Ненов – една без съмнение радикална инициатива във време, което мнозина виждат като „културен геноцид“. Един „бум“ на дързостта, смелостта и респекта към българското културно наследство. Подобен централен проект не може да започне от случайно място – обичайните репетиции на #Terminal1 приключиха и днес над 120 човека екип, Музикална лаборатория за Човека – хор и GENESIS ORCHESTRA тръгват за центъра на България – Габрово! Град на традиции, история, култура, иновации, дух, образование…

От там да се разпръсне сила, вдъхновение, вяра и воля за излизане от апатията. Промяна. Искам да поканя всички от Габрово и централна България да заповядат днес в 19 ч. в емблематичния Дом на Културата (който също се нуждае от своето обновление и възраждане). Да дадем заедно началото на една нова традиция в навечерието на коледната магия.

Ще бъдат изпълнени 2 премиери за Габрово (както и за повечето български градове) от арх. Димитър Ненов. Изключителните колеги и приятели от съставите, начело със солист като Гиргина Гиргинова залагат нови стандарти в изпълнението на тази музика.

снимка: Личен архив

Смея да кажа, че това, за тази програма, е възможно само днес – това няма да се повтори. (Ако се окаже, че не съм прав ще бъда много щастлив, но 80 години вече са минали…).

Пожелавам на всеки да си го подари. Всеки един от нас може да допринесе с нещо микроскопично, едно българско ренесансово явление да стане от потенциално – кинетично. Да действаме! Кой колкото може.

– Днес – 09.12. старт в „центъра“, благодарение на Община Габрово.
– Утре – 10.12. Благоевград.
– Сряда – 11.12. София.

– Декември 2020г. – градовете ще бъдат анонсирани допълнително. (!!! Да. Знаем, че тази инициатива за възкресяване на твореца Димитър Ненов е гигантска, нечувана, скъпа и крайно дръзко заложена в една дългосрочност, в която не смее да работи нито една българска институция или министерство. И въпреки това, аз лично много съжалявам и се извинявам пред всички, че възможностите ни и технически и персонално и финансово и времево достигат/за сега/ „само“ за този проект, който се очаква да продължи в тази форма до 2027г. Аз лично си пожелавам, като благодаря на всички колеги в страната и чужбина, които работят от години неуморно, да се появят още съмишленици на новото българско възраждане /което е само въпрос на време/ и подобна макро-инициатива да бъде направена и за изваждането от пепелта на поне още 5 големи български композитора, и на поне още 5 български поета, и на поне още 5 български художника, и на поне още 20 български общественици и хуманисти от парадоксалната тъжна, но славна история на народа ни.)

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Веселина Кожухарова представя творчеството си в Габрово

Published

on

Писателят Веселина Кожухарова ще запознае габровци с творчеството. Домакин на събитието ще бъде Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“, което ще се проведе на 20 март, от 17.15 часа в читалнята „Д-р Петър Цончев“.

Акцентът ще бъде поставен върху най-новия роман „До четвърто коляно“, появил се през пролетта на 2023 година. Книгата запознава читателя с четири поколения жени, белязани от необикновени способности.

Действието се развива преди Освобождението на България и малко след това, а темите засягат човешките добродетели – прошката и обичта, но и омразата, алчността, сребролюбието, греховете.

Веселина Кожухарова е родена и живее в Горна Оряховица, пише стихове и проза. Цялата си кариера тя посвещава на музиката като вокален педагог, ръководител на хорове, вокални групи, основател на частно музикално училище.

Творчеството ѝ включва текстове и музика на песни, пиеси и мюзикъли. Има издадени пет книги: „Жених за царкинята“ (приказки за деца), „Погледни през рамо“, „Между звездите и зората“, „Въглени“ и „До четвърто коляно“.

Зареди още

Култура

Стартира конкурсът „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“

Published

on

Стартира Четвъртото издание на националния конкурс „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“. Крайният срок за участие е 10 април 2024 г., а седмица по-късно ще бъдат обявени победителите.

На 10 май изпратените за участие в конкурса плашила ще бъдат експонирани в различни части на музея. Награждаването на отличените ще се състои на 19 май. Ако на 30 и 31 март посетите музей „Етър“, може да си вземете билет с творческо преживяване „Претвори традициите!“. Той осигурява възможност да се разходите в музея, да се запознаете с особеностите на традиционното плашило и да направите свое. Може да включите своето плашило в националния конкурс на музей „Етър“ или да го вземете със себе си, за да Ви пази градината!

За първи път конкурс за плашила е организиран от екипа на музей „Етър“ през 2009 г. Плашилото – това човекоподобно чучело, облечено в стари дрехи, натъпкани със слама, направено, за да плаши и прогонва птиците от селскостопанските градини – някога е будело страх, а днес образът му провокира смях и веселие у габровци, прочути с чувството си за хумор, остроумието си и способността си да се самоиронизират. Изработените за конкурсите през 2015 г. и 2016 г. плашила „дефилираха“ на ежегодния международен габровски Карнавал.

Целта на конкурса е да се провокира интереса на участниците да се запознаят с традициите в направата на бостански плашила, използвани за опазване на реколтата; да се насърчат творческите способности и фантазията на младите хора; да се стимулира умението на децата да работят с различни естествени материали. В конкурса могат да се включат както индивидуални, така и групови творби.

Категориите са две – „Традиционно плашило“ и „Плашило в пенсия“. Всички плашила в категория „Традиционно плашило“ трябва да бъдат изработени от природни материали (дърво, хартия, глина, слама, текстил и др.). При изработване на плашилата за тази категория, е добре участниците максимално да се придържат към представата за традиционните плашила, използвани до 80-те години на XX век.

За категорията „Плашило в пенсия“ е допустимо използването на елементи от синтетични материали, а свободните интерпретации и богатото въображение са силно окуражавани.

Участниците, класирани на първо, второ, трето място във всяка от категориите получават предметни награди и отличителен документ. По преценка на журито, допълнително могат да бъдат учредени специални и поощрителни награди.

Зареди още

Култура

Успех на Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ от конкурс в Русе

Published

on

Изпълнителите се завърнаха от XVI Национален фолклорен конкурс „Дунавски славеи“ в Русе и бяха отличени с три втори места на трио, малък и голям хор на „Габровски гласчета“.

В двудневно състезание от над 800 участници, нашите габровчета достойно представиха града ни.

Ръководителката на ДФФ „Габровски гласчета“ Стефка Стоева е щастлива от високите оценки на професионалното жури, с председател академик Милчо Василев от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.

Формацията се подготвя усилено за успехи в следващ Национален конкурс във Варна, който ще се проведе в края на месец март.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица