Свържи се с нас

Култура

Надежда Савова се срещна с Дилма Русеф

Двете габровки обсъждат културното сътрудничество между България и Бразилия и побратимяването на Габрово и град Салвадор

Published

on

Президентът на Бразилия Дилма Русеф и Надежда Савова

В началото на седмицата в град Камасари на бразилския щат Баия се срещнаха две известни българки с габровски корени – Президентът на Бразилия Дилма Русеф и Надежда Савова, основателката на първата „Хлебна къща” и председател на „Международния Съвет на Самодейните Средища“ – мрежа от културни центрове в над 50 страни по света. Надежда пристигна в Бразилия като участник в Световния Конгрес по Екология в град Салвадор където ще представи своите проучвания, сравнявайки бразилските културни политики в сферата на нематериалното културно наследство с тези в България. Сред огромните тълпи от хора по време на събитието, бразилският президент забеляза плаката, на който Надежда бе написала „Поздрави от града на Вашия баща” и с нескрита изненада и радост направи знак, че ще се срещнат след събитието.

По-късно двете габровки сърдечно се прегърнаха и държейки ръцете си Надежда разказа на Дилма за инициативата си да покани представители на бразилските читалища, които се наричат „точки на културата”, на специална конференция, която ще се състои в Хърватска през септември тази година. Там ще бъдат представени  и българските читалища като модел за социално развитие чрез изкуство. Двете габровки обсъдиха идеята мрежата от български читалища да се свържат с бразилските „точки на културата” чрез културен обмен и сътрудничество.

Г-жа Русеф обърна внимание на откриването на големия проект по програмата „Моята къща, моят живот”, с която бразилското правителство има план да построи домове за хиляди бедни семейства от гетата наречени „фавели“ като в този план за развитие се включва и визията за създаване на общностни културни центрове във всеки квартал. По сходен модел Надежда създаде вече известния в България културен център „Хлебна Къща” в Габрово, която е регистрирана и функционира като Народно Читалище „Св. Св. Дамаскин и Онуфрий Габровски – 2011”. Бразилският културен център „Брашенени Мелници” във град Флорианополис бе създаден именно по българския модел за социална трансформация на общностни месения на хляб. Мрежата от Хлебни Къщи са част и от световната организация за екологично хранене „Слоу Фууд”. Младата българка, която е и носителка на отличието “Достойните българи”, предложи градовете Габрово и Салвадор да се побратимят и да си разменят гостувания по време на годишните си карнавали. Дилма Русеф на свой ред заяви, че изцяло ще подкрепи тези инициативи, които ще обхващат разнообразни по мащаб и специфика дейности.

На раздяла Дилма бе придружена от Антонио Патриота, министър на външните работи на Бразилия, който каза „Благодаря и довиждане” на чист български език и сподели колко много му е харесала България, българската храна и габровският хумор. Още същият ден Надежда бе приета от директора на културния отдел на щата Баия, за да обсъдят идеята за побратимяване на Габрово и Салвадор, която бе приета с огромен интерес и по която предстоят да се вземат постепенно нужните институционални стъпки в България. Надежда Савова добави още, че през втората половина на годината предстоят множество културни инициативи и месения на хляб в общност, както в София, така и в цялата страна и Мрежата Хлебни Къщи е отворена за сътрудничество.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица