Свържи се с нас

Култура

Mузей „Етър” участва във фестивал на хумора в Беларус

Published

on

Главният уредник на музей „Етър” Ваня Донева и представителят на отдел „Работа с публики” Тихомир Църов посетиха Беларус, където участваха във фестивал, посветен на хумора на селището Автюки.

Събитието се проведе на две места – в самото село и в град Калинковичи, разположен на около 25 км. от там. Ако габровският хумор е свързан със спестовността, то хуморът на хората от село Автюки е насочен към умствените възможности на населението.

Ваня Донева и Тихомир Църов бяха запознати с идея на Александър Драгун, собственик на пространство с малки сгради, представящи част от бита на хората, да бъде създаден Етнографски музей на открито на хумора от Автюки.

снимка: Музей „Етър“

Начинанието ще се реализира съвместно с местния краеведческия музей. Уверението на Александър Драгун бе, че има подкрепата на районните власти – нещо което пролича и при посрещането на българската делегация.

Г-н Драгун заяви, че има изразено положително становище и от представителството на ООН в Беларус. Според думите му страната има достъп до финансови фондове на ЕС за развитие на културните и приятелски отношения с държави, които членуват в Съюза.

Той предложи да се обсъди идеята музей „Етър” и Община Габрово да намерят своите интереси в едно такова сътрудничество, които да реализират съвместно. Възможно е да има обмяна на опит, чрез съвместни посещения, като музей „Етър” е обучаваща страна, тъй като има 55-годишен опит в изграждането на такъв тип институция.

Ваня Донева и Тихомир Църов участваха и в проявите, предназначени за официалните гости. В делегацията бяха включени хора от Министерство на културата на Беларус, откъдето бе проявен много силен интерес към възможностите за по-широко сътрудничество с музей „Етър”.

снимка: Музей „Етър“

Към г-жа Донева бе отправено предложение за разменно гостуване на майстори на различни прояви в двете страни.

Украйна и Молдова също имаха свои представители на фестивала, а по демонстрираните отношения стана ясно, че контактите са традиционни.

На официалната церемония по връчване на наградите на участници във фестивала, габровската делегация получи много характерен глобус, свързан с местния хумор, като знак за желанието да се развие сътрудничеството между Габрово и Калинковичи.

Тъй като делегацията не бе упълномощена да изразяваме становище по такъв въпрос, бе приета формулировката, че двамата са посланици на добра воля, които ще предадат това намерение на кмета на Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица